Skocz do zawartości

Słowiańskie amulety z belemnitów.


Ten z brodą

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się podzielić ostatnio przeze mnie badanym tematem, a mianowicie słowiańskimi amuletami. Jak to przyjęło się w kręgach ezoterycznych najpopularniejszym amuletem słowiańskim są tzw. Ręce Boga, który symbol zapewne wielu wam jest znany. Otóż okazuje się, że jest to z historycznego punktu widzenia symbol, który z amuletem nie miał nigdy za wiele wspólnego, ponieważ w oryginale znajdował się on na ceramice, bądź na ścianach świątyń - stąd jego rzekome wykorzystanie jako talizman. Zresztą większość symboli umieszczanych na glinianych garnkach dziś z lubością jest "przekuwana" w amulety na szyję przez handlarzy magicznymi wisiorami. Co zatem nosili na szyjach nasi przodkowie i w czym widzieli magiczną moc?

 

Prócz kwestii klaptorg i szpargałów w nich umieszczanych jest zapomniana wiedza o belemnitach, czyli skamielinach dawnych morskich głowonogów, często mylonych ze stopionym piaskiem będącym efektem uderzenia pioruna w ziemię. Otóż Słowianie wierzyli, że owe skamieniałości są pozostałościami po broni Peruna (bóstwa grzmotów i piorunów), które zostają po uderzeniu pioruna w ziemię. Ta mylna definicja belemnitów funkcjonowała aż do XIX wieku, stąd w folklorze ludowym zachowały się ich nazwy: "piorun", "palec Boży", "czarci palec". Podobnież wierzono, że noszone na szyi chronią przed piorunami i nieszczęściem, a sproszkowane są lekarstwem na wszystko.

 

Czy słyszeliście o tym kiedykolwiek? A może ktoś nosi te amulety przodków?

 

Osobiście dodam, że widziałem eksponaty w muzeum archeologicznym w Warszawie. Długo szukałem aby sobie taki zakupić, jednakże po pierwsze nikt takich rzeczy nie oferuje, a jeśli ktoś już takie coś robi to oprawia to w srebro bądź miedź współczesnymi metodami. Jako ciekawostkę dodam, że po wielu miesiącach znalazłem w końcu to na czym mi zależało i jestem w końcu szczęśliwym posiadaczem belemnita :). Zresztą jeśli ktoś jest w podobnej sytuacji, bądź jest ciekawy jak owe cuda wyglądają, to osoba od której to kupiłem nadal wystawia je na allegro: SPAM

Edytowane przez Kobalt60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że podanie linka jest tutaj uważane jako spam. Książki oraz wizyty w muzeach, więcej prócz tego osobie nie związanej z archeologią zrobić nie można :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podanie literatury to nie spam :)

 

Umieszczenie linku, który był jawną reklamą to spam.

 

Dzięki za podanie książki, jak będę miał możliwość sam zgłębię owe zagadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem link, ponieważ sam szukałem czegoś takiego długo i pomyślałem, że jeśli ktoś się interesuje takimi rzeczami może sobie kupić taki talizman bo jest w końcu ku temu okazja :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...