Skocz do zawartości

SEN - odzwierciedlenie duszy...


Nikopol

Rekomendowane odpowiedzi

Czy sen jest odzwierciedleniem duszy? Odpowiadając na to pytanie bardzo często można dowiedzieć się wiele o własnym sobie. Z pewnością to co nam się śni jest powiązane z naszą osobowością, z tym o czym myślimy, co przeżywamy. Tak jest także w moim przypadku...

 

δ[shadow=darkred:3a42bb56ea]Czarna noc [/shadow:3a42bb56ea]i jedynie jego blask sprawia, że cokolwiek staje się wyraźne, cokolwiek ma swój kształt w tej ciemnej rzeczywistości. To on sprawia, że widze, dokąd zmierzam, podąrzam. Po dwóch stronach wązkiej dróżki rozoprześcierają sie gołe korony wyskoch drzew, tylko blask księżyca czasami wynuża się, ukazuje swe czarujące oblicze. Widze w jego blasku cząstke własnej głupoty, tę ludzką cząstkę, jaką nosi, przechowuje specjalnie dla nas w takich chwilach jak tamta. Biegnę i biegnę...nie widze kresu i zapominam o początku, trwam w tej chwili, która sprawia, że czuje się szcześliwy, że mam po co żyć. Czasami jest to złudna nadzieja, dostrzegam to tuż za zakrętem, [shadow=red:3a42bb56ea]spotykam tam siebie[/shadow:3a42bb56ea]...zawracam. Ω

 

Z góry dziękuje za komentarze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...sens życia? Dzięki za wskazówke, ale chyba raczej moim zdaniem chodzi tutaj o odnalezienie drogi do tego sensu życia, może się myle...a Ty masz rację! Dzięki za podpowiedź i również pozdrawiam!

 

[ Dodano: 2006-05-07, 21:57 ]

...a co do księżyca to musze podkreślić, że faktycznie nie jest on przypadkowy, wręcz przeciwnie odgrywa niebagatelna rolę, wręcz jest niemal symbolem tego co dzieje sie w mojej psychice...czasami pełnia, czasami nów...interpretowac to można na wiele sposobów, między innymi na taki, w jaki Ty to zinterpretowałaś. To nie dotyczy tylko sfery sny, księżyc jest mi bardzo bliski, w nim odnajduje spokój, emocje, wzburzenie, by znów sie uspokoić i zjednoczyć z wnętrzem. Niezbedny równoważnik mojej dwustronnej osobowości...

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie dotyczy tylko sfery sny, księżyc jest mi bardzo bliski, w nim odnajduje spokój, emocje, wzburzenie, by znów sie uspokoić i zjednoczyć z wnętrzem. Niezbedny równoważnik mojej dwustronnej osobowości...
- właśnie z tego powodu jestem zwolenniczką indywidualnych interpretacji, dokonywanych na podstawie rozmowy z osobą śniącą - nie wierzę w uniwersalność symboliki. Oczywiście, pewne elementy mogą się kojarzyć dużej grupie ludzie podobnie, ale i tak uważam, że przy tłumaczeniach powinno się wychodzić z poziomu jednostki ( co w warunkach forum nie do końca zdaje egzamin ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładne się z Tobą zgadzam, na forum jest wiele rzeczy przyciemionych, ci, którzy się znają, mogą prowadzić ze sobą owocne dyskusje...jednak czy można właściwie ocenić człowieka po pierwszych wymienionych słowach??

Na pewno nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że bardzo interesujący sen. Wiem, że księzyc zawsze "coś"oznacza. Jest to coś tajemniczego, ukazuje tajemniczą i interesujacą strone Twojego charakteru.Księzyc jest także zmienny raz jest pełniaa raz nów. To także może oznaczać zmienność. Pozdrówki :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak czy można właściwie ocenić człowieka po pierwszych wymienionych słowach??
- ja przynajmniej nie potrafię, zwłaszcza na forum. Inaczej sprawa wygląda w realu, gdzie odbieram mowę ciała... i wyczuwam pewną energię. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także mam wielokrotnie z tym problem...i dokładnie się z Tobą zgadzam...Rita

W rzeczywistości jest całkowicie inaczej, poznajesz człowieka, patrząc mu w oczy, obserwując jego mimike, gesty, zachowanie...i choć czasem mówi coś innego niż myśli, potrafisz to wyłapać...nie zwiedzie Cie swym giętkim i elastycznym językiem, nawet jeśli wydawałoby sie, iż jest szczery.

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nie daleko cmentarza na ktorym lezy tata. Wchodze do srodka na cmentarz i widze jak z grobow wychodza ludzie. Przechodza obok mnie nie robiac mi krzywdy, gdzies ida nie wiem gdzie wiec ide za nimi. Dochodzimy do targu gdy nagle z drugiej strony nadchodza ludzie z drugiego cmentarza i oni zaczynaja nagle sie klocic. Przygladam sie im przez chwile. Potem biegne szybko do domu wszystko powiedziec mamie. Wchodze do domu i mowie mamie zadyszana co sie dzieje, a mama z swietym spokojem mowi z usmiechem na twarzy Marta tata wrocil cieszysz sie? Juz mialam dosc bardzo sie balam, ale nie zobaczylam go, bo sie szybko obudzilam.

Wiele razy snilo mi sie jak tata wraca do domu. A ja sie zastanawiam w snie jak to jest mozliwe, ze wrocil przeciez nie zyje. :neutral:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sny takie tylko utwierdzają mnie w tym, jak mocna była wieź miedzy Tobą a Twoim ojcem. We śnie powraca do Was, gdyż (jak to jest zresztą w temacie) sny są odzwierciedleniem naszej duszy, wnętrza, a także wszystkiego tego, co sie w nich dzieje. Rozumiem Ciebie, tęsknisz za nim...

Zamieszki na targu mogą symbolizować przeszłość, wydarzenia które odbywały sie jeszcze za życia ojca. Jeszcze prawdopodoniejsze jest to, ze to właśnie przedstawienie Twoich obaw, wątpliwości...biegniesz szybko do domu, pragniesz zrozumienia, pragniesz osoby, któa Ciebie wysłucha, przyjmie, nie odtrąci. Tego symbolem jest właśnie dom, miejsce, gdzie każdy czuć sie powinien zrozumianym, bezpiecznym.

W domu zastajesz wspaniałą nowine: Twój kochany Tata wrócił - to najwidoczniej sygnał byś ustatkowała swe obawy, próba dotarcia do Twej podświadomości poprzez mocne wrażenie zaznane podczas snu.

Życze Ci tej wewnętrznej harmonii, doskonale rozumiejąc, jak niestety ciężko ją osiągnąć...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Chciałbym abyscie wypowiedzieli sie na temat waszych snów. Jakie wam sie czesto snia, jakie były najbardziej straszne lub najfajniejsza a jakie okazaly sie prawdziwe i nie chodzi mi tutaj o tlumaczenie snu ze słownika. Na dobry poczatek ja opowiem jeden z moich snów:

Miałem wtedy moze 5-6 i lat przysnił mi sie pewien sen. Siedziałem na fotelu w domu u mojej babci. Naprzeciw mnie stał stół a wokól niego reszta zcłonków mojej rodziny. nagle jeden z moich wujków przypomniał sobie o tym ze kupił swojemu synowi zabawki w pewnym sklepie i chciał mi je pokazac. Było to takie szklane kulki z woda w srodku i brokatem. Sen sie skonczył....

Po jakis dwuch latach zmarła moja ciocia i wszyscy zebrali sie po pogrzebie w domu u mojej babci. Siedziałem sobie na fotelu i mój wujek poszedł nagle po cos do pokoju. Przyniósł do pokazania zabawki które kupił swojemu synkowi a ja dopiero wtedy przypomniałem sobie ten sen. Było juz za puzno zeby powiedziec ze wiem co sie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie, że jeżeli jest to temat stworzony w celach dyskusyjnych, a nie opis snu wymagającego interpretacji, to jest błędnie zamieszczony :]

Przenoszę temat do działu 'Dziwny Sen'.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pomyślałam, że warto byłoby napisać parę słów o tym, jak to się stało, że ludzie zaczęli się interesować snami i ich przekazem.

Czytając różne książki i materiały poświęcone tej tematyce doszłam do wniosku, że temat snu nie zna wieku i tak jak 100 lat temu tak i dziś ludzie dążą do poznanie ukrytego znaczenia swoich snów.

Sen – w swoim pierwotnym znaczeniu oznacza marę senną, widmo, mamidło, ale sny nie zawsze są tylko marą. Marzenie senne to proces duchowy, który dokonuje się w półśnie, który może mieć charakter rzeczywisty lub być wytworem niezwykłej fantazji. Sny mają ścisły związek z naszym działaniem i myśleniem. Podczas snu ukazują nam się widziadła i mary, które są podobne do tych dręczących nasza świadomość na jawie.

 

Już Starożytni filozofowie zajmowali się snami. Oddzielali je od rzeczywistości rozumiejąc, że nie są częścią świadomego istnienia.

Platon uważał, że sny to swojego rodzaju informacje od bogów, Artystoteles, natomiast, iż są dziełem przypadku.

Ludy, w których najważniejszymi osobami w społeczności są szamani, uznają ogromną wagę snów. To właśnie dzięki nim niektórzy szamani otrzymali swoje „powołanie”, w trakcie snu kontaktują się z bytami mające pomagać im w uzdrawianiu.

 

Interpretacja snów kojarzy się nam z jednym nazwiskiem. Z Freudem, który jako pierwszy podjął się zanalizowania snu ludzkiego i twierdził, że ma on odbicie w osobowości. Nazywał sen 'królewską drogą do poznania nieświadomości'.

We śnie odbijają się ważne wydarzenia z życia. Uważał, że są w nich zawarte uniwersalne symbole, na podstawie których można ocenić, mówiąc w ogromnym skrócie, ludzkie pragnienia i zamknięte w podświadomości lęki.

 

Według innego psychoanalityka, Junga, ucznia Freuda, sny odzwierciedlają nasze marzenia. Odpowiadają na ważne pytanie - jacy pragniemy być? Starał się do snów każdego człowieka podchodzić indywidualnie. Szukał w snach archetypów, które są wspólne dla całej ludzkości, niczym uniwersalny, podświadomy język. Zauważył iż, w snach można zaobserwować bardzo dużo wątków wspólnych dla wszystkich ludzi i na podstawie tego twierdził, że motywy te są obecne we wszystkich kulturach w różnych okresach ludzkości.

Tworzą one część tego, co nazwał nieświadomością zbiorową ludzkości.

 

Warto wspomnieć także o innym wielkim uczonym. To Perls, niemiecki psychoterapeuta, który uważał, że sny są projekcją nas samych. Powiadał on, że postaci i przedmioty pojawiające się w naszych snach są projekcją nas samych, reprezentują tę część naszej osobowości, której nie chcemy akceptować lub których sobie nie uświadamiamy, pokazują również nasz stosunek do innych.

 

Marzenia senne fascynują także dzisiejszych psychoanalityków. Także dziś psycholodzy bardzo często pytają o sny swoich pacjentów i na ich podstawie odkrywają nieznaną, trudno dostępną część naszej osobowości. Co interesujące, według badań, sny nie zmieniają się na przestrzeni lat. Podobno miewamy podobne sny w dzieciństwie i w życiu dorosłym…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że w końcu jesteśmy zgodni ;)

Również jestem po stronie teorii Junga :)

O Erichu Frommie nie wspomniałam bo czytałam jego książkę i jakoś mi... nie podeszła :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Naprawde czytałaś jego książke? To mielibyśmy kilka tematów do rozmowy:) A z czym dokładnie się nie zgadzasz w jego teorii?

Edytowane przez winteer
To samo co zwykle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Analizą snów i ich znaczeniem zajmowały się już plemiona pogańskie, Egipcjanie, Grecy, Rzymianie, Celtowie, ludy Afrykańskie, plemiona Nowego Świata.

Jednak wszystkie podejmowane przez nich próby dawały ten sam efekt: były traktowane jako wejście w świat nie dotknięty „fałszem”. Jako świat, który nam mówi co mamy zrobić i jak się zachować aby czegoś uniknąć, lub doprowadzić do celu jaki sobie wyznaczyliśmy.

Grzechem zapomnienia byłoby nie wspomnieć o ojcu analizy przekazów sennych – Zygmuncie Freud. Stworzył on psychologiczne podwaliny do tej , jak że arcyciekawej dziedziny. Jednak ten wielki naukowiec nader często w przekazach sennych widział tylko aspekt seksualny. Nawet śniona, stara szafa była dla niego symbolem nie spełnionych marzeń erotycznych.

Jednak w nowożytnym świecie, utraciliśmy zdolność prawidłowej interpretacji samych przekazów. Wychowani w dobie Fast-food’ów pragniemy szybkiej odpowiedzi na drażniące nas niepewności.

Stąd ogromna popularność wszelkiego rodzaju senników skonstruowanych na zasadzie : hasło – symbol, odpowiedź – znaczenie.

 

 

Źródło: Interpretacja snów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasypianie jest ważne w wyławianiu informacji zawartych w późniejszej fazie samego snu. Należy być odprężonym i rozliczonym ze wszystkimi swoimi dziennymi problemami, czyli najlepiej przed zaśnięciem zrobić sobie retrospekcję minionego dnia. Ułatwi to dostęp do snu, który następuje dopiero w momencie, gdy przerobimy sami ze sobą kłopoty poprzednio ciężko spędzonych godzin w pracy, opieki nad dziećmi, szkoły itp. Ważne jest także aby miejsce w którym zasypiamy stworzyć jak najwygodniejszym, czyli wnieść tam coś od siebie – nawet w sytuacji gdy będziemy w cudzym mieszkaniu. Przydatnym jest ułożyć swoje ciało tak aby znalazło się na osi kierunków: północ – południe.

 

Od kiedy sięgamy pamięcią mamy, babcie, zawsze wkładały nam do łóżek jakieś maskotki, lalki, wpuszczały zwierzęta: psy, koty, lub pozwalały im spać pod łóżkiem.

Czy coś się zmieniło w naszym dorosłym życiu? Nie – bardzo często osoby, które spały otoczone zabawkami, czy zwierzętami, albo też innymi osobami, szukają „partnera” do snu. Bez takiego towarzysza czują się niepewnie i sen jest dla nich nie pełny, bezpłciowy, tak jakby zabrakło im ich przewodnika. Skąd się to bierze? Mając przez swoje pierwsze lata pomocnika w śnie, czyli coś, lub kogoś kto uczestniczył z nami w każdej naszej sennej ”przygodzie”, poczujemy się opuszczeni. Zabraknie nam łącznika między rzeczywistością a światem snu. Może się w takiej sytuacji pojawić strach przed zasypianiem, łaknienie towarzystwa - obojętnie jakiego.

 

 

Źródło: Interpretacja snów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozróżniamy wiele rodzajów snów, podziałów możemy dokonać względem ich samej budowy, względem znaczenia, czy choćby naszej świadomości sennej.

 

Sny dzielimy na:

 

- Świadome

- Nieświadome

- Dejavu

- Wróżebne

- Symboliczne

- Ostrzegawcze

- Uzupełniające

- Doradzające

- Szamańskie

- Prorocze

 

 

Źródło: Interpretacja snów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kulturze Starożytnego Babilonu, wróżbiarstwo było tak powszechne i rozbuchane, że przeciętny człowiek nie był w stanie „normalnie’ funkcjonować, bez zasięgania porad u stosownego specjalisty. Doprowadziło to do tego, że radzono się ich w każdej najbardziej nawet błahej sprawie.

 

W konsekwencji tego na zasadzie odreagowania, na tak powszechny zwyczaj zasięgania porad u specjalisty kultura chrześcijańska zupełnie odrzuciła znaczenie snu w naszym życiu. Kolejną przyczyną odsunięcia się Europejczyków od marzeń sennych jest strach przed tym co nieznane, a nieznane to niebezpieczne. Mityczny Morfeusz, opiekun snu, był nazywany, bratem śmierci. W ten sposób, stworzono kulturowy lęk porównując sen do śmierci.

 

U Indian północno – amerykańskich, sen był traktowany jako możliwość kontaktu z duchami przodków, zwierzętami totemicznymi, opiekunami klanowymi. Natomiast tak zwane szamańskie sny były przez nich stosowane do leczenia, naprawy sytuacji życiowych poszczególnych ludzi, oraz całego plemienia. Wierzyli oni bowiem, że cokolwiek co się zmienia w przestrzeni światów sennych, zmienia także nasz świadomy świat.

 

W kulturze Aborygenów istnieje przekonanie, że świat rzeczywisty i świat snu są całością. Moment zaśnięcia jest tylko przejściem na drugą stronę drzwi.

 

 

Źródło: Interpretacja snów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sen dzieli się na dwie fazy:

 

- sen o wolnych ruchach gałek ocznych (skrót: NREM – non-rapid eye movement), inne nazwy: sen powierzchniowy, sen płytki, sen wolno falowy.

- sen o szybkich ruchach gałek ocznych (skrót: REM – rapid eye movement), inne nazwy: sen paradoksalny, sen głęboki. W tej fazie występują najczęściej marzenia senne.

 

W czasie snu zmienia się częstotliwość fal mózgowych. Zanikają szybsze rytmy beta i alfa, pojawiają się wolniejsze rytmy theta i delta. Niekiedy podczas snu wykorzystanie mózgu jest znacznie większe niż podczas czuwania. Ewolucyjna rola snu w fizjologii nie jest dokładnie znana. Z pewnością podczas snu do równowagi wraca poziom neuroprzekaźników. Jedna z teorii tłumaczy też marzenia senne jako efekt „porządkowania się” pamięci.

 

Źródło: Sen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sen jest to stan czynnościowy środkowego układu nerwowego cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie dobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości. Przeciwieństwem stanu snu jest stan czuwania. Długość snu u zwierząt znacznie się różni. U żyraf wynosi on 2 godziny na dobę, a np. u nietoperzy 20 godzin na dobę. Foki i delfiny „śpią” tak, że na zmianę jedna półkula mózgu jest wyłączona, a druga w stanie czuwania. Foki „śpią” w ten sposób, żeby móc wynurzać się w celu zaczerpnięcia powietrza. Podobnym do snu stanem jest hibernacja. Wiele zwierząt zapada w sen zimowy, w celu oszczędzania energii. Dobowe zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną. Z tego powodu nie można podać obiektywnego wskaźnika, który mógłby posłużyć jako kryterium bezsenności. Badania przeprowadzone na ponad 1 milionie osób w Kalifornii wykazały, że większość osób śpi 8-9 godzin na dobę, następna duża grupa osób śpi 7-8 godzin. Zapotrzebowanie na sen jest cechą wrodzoną. Wskaźnik umieralności jest najniższy u osób śpiących 7-8 godzin na dobę i wzrasta zarówno u osób śpiących dłużej jak i krócej. Czas snu wiąże się też z preferowaną długością doby która jest inna dla każdego człowieka i na ogół dłuższa niż 24 godziny. W eksperymentach, polegających na całkowitym odizolowaniu ludzi w pokojach bez okien, zegarów, telewizji, radia i telefonów, kiedy sami mogli sobie wybierać moment zasypiania i wstawania, niektórzy badani funkcjonowali nawet w rytmie trzydziestu kilku godzin.

 

Sen jest niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. Brak snu przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych efektów psychicznych i fizjologicznych:

 

- Zaburzenia nastroju

- Utrudnione skupienie uwagi

- Długotrwała (ok. tygodnia) pozbawienie snu lub zaburzenia fazy REM mogą prowadzić do stanów zbliżonych do psychozy, halucynacji (np. pacjent widzi ogień itp.) oraz stanów paranoidalnych. Zaburzenia fazy REM występują także przy alkoholizmie.

- Upośledzenie aktywności układu immunologicznego – zaburzenia w liczbie białych krwinek, upośledzenie aktywności limfocytów oraz komórek cytotoksycznych typu natural killer, które normalnie zwalczają wirusy i nowotwory.

- Doświadczenia na szczurach pokazały, że kilka tygodni deprywacji snu prowadzi do ich śmierci.

 

 

Źródło: Sen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sny czasami bywają bardzo ciekawe i czasami trudno je zrozumieć, czytacie swoje sny ? Staracie je sobie wyjaśniać ?

 

Oczywiście, ze tak. Staram się to robić sama, ale jeśli mam z tym problem to opisuję sen na forum i robię to z pomocą osób które się na tym znają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sny niosą przesłanie. We śnie prowadzisz odrębne życie toczące się wokół twojego stanu umysłu. Pokazują czego się boisz, twoje pragnienia, potrzeby, ukrytą naturę i wiele innych rzeczy.

Sen pozwala nam być zrównoważonym... Wyładowywujemy tam swoje emocje, które tłumione prowadzą do komplikacji... Sen to nauka, przerabiasz tam swoje problemy.

Pamięć senna jest nikle powiązana z pamięcią fizyczną, temu nie pamiętamy... To jakby dwa oddzielne organizmy żyjące w ścisłej symbiozie. Razem tworzą jedno.

Czym jest ciało fizyczne bez ciała astralnego czyli sennego ? Tym samym co ciało astralne bez fizycznego. Niekompletnym procesorem który nie trybi zgodnie z założeniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No to z pewnością o wiele prostsze wyjaśnienie niż cos niesamowitego i pełne tajemnicy:) Z jednej strony sny nie pozwalają się nudzić,ale z drugiej mogą byc prorocze,czasem niebezpieczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać,w każdej kulturze sen jest odbierany zupełnie inaczej,ale zawsze owiany jest lekką tajemnicą i mistyką,miał kontakt z duchami,jest to stan pośredni który nie zawsze możemy kontrolować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi wydaje się,że jednak troche sie zmieniło,szczególnie jeżeli chodzi o zwierzęta czy lalki i nie zabawki podczas snu. Towarzysza tylko dzieciom,jako ktoś do opieki,dorosłym ludziom raczej się to nie zdarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...