Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35
Like Tree32Likes

Wątek: 0 - Głupiec

 1. #1
  truskawka
  Guest

  Domyślnie 0 - Głupiec
  Znaczenie karty Głupiec:

  Jakie osoby i sytuacje może oznaczać:

  Dziecko, młody człowiek lub człowiek młody duchem, podróżnik, osoba lubiąca przygody, otwartą na nowości, satyryk, człowiek zajmujący się branżą rozrywkową, osoba o zwariowanym usposobieniu, wieczny optymista, młody mężczyzna, który bardzo ceni sobie niezależność, mężczyzna, który nie chce się ustatkować. Człowiek pełen wiary, energii, beztroski, Osoba, która właśnie wyrusza na przygodę, pozbawiona lęków przed nieznanym. Ryzykant. Ktoś kto łatwo poddaje się manipulacji innym.

  Nieprzemyślane, spontaniczne decyzje, wydarzenia. Nowa znajomość, zmiana pracy, nowe pomysły związane ze sferą zawodową. Zabawa, wolność, nowy etap w życiu. Wycieczka, wyprawa, podróż w nieznane. Chęć nowych przygód, doświadczeń i wyzwań. Karta oznacza również niezobowiązujący romans, flirt, początek zakochania.

  Negatywne strony:

  Osoba niedojrzała emocjonalnie, mająca duże problemy z ustatkowaniem się, to także człowiek nieodpowiedzialny, skłonny do nieprzemyślanych ruchów, ryzykownych zachowań. Osoba nie potrafiąca zachować powagi sytuacji, błazen. Człowiek, który za bardzo ufa innym, podatny na manipulację, naiwny.

  Nieodpowiedzialność, niedojrzałość, łatwowierność, ryzykowne pomysły, brak stabilizacji, roztrzepanie. Niepotrzebne ryzyko, uwikłanie się w znajomość, która nie ma mocnych podstaw, jest nietrwała, lenistwo, słomiany zapał, zbyt swawolny tryb życia.

  Źródło: strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Wielkie


  Archetyp - dziecko
  Znaczenie ogólne - otwartość, beztroska, ciekawość; znajdowanie się na samym początku; próbować, instynktowne właściwe postępowanie, zaczynać od początku
  Praca - dyletant, początkujący
  Relacje/uczucia - pełna życia, nieskomplikowana miłość, w której z ciekawością i zalotnością nawzajem się odkrywa i cieszy sobą; niekiedy chaotyczny sposób postępowania
  Świadomość - zaczynanie od zera i spróbowanie czegoś nieznanego; eksperymentowanie i bycie otwartym na to, co przychodzi; wyłącznie tam, gdzie wymagana jest odpowiedzialność, karta ta może ostrzegać przed zbytnią lekkomyślnością.
  Sfera ducha - mądrość Głupca
  Cel - poszukiwanie drogi
  Cień - brak odpowiedzialności
  Odwrócona - chaos, głupota, nie stanąć na wysokości zadania, kompromitacja.

  Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"  Głupiec: pozycja prosta – nowe uczucie, miłość od pierwszego wejrzenia, silne zaangażowanie uczuciowe, głęboka fascynacja; szczere, spontaniczne, emocjonalne reakcje; partner znacznie młodszy od osoby pytającej; wspólne spędzanie czasu, podobne hobby i zainteresowania, upragnione dziecko, które połączy lub umocni związek.

  Jako odpowiedź na pytanie:
  1. Czy on/ona mnie kocha?
  Tak, ale jest to miłość bardzo dziecinna, infantylna i nieodpowiedzialna. Jeśli pytanie dotyczy osób poniżej 20 roku życia, to jest duże prawdopodobieństwo, że z czasem przekształci się w poważne uczucie, jeśli powyżej – będzie to trudny związek, w którym jedno z partnerów będzie zachowywać się beztrosko i niepoważnie.
  2. Czy on/ona jest mi wierna?
  Tak, ale wierność ta wynika nie z zasad moralnych, lecz z braku okazji do zdrady.
  3. Czy spotkam w ciągu roku nową „miłość”?
  Oczywiście, jak najbardziej tak i to na pewno wcześniej niż później.

  Głupiec: pozycja odwrócona – związek infantylny, nieodpowiedzialny, niedojrzały, dziecinny; brak spontanicznych naturalnych zachowań – partnerzy jakby prowadzili grę, „bawili się w związek”; lęk przed posiadaniem dzieci; partner ulegający negatywnym wpływom kolegów; brak wspólnych zainteresowań; partner dużo młodszy od osoby pytającej.

  Jako odpowiedź na pytanie:
  1. Czy on/ona mnie kocha?
  Bardzo trudno w tym wypadku mówić o uczuciu. To, co pytający przyjmuje za miłość jest swego rodzaju grą, zabawą czy rozrywką. Nie może tu być mowy o poważnym uczuciu czy wspólnych planach na przyszłość.
  2. Czy on/ona jest mi wierna?
  Niestety, nie, choć jest to zdrada czysto fizyczna, gdyż partnerowi w ogóle bardzo trudno jest zaangażować się emocjonalnie.
  3. Czy spotkam w ciągu roku nową „miłość”?
  Najbliższy rok na pewno nie będzie sprzyjać zawieraniu nowych znajomości w ogóle, a tym bardziej natury uczuciowej.

  Źródło: "Tarot a miłość" - Alla Alicja Chrzanowska

  Niefrasobliwość. Przygoda, początek przygody. Entuzjazm. Nowe zdarzenie. Nieokreślone, nieograniczone możliwości. Pasja. Obsesja, ma*nia. Głupota. Ekstrawagancja i ekscentryczność. Brak wewnętrznej dyscy*pliny. Niedojrzałość. Irracjonalizm. Bezmyślność. Nieprzywiązywanie wagi do spraw materialnych. Brak bezpieczeństwa, brak potrzeby bezpieczeń*stwa. Skłonności do psychicznego lub fizycznego ekshibicjonizmu. Zła rada, zły doradca.

  Odwrócony: Komplikacje. Ktoś głupi, bezmyślny, kto może zade*cydować o naszym losie. Osoba zachowująca się kapryśnie, chimerycz*nie, kierująca się zachciankami. Zły wybór, zła decyzja. Apatia. Niechęć do nowości. Ucieczka, ucieczka od odpowiedzialności.

  Źródło - Suliga Jan Witold "Tarot. Karty, które wróżą"

  Wszystkie ustalenia i zasady zostały przewrócone do góry nogami, czekają na Ciebie zupełnie nowe doświadczenia, często chaotyczne i kreatywne. Tym niemniej, marzenia o znalezieniu właściwego klucza nie pomogą Ci za bardzo.

  Źródło - Znaczenia Wielkich Arkanów w Tarocie 78 Drzwi
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 27-11-2015 o 19:40

 2. #2
  winteer
  Guest

  Domyślnie

  OPIS – Ma związane oczy – nie wie do kąd iść, nie ufa swojej drodze. Pies gryzący portki – ostatnia deska ratunku, opieka sił wyższych przed runięciem w przepaść.

  ZNACZENIE – niedojrzałość, nieodpowiedzialność, młodość, impuls, fascynacja, niedostrzeganie prawdy, oznacza wesołość, niesforność, optymizm.

  KARTA ODWRÓCONA – nieprzemyślane, niemądre posunięcia

  GŁUPIEC, WĘDROWIEC. Karta przedstawia wędrowca, człowieka, który nie wie dokąd idzie. Każde miejsce, w którym się znajduje jest dla niego obce i czeka tam na niego nieprzyjemne doświadczenie. Cały swój dobytek niesie na kiju. Głupiec wszędzie jest obcy, nikt go nie zna, wędruje z miejsca na miejsce a psy szarpią jego spodnie. Znalazłeś(aś) się w jakiejś nowej sytuacji życiowej. Są takie okresy w życiu człowieka, że nagle sprawy przybierają niekorzystny dla niego obrót, kończy się praca, opuszczają go przyjaciele, traci cały swój dobytek i nie ma dość siły aby to wszystko uporządkować. Wyrusza więc w ciemno, narażony na niewygody w poszukiwaniu nowego życia. Nie od razu znajdzie właściwą drogę, potrzebne jest mu doświadczenie, a on nie wie jak poruszać się w nieznanym terenie. Może liczyć jedynie na Opatrzność, która w krytycznych sytuacjach czuwa nad jego losem.

  GŁUPIEC - karta odwrócona. Karta może oznaczać spore kłopoty w sytuacji bez wyjścia, prawdopodobnie zabrnąłeś(aś) w tzw. ślepą uliczkę, jeżeli kierowałeś(aś) się radą kogoś kogo obarzyłeś(aś) zaufaniem, powinieneś(aś) wycofać się i poszukać innej drogi. Przeznaczeniem Głupca jest błądzić i popełniać błędy.

  Źródło - strona internetowa: Tarot

  XXII. GŁUPIEC Niekonsekwencja

  Tę kartę traktuje się jako zerową lub 22 kartę Wielkich Arkanów. Głupiec poprzedza więc święte karty, a także je zamyka stojąc poza nimi – tak też jest swoistym portalem, kartą wejścia i wyjścia ze świata Arkanów Wielkich. To ma bardzo głębokie znaczenie. Po przejściu drogi wtajemniczenia osiągnęliśmy wyższy pułap, skąd prowadzi nowa droga. Ponieważ wszystko jest ciągłym ruchem okrężnym, droga nieprzerwanie prowadzi dalej, tak jak Słońce, Księżyc i Ziemia nieprzerwanie krążą po swoich orbitach. Można też powiedzieć, że nie w pełni pozbyliśmy się tkwiącego w nas Głupca. Nad jego przezwyciężeniem musimy ciągle pracować, niezależnie jak daleko już zaszliśmy w naszej wędrówce.

  Wyraźna staje się moralna strona Tarota, nawet jeśli kartami posługiwali się czarni magowie, jak np. Crowley. Tarota można nazwać szkołą życia ezoteryki, przy czym należy podkreślić, że nigdy nie traci on gruntu pod nogami. Im dłużej obcujemy z kartami Tarota, obojętnie jaka byłaby to talia, tym bardziej uświadamiamy sobie, że tkwi w nich też wiele humoru. Można to zauważyć zwłaszcza podczas seminariów, kiedy to interpretacji kart towarzyszy ogólna wesołość ich uczestników. Kartami nie można manipulować! nawet jeśli czasami ktoś próbuje kartom nieco "pomóc" lub po prostu oszukać. Ale właśnie wtedy Głupiec staje się najważniejszą kartą w grze życia!


  ZNACZENIE SYMBOLICZNE: Karta ta przedstawia symbolicznie nieustanną wędrówkę człowieka przez kolejne etapy ewolucji. Głupiec zamyka sekwencję 22 arkanów, ale nie kończy drogi Przeznaczenia. Karta ta, oznaczona liczbą O lub XXII, dopełni swe znaczenie dopiero wówczas, gdy człowiek osiągnie pełnię osobowości i harmonię wszystkich elementów duszy symbolizowaną przez kartę Świat. Oznacza też, że koniec każdej drogi jest początkiem następnej, a prawdziwa droga duchowa nie kończy się nigdy. Wartość liczbowa karty Głupiec, przyjmowana w obliczeniach rozkładu astrologicznego, wynosi 22. Głupiec dźwiga swój ciężar, którego nie może się pozbyć, jest popychany przez psa, drażniony przez dzwonki, dręczony przez przymus wędrowania i okoliczności, które spotyka na swej drodze. Jest jednak beztroski, gdyż nie ma świadomości przeszkód życia i będzie ją dopiero zdobywał podczas swej wędrówki. W swym znaczeniu elementarnym Głupiec przedstawia człowieka na drodze ewolucji, podążającego nią beztrosko i bez wytchnienia, niosącego zgromadzone przez siebie ciężary, dobre albo złe, oszołomionego dzwonieniem myśli, rozpraszanego przez troski chwili i niskie instynkty, aż do momentu, gdy będzie umiał urzeczywistnić sens swej wędrówki oznaczony przez kartę XXI.


  ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: niezdecydowanie; idee, myśli w trakcie transformacji. Zmienność uczuć, skłonność do niedotrzymywania zobowiązań, marzycielska twórczość.

  ZNACZENIE UŻYTKOWE: Głupiec najogólniej oznacza brak harmonii, chaos. Przedstawia człowieka o słabej woli i skłonności do wykręcania się i omijania przeszkód, niezdolnego do podejmowania decyzji. Beztroska, niedbałość dla danych obietnic, szalone pomysły. Dominacja instynktu. Człowiek oddany swym namiętnościom i egoistycznym zachciankom. Zapowiedź podróży, wyjazdu, przeniesienia. Znaczenie wróżebne karty Głupiec uzależnione jest od znaczenia kart sąsiednich. Głupiec sygnalizuje nieoczekiwaną i nie planowaną ingerencję z zewnątrz, która wywiera wpływ na bieżące sprawy. Głupiec może również oznaczać początek nowego cyklu przeznaczenia. Reprezentuje osobowość twórczego marzyciela.

  Źródło: Tarot (XV - XXII) : Satanorium.pl
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 27-11-2015 o 19:36

 3. #3
  Reina de Espadas Awatar Reina
  Dołączył
  25-10-2008
  Posty
  1,376
  Podziękował/a
  145
  Podziękowano 341 razy
  Siła reputacji
  55842539

  Domyślnie

  0 (lub XXII) GŁUPIEC

  Blaski: dziecko, radość, optymizm, zabawa, beztroska, spontaniczność, wycieczka, niewinność, pasja, chęć rozpoczęcia wszystkiego od nowa, ciąża, "zapłodnienie" nowym pomysłem, nowymi możliwościami.
  Cienie: lekkomyślność, naiwność, niewłaściwe postępowanie, nieodpowiednie decyzje, lenistwo, niedojrzałość, brak dyscypliny, zły wybór, słomiany ogień, zła decyzja.

  Co zrobić? Zajmij się sobą, swoim Wewnetrznym Dzieckiem. Zastroszcz się o rozrywkę i odczuwanie radości w życiu. Może dawno już zapomniałeś, jak to jest tak śmiać się pełną buzią... jak dziecko, które cieszy się tylko tym, że jest? Jeśli chcesz mieć dziecko, to dobry czas na zapłodnienie. Nie podchodź jednak do tego "procesu" zadaniowo, tylko radośnie. Ciesz się bliskością, intymnością i ciepłem bycia w pięknym związku. Jeśli masz dziecko, zajmij się nim. Ono potrzebuje teraz Twojej troski i uwagi. Postaraj się o ciepłe rozmowy. To bardzo zbliża.
  Czego nie robić? To czas na rozsądne i dojrzałe postępowanie. Nie możesz zachowywać się nieodpowiedzialnie. Jeśli stoisz przed podjęciem poważnych decyzji, nie śpiesz się i sprawdź, czy znasz tak naprawdę wszystkie szczegóły, aby Twoja decyzja nie była zbyt pochopa, czy powierzchowna.

  Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska, Przepowiednia z jednej karty Tarota"

  - Zapowiedź nowego działania na różnych płaszczyznach
  - Konieczność rozpoczęcia wszystkiego od początku
  - Sytuacja, która wymusi konieczność dokonania wyboru- Ryzyko opłaci się pod wrunkiem, że plan zostanie drobiazgowo przygotowany
  - Propozycja nowej działalności wyzwoli energię, która zapewni sukces i da możliwość pójścia dalej
  - Odważne działanie w planowanej sprawie przyniesie uznanie przełożonych i szacunek kolegów
  - Wiara we własne możliwości
  - Należy zdać się na intuicję, uwierzyć w swoje możliwości, a reszta sama się dokona
  - Czas pozostawić cienie przeszłości i zająć się czymś nowym
  - Nareszcie pojawi się nowa możliwość znalezienia sposobu na udane życie
  - Duży zasób pozytywnej energii ułatwi rozpoczęcie czegoś nowego
  - Powrót do zdrowia rozwieje złe myśli i przyniesie szczęście
  - Narodziny nowego pomysłu, dziecka lub sukcesu
  - Nie należy patrzeć wstecz, lecz podążać w przyszłość
  - Nowy pomysł na realizację starych planów
  - Sukces zawodowy, dobre wyniki w nauce
  - Rozpoczęcie nauki, wybór nowego zawodu
  - Nowy romans, przyjaźć lub nowe, wielkie uczucie
  - Wiara we własne możliwości przyspieszy awans
  - Krótka podróż okaże się wielkim wydarzeniem
  - Poznana osoba wyzwoli nowe uczucia
  - Otwartość na nowe propozycje poszerzy grono przyjaciół
  - Poropozycja awansu lub nowej pracy
  - Powrót sił witalnych, dla chorych powrót do zdrowia
  - Wszystko należy przemyśleć i zacząć od początku
  - Wprowadzenie korekt do starego planu okaże się sukcesem

  Karta odwrócona:
  - Fałsz, kłamstwo, oszustwo, wprowadzenie w błąd
  - Uzależnienie się od cudzych pomysłów
  - Brak odpowiedzialności, lekkomyślność i głupota
  - Nieumiejętność dokonywania wyboru
  - Ryzykanctwo, szpanerstwo, życie na pokaz
  - Brak otwartości na nowe propozycje
  - Poważne problemy w pracy zawodowej
  - Brak porozumienia w partnerstwie, konflikty w rodzinie
  - Niespodziewana ciąża
  - Zły sposób leczenia, niekompetentny lekarz
  - Zagrożenie chorobą może okazać się realne
  - Impulsywność i pochopność podejmowanych decyzji przyniesie straty w biznesie
  - Plotki, obmowa, pomówienia i szkalowania
  - Możliwość poronienia lub choroby ginekologicznej, dla mężczyzn spadek potencji lub kłopoty z prostatą
  - Nadmiar pewności siebie przyniesie szkody materialne
  - Oblanie egzaminu lub nieprzyjęcie na studia
  - Możliwość utraty pracy
  - miana lub brak stabilizacji zawodowej stanie się powodem nieporozumień w rodzinie
  - Zachwianie równowagi emocjonalnej, kłopoty w sferze uczuć
  - Zdrada lub rozpad związku
  - Popadanie w uzależnienia alkoholowe
  - Nadmiar używek
  - Przestroga przed podróżą, może być wypadek
  - Straty w biznesie z powodu błędnych decyzji

  Źródło: Helena Żuk, "Podręcznik Tarota. Wielkie Arkana"

  Znaczenie ogólne:
  Głupiec pokazuje dziecko żyjące w nas. Zonacza spontaniczność, nowy początek i wolną od uprzedzeń otwartość. Wyraża niefrasobliwość, wskazuje na brak kłopotów i mówi, że wchodzimy w nowy rozdział życia z zainteresowaniem, bez ustalonych oczekiwań, a często też bez przygotowania.
  Głupiec może oznaczać zarówno dziecięce usposobienie i wynikającą z niego lekkomyślność, nierozumną naiwność, brak powagi, jak i głupotę albo skromność mądrego i pokornego rozumienia, do którego możemy dotrzeć na końcu długich, mozolnych poszukiwań. Głupiec może przedstawiać kpiarza i trzpiota w rodzaju sowizdrzała, ale także szczerego doradcę na dowrze jako alter ego króla. W każdym przypadku żyje on w całkowitej teraźniejszości, jest wyrazem otwartości i spontanicznej szczerości, zawsze gotowy do zbierania nowych doświadczeń. Czy postawa ta wynika ze zwbraniania się przed dorosłością, czy jest też wyrazem życiowo mądrej duchowej dojrzałości - może być ocenione tylko poza kartą. Głupiec zawsze wskazuje na odświeżające doświadczenia, które czasami mogą być chaotyczne. Tak czy inaczej - nawet jeśli "podwinie nam się noga", doświadczenia te nie są tak naprawdę niebezpieczne.

  Źródło: Hajo Banzhaf, "Tarot dla każdego"
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 27-11-2015 o 19:37

 4. #4
  Wiem, że nic nie wiem... Awatar werona
  Dołączył
  11-12-2008
  Przegląda
  sam środek ;))
  Posty
  6,119
  Podziękował/a
  1,622
  Podziękowano 2,113 razy
  Siła reputacji
  107374191

  Domyślnie

  Głupiec - początek, pierwszy impuls, chęć działania, nowe możliwości dziecko, krótka podróż, udane spotkanie towarzyskie, ufność, spontaniczność, radość życia, przygody, entuzjazm

  Głupiec (odwrócony) - brak inicjatywy, bierność, problemy z dziećmi, głupota, infantylność, naiwność, uleganie złym wpływom, niedojrzałość, zły doradca, nieostrożność, zły kierunek działania, impulsywność.

  Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

  Rada z jednej karty:

  Zacznij nareszcie cieszyć się tym, kim jesteś i naucz się śmiać z siebie i swoich słabych stron. Ich ukrywanie kosztuje zbyt dużo energii. Zatroszcz się o siebie, odpocznij. Pójdź do kina, kabaretu. Pomyśl o tańcu, śmiechu, zabawie. To tego brakuje od dawna w Twoim życiu. Przestań być tak poważny! Życie jest fascynującą grą. Baw się więc i Ty. Słuchaj swojej intuicji. Ona jest Twoim największym przyjacielem. Jeśli jesteś przed podjęciem ważnej decyzji, nie śpiesz się. Może okazać się, że ufałeś jak dziecko i nie wiedziałeś o pewnych ukrytych sprawach, które okażą się niekorzystne dla Ciebie. Bądź uważny także na nieprzyjazne dla Ciebie osoby.

  Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

  Symbolika - talia Ridera Waita

  Głupiec
  Archetyp Głupca znasz zapewne z historii. To postać błazna, jakiego posiadał każdy król. Nie był to całkiem głupi człowiek, jak może pomyślałeś na początku. Był szalenie mądrą i wykształconą osobą, tylko jego strój był mylący. Jedynie na dworze króla mógł on sobie pozwolić na mówienie prawdy królowi, wyśmiewać się z dygnitarzy, ich cech i poczynań. Obecnie rolę taką spełniają satarycy i kabareciarze. Tylko oni mogą publicznie śmiać się z naszej władzy, która daje zapewne ku temu wiele powodów. Głupca znasz także z bajek i mitów. Jego postać pozwala każdemu skonfrontować się ze swoją głupotą, lekkomyślnością, nierozwagą i wyrażeniem jej. Jeśli w bajce rodził się syn uznany za głupszego od innych, miał zawsze za przyjaciela jakieś zwierzę, które mu w rezultacie pomagało wyjść z opresji. Na kartach Tarota możesz więc spotkać najczęściej psa, a także kota czy krokodyla.

  Kierunek drogi
  Na niektórych kartach Głupiec idzie w prawo a na innych w lewo. Warto zapamiętać, że prawa strona oznacza stronę męską, energię Yang i przyszłość, strona lewa zaś analogicznie stronę żeńską, energię Yin i przeszłość. Porównaj Tarota Marsylskiego i Ridera. Powstanie tych talii dzielą wieki: świat średniowiecza i świat współczesny. Człowiek średniowiecza żył zgodnie z zasadą: memento mori (pamiętaj, ze umrzesz). Renesans pozwolił na rozkwit nowej zasady: memento vivere (pamiętaj, że żyjesz). Nasz współczesny Głupiec idzie w lewą stronę, a więc ku energii Yin.

  Pies
  To symbol wewnętrznego zwierzęcia w nas, głos instynktu, który nas chroni, jeśli go słuchamy. Jeśli nie słuchamy, bardzo często sami podążamy w przepaść. Pies jest biały, a więc nasze instynkty są czyste i niewinne.

  Tunika
  To istota Głupca. Na czarnym tle są żółte Koła Losu z czerwonymi szprychami. Czerwone szprychy to energia życia, wola i duch. Żółte koło to inteligencja potrzebna do realizacji celu swojego życia. Biała koszula to symbol wszelkich kolorów. Znaczy to, że każdy ma ukryte w sobie wszystkie możliwości ku temu, by być szczęśliwym. Rękawy są szerokie z czerwoną podszewką. Ręce to działanie. Kolor czerwony zaś to dynamika. Tylko od nas zależy, co zrobimy w naszym życiu. Głupiec zaczyna na razie swoją drogę i nie wie jeszcze, jaka w nim tkwi energia i siła woli.

  Kij
  To symbol siły. Odnajdziesz go jeszcze na karcie Maga, Rydwanu i Pustelnika. Głupiec nie wie jeszcze, że go ma. Kijek Głupca jest czarny, jeszcze nieświadomy. U Maga przybiera kształt białej pałeczki, a więc już świadomej i niewinnej.

  Tobołek
  Każdy z nas rusza w swoje dorosłe życie z takim symbolicznym tobołkiem, w któym niesie różne doświadczenia, słowa, przekonania, poglądy przekazane przez mamę, tatę, dziadków, rodzeństwo, nauczycieli. Niesie nieświadomie zakazy i nakazy, przyzwolenia, poglądy o sobie, swoich możliwościach, ograniczeniach. Ten tobołek może stać się największym bogactwem, jeśli czerpiesz z niego wiarę w siebie, szacunek do siebie, przekonanie, że masz prawo żyć, być, kochać i być kochanym, realizować swoje potrzeby, czuć się szczęśliwym, takim jakim jesteś. Dla wielu jednak ten tobołek staje się przekleństwem, jeśli niesiesz w nim przekonanie, że nie nadajesz się do niczego, że nie zasługujesz na miłość niczyją, nic Ci się nigdy nie uda.

  Tobołek jest brązowy, a więc wszystko, co w nim niesiesz, pochodzi ze świata realnego, rzeczywistego. Głupiec nie wie, co w nim niesie. Na razie jeszcze nie miał możliwości sprawdzenia, czy to skarby czy śmieci. Dopóki nie zacznie stawiać sobie pytań, szukać swojej drogi, nie będzie szukał w swoim tobołku odpowiedzi na nie. A można w nim znaleźć wiele interesujących rzeczy: możesz w nim znaleźć przekonanie, że miłość to cierpienie, gdyż tak słyszałeś od mamy i w swoim dorosłym życiu nic innego nie robisz, tylko potwierdzasz to, że mama miała rację. Czy to jest dobre dla Ciebie? A to już inna sprawa. Ciekawi Cię, co jeszcze? Każdy coś innego, specjalnie dla siebie: dzieci i ryby nie mają głosu, muszą być posłuszne, rodziców należy szanować i słuchać się, seks to obowiązek, kobieta nie może być aktywna w seksie, bo tylko kobiety wiadomego pokroju tak się zachowują, pieniądze szczęścia nie dają, mężczyzna ma prawo bić żonę i dzieci, mężczyzna nigdy nie płacze, należy karać dzieci, aby wyrosły na ludzi. Głupiec nie wie, że w swoim tobołku niesie ukryte "insygnia", które mu pozwolą czynić swoje życie szczęśliwym. Gdy zdecyduje się zajrzeć do tobołka, gdy odważy się wziąć odpowiedzialność za swoje życie, znajdzie w nim Buławę, Kielich, Miecz i Denar, które widać już na kolejnej karcie Maga.

  Nakrycie głowy
  Czerwone piórko to symbol czekającej na Głupca w przyszłości transformacji, doświadczeniami cierpienia i bólu. Ale one czynią człowieka silnym. W doświadczeniu rodzi się poznanie. Czerwone piórko to symbol z hełmu Śmierci. To ona naznaczyła go symbolem transformacji. Przed nią nie ucieknie, ale dzięki niej odrodzi się.

  Róża
  Kwiaty są symbolem przemijania. Zerwane szybko więdną, umierają. Królową kwiatów jest róża, gdyż jako jedyny kwiat nie gnije, tylko schnie, zachowując swoje piękno. Biała róża jest symbolem miłości, czystości i niewinności.

  Buty
  Żółty to kolor intelektu. Można je zinterpretować w ten sposób, że każdy człowiek bez względu na swoje wykształcenie, może podążać swoją drogą z rozsądkiem i mądrością. Każdy może podejmować mądre decyzje, zmieniać je, jeśli okażą się chybione.

  Przepaść
  To symbol niebezpieczeństwa. Czasami się mówi, że głupcy mają szczęście. Może bierze się to z tego, że tylko oni wiedzą, że instynkt nie zawiedzie ich i ochroni w największym niebezpieczeństwie tak jak piesek na karcie.

  Góry
  Karta ta podobna jest tłem swoim do karty Zmartwychwstania. Głupiec zstępuje z góry do dołu, a ludzie na karcie Zmartwychwstania podnoszą się do góry. To koło reinkarnacji, która posyła duszę na Ziemię i zabiera ją z powrotem do góry, by znowu posłać ją na dół. Góry symbolizują bliskość Boga. Wszyscy święci w różnych religiach doznawali oświecenia i łączności z Bogiem właśnie na górze. Klasztory i świątynie budowano na najwyższych górach, zbliżając się także w ten sposób do Boga. Dzisiaj także wielu kapłanów, mędrców, ludzi medytujących udaje się w góry, by w ciszy i modlitwie usłyszeć, poczuć Boga.

  Głupiec jest wędrowcem. Ma czyste serce i zamiary. Jest niewinny i radosny. Pragnie poznawać świat.

  Słońce
  To symbol życia, źródło największej energii i mocy życiowej, energii męskiej. Słońce na tej karcie jest białe i ma 14 promieni. To liczba Umiarkowania. Powinniśmy żyć w harmonii i zgodzie z Naturą. To także symbol czystego i niewinnego słońca wewnętrznego i duchowego człowieka.
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 27-11-2015 o 19:46

 5. #5
  Tarocistka Awatar AnnaMaria
  Dołączył
  25-03-2009
  Przegląda
  Miedzy ziemią a niebem :)
  Posty
  1,354
  Podziękował/a
  156
  Podziękowano 505 razy
  Siła reputacji
  448790

  Domyślnie

  0. Głupiec
  Talia taroka zaczyna się od karty, która przedstawia (najczęściej, bo jak wiadomo tarok jest rysowany na tysiące sposobów) smętnego mężczyznę, z tobołkiem włóczęgi na ramieniu, który patrzy w jedną strone, idzie w drugą, i nie zauważa, że pies go gryzie w tylną część ciała. To Głupiec, najsłynniejsza postać taroka.

  Tu wspomnę, że wielu teoretyków taroka objaśnia sceny dziejące się na 22 kartach atutowych, jako kolejne przygody Głupca. Tarok, w ten sposób rozumiany, staje się "Tarokiem Głupca", a sam Głupiec - najważniejszą w nim postacią. Otóż z tym się nie zgadzam. Karta Głupiec zwykle była oznaczana cyfrą zero, lub nie miała numeru - co znaczy, iż nie miała wysokiej rangi.

  Kogóż więc przedstawia owa rycina? W jakiej sytuacji życiowej możemy powiedzieć o sobie, że Głupiec jest obrazem - nas samych?

  Karta przedstawia wygnańca, kogoś, kto nie ma własnego miejsca pod słońcem. Ów wędrowiec nie wie, dokąd iść, rozgląda się na różne strony i nie ufa swojej drodze. Jest obcy, a przez to wystawiony na ataki wrogich sił, takich jak ów pies, który szarpie mu portki. Znamy to przysłowie: ostatnich psy gryzą...

  Jeżeli w rozkładzie kart "wychodzi" Głupiec, znaczy to, że tarok bezlitośnie ocenił nasze położenie. Co kilka-kilkanaście lat w życiu człowieka powtarza się pewne dziwne doświadczenie: znajdujemy się w sytuacji początkującego. W pewnym momencie dzieje się coś takiego, iż musimy zaczynać od nowa (choć niekoniecznie od razu całe życie). Nasz dotychczasowy dorobek okazuje się niewiele wart. Z jakiegoś powodu kończy się praca, w której doszliśmy do biegłości, albo rozstajemy się z kimś bliskim, lub też zdrowie zmusza nas do zmiany trybu życia. Stajemy wtedy i rozglądamy się po świecie z pytaniem: co się stało? Co robić? Wtedy nasza dalsza droga wydaje się mglista i niejasna... I jesteśmy bardziej podatni na wszelkie ciosy od losu.

  Już wiemy, co to znaczy: znaleźliśmy się w sytuacji Głupca! Astrolog wie, kiedy się to przydarza: na przykład wtedy, gdy kończy się jedna epoka w cyklu Saturna, i mija nasze "siedem lat tłustych". Na taka (lub podobną) okoliczność twórcy taroka wymyślili kartę Głupiec.

  Zauważmy jeszcze, że Głupiec z karty taroka nie jest dzieckiem. Dziecko bywa bezradne, ale ma w sobie ogromną siłę, wielki potencjał rozwojowy. Głupcowi, przeciwnie, zdążyła już wyrosnąć broda, a on wciąż nie wie, co ma ze sobą począć.  --------------------------------------------------------------------------------

  Głupiec czyli Początkowa Niewiedza

  Głupiec jako pierwsza karta rozkładu

  Sprawa, o którą pytasz, jest pogrążona w mrokach niewiedzy, a ty sam nie masz i długo nie będziesz mieć właściwego rozeznania, co masz o tym naprawdę sądzić. Wchodzisz w taki obszar świata, gdzie brakuje ci wprawy i doświadczenia. Zapewne sam jesteś w stanie pomieszania, które maskujesz "dobrą miną do złej gry". Nastąpią nieoczekiwane wydarzenia, a ty masz mały wpływ na bieg spraw. Musisz liczyć się z porażkami i kłopotami.

  Głupiec jako druga karta...

  Masz z gruntu błędny pogląd na dana sprawę, więc nic dziwnego, że rozwój wydarzeń będzie cię wciąż zaskakiwał i to niekorzystnie. Co więcej, nie masz zamiaru się stąd niczego nauczyć. Będziesz uporczywie trzymał się swoich błędnych i naiwnych wyobrażeń. Droga w fałszywym kierunku.

  Jako karta trzecia...

  Twoim głównym atutem jest spontaniczność i świeżość spojrzenia. A więc rób tak, jak ci dyktuje serce i intuicja. Pierwsza decyzja jest zapewne ta jedynie słuszną. Jak się będziesz namyślał, popełnisz błędy. Raz kozie śmierć!

  Czwarta...

  Nie masz wzorów w przeszłości. Brakuje ci doświadczenia, a jeśli będziesz chciał powtórzyć cos, co już kiedyś było, poniesiesz klęskę.

  Piąta...

  Współpraca z ludźmi na zasadzie "wiódł ślepy kulawego". Twoi partnerzy pogłębiają twoje błędne rozeznanie, albo ciągną cię w złą stronę.

  Szósta...

  W najlepszym razie znajdziesz się w punkcie wyjścia. Uwaga, możesz utracić rzeczy, wpływy i kontakty, które dziś określają twoja życiową drogę. Dużo ryzykujesz.

  Siódma...

  Nieoczekiwana pomoc lub inspiracja ze strony ludzi, którzy wyglądają na mało znaczących i mało wiedzących.

  Ósma...

  Nie zdajesz sobie sprawy, jak mało wiesz o rzeczach, którymi się zajmujesz. Musisz "zaliczyć" cały cykl doświadczeń, aby powiedzieć "wiem, że nic nie wiem".

  Dziewiąta...

  Sprzyjająca sytuacja do ćwiczenia się w spontaniczności i świeżości spojrzenia. Zachowaj umysł dziecka!

  Dziesiąta...

  Uważaj, inni mają cię za głupca. Wyróżniasz się w swoim otoczeniu na niekorzyść.

  Jedenasta...

  Masa nie zauważonych okazji. (Karta Głupiec w tym położeniu jest silna.)

  Dwunasta...

  Przejrzyj jeszcze raz wyłożone karty. Czy nie widzisz gdzieś ostrzeżeń, mówiących o niewiedzy, o braku doświadczenia, o naiwności postępowania i planów? - O tym przypomina ta karta.

  Głupiec jako trzynasta karta w rozkładzie

  Kiedy wydarzą się wszystkie te rzeczy, staniesz oko w oko z nowa przygodą i zapewne jakiś wielki kawał życiowych spraw zaczniesz jeszcze raz od początku.  --------------------------------------------------------------------------------
  Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty, Słowianie. Nowości

  o zdrowiu
  Głupiec
  Nadzieja na wyzdrowienie, sięgnięcie do wewnętrznej siły, wewnętrznego uzdrowiciela i
  włączenie procesu leczenia niekonwencjonalnych metod leczenia: bioterapii, snów , hipnozy,
  kontaktu z wewnętrznym dzieckiem, pracę procesową z symptomem.

  GŁUPIEC
  Karta Tarota w Wielkich Arkanach oznaczona numerem "zero". Symbol człowieka uwięzionego w świecie
  materii, nieświadomego swej boskiej natury. WyobraŜenie najniŜszej kondycji człowieka, z której powinien się
  podnieść. Jako błazen dworski moŜe oznaczać "mądrego głupca" pojawiającego się w romansach rycerskich i
  symbolice alchemicznej. Postać głupca występowała teŜ w pochodach triumfalnych na zakończenie wielkiego
  postu, gdzie symbolizowała odradzanie się przyrody do nowego cyklu wegetacji. W sztuce pamięci występuje w
  kontrze do Roztropności (czwartej cnoty)Postać Głupca podobna jest do postaci z kijem i piórami we włosach na
  fresku Giotta. Symbol prawdy w Chaosie przed stworzeniem porządku, bezgraniczności, wieczności, śmierci,
  nieistnienia, siły świata w ciemnościach. Zasady Ŝeńskiej (macicy) wraz z jedynką tworzy całość 10. Znikomość,
  bezwartościowość, oddziela wartości dodatnie odo ujemnych. Zero - nieistnienie, związane z jednością jako jej
  odbicie i przeciwieństwo, wyraŜa to co utajnione i potencjalne. Jest emblematem Jaja Orfickiego złoŜonego (wg.
  religii Orfickiej) przez Czas (Chaos), z którego to jaja wykluł się pra- bóg miłości i światła (Eros-Fanes).
  Oznacza teŜ nuŜące koło, los człowieka, konieczność przechodzenia przez wiele kolejnych wcieleń.
  ZNACZENIE WRÓśEBNE KARTY
  Niefrasobliwość, nowe zdarzenia, niedojrzałość, nowe moŜliwości, naiwność, dziecięcy idealizm, brak
  samokrytycyzmu. W sąsiedztwie innych kart Wielkich Arkanów oznacza konieczność podjęcia decyzji odnośnie
  spraw poruszanych przez te karty. Komplikacje, źli doradcy, osoba zachowująca się kapryśnie, nieprzemyślane
  decyzje, niechęć do brania odpowiedzialności za własne decyzje, niepotrzebna strata energii i czasu. W
  sąsiedztwie innych kart Wielkich Arkanów oznacza ukryte problemy przez nie wskazane. Początek nowego
  cyklu. Głupiec niezaleŜnie od okoliczności jest wesoły, więc i Ty nie bierz wszystkiego nazbyt serio.
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 27-11-2015 o 19:39

 6. #6
  Awatar mania87
  Dołączył
  21-02-2009
  Posty
  140
  Podziękował/a
  118
  Podziękowano 12 razy
  Siła reputacji
  1

  Domyślnie

  znaczenie praktyczne tej karty

  Otóż w rozkładach pojawia się ona wówczas gdy coś musimy zacząć od nowa, a to co do tej pory wypracowaliśmy okazuje się niewiele warte. Niewątpliwie znajdujemy się na rozdrożu, nie wiemy co zrobić dokąd pójść i jaki kierunek obrać. Każdy z nas na pewno przeżył taką sytuację w życiu, kiedy jakiś etap życia mu się nagle skończył i nie wiedział co dalej począć np. Stracił pracę lub rozstał się z partnerem, z którym go wiele łączyło. Kiedy w odpowiedzi na jakieś pytanie wypadła nam ta karta to również może to być jednoznaczne z tym, że karty właśnie tak nas oceniły i podsumowały, że z jakiegoś powodu jesteśmy głupcami.


  źródło Tarot Arkana Wielkie 0 Głupiec
  Nie ma, niepotrzebnych zdarzeń...
  Ani osób, bez znaczenia poznanych...
  Nie ma, niedorzecznych marzeń...
  Ani myśli, na pustkę rzucanych.
  Wszystko ... ma swój sens ...


  http://www.posadzdrzewo.pl/#/las/drzewo/mania87

 7. #7
  Awatar akszeinga1985
  Dołączył
  06-03-2009
  Przegląda
  Wałbrzych
  Posty
  637
  Podziękował/a
  179
  Podziękowano 225 razy
  Siła reputacji
  51996598

  Post Głupiec

  W pozycji prostej: symbolizuje nadchodzące zmiany, mówi, że stoimy u progu jakiejś nowej fazy życia. To jakieś zaskoczenie, niespodzianka, coś nowego. Tuż przed zmianami, zmiany są konieczne, tuż tuż.. Beztroska, wesołośc, optymizm, nadzieja na zmiany, ciąża- dziecko.
  Odwrócona: Złe decyzje, lekkomyślność, głupota, oszust, który chce nas oszukać.

  Źródło: Kizińczuk Sergiusz- ,,Tarot twój klucz do przyszłości''

 8. #8
  never say never Awatar MalutkaBu
  Dołączył
  26-01-2009
  Wiek
  39
  Posty
  175
  Podziękował/a
  0
  Podziękowano 125 razy
  Siła reputacji
  268437

  Domyślnie

  Głupiec to ktoś, kto nigdy nie dojrzeje. Wiecznie beztroski, spontaniczny, nieliczący się z konsekwencjami. Lubi muzykę, alkohol, lekkie narkotyki i imprezy aż po świt. Żyje chwilą. Ma dobre intencje, lecz gorzej z realizacją zadań. Ciągle szuka czegoś nowego: przygód, rozrywki, ekstremalnych doświadczeń. Jeśli pojawia się problem, Głupiec za wszelką cenę próbuje go zignorować albo obejść. Popełnia wciąż te same błędy. Ma wyobraźnię, lecz na pewno nie użyje jej do zaplanowania Wam bezpiecznej przyszłości. To ktoś, kto chętnie zasypie pościel płatkami róż, ale nie zatroszczy się, jak wychowywać dziecko. Poza tym raczej nie dba o antykoncepcję... Nie bywa też odpowiedzialny finansowo. Np. weźmie kredyt i nie sprawdzi, jak wyglądają warunki spłaty. Albo bezmyślnie – bez widoków na zwrot – pożyczy komuś pieniądze, przeznaczone na utrzymanie, zgubi zegarek, „posieje” dokumenty...
  Romans z nim z pewnością będzie zabawny, podniecający, szalony, inspirujący. Ale życie? Nie wiąż się z nim dla własnego dobra. Chyba że wzdychasz do lekkoduchów i dysponujesz niewyczerpanymi zasobami anielskiej cierpliwości oraz znakomitego humoru. Bez względu na okoliczności.

  Karta odwrócona
  Cóż, czeka Cię krótki romans, po którym Głupiec ucieknie od Ciebie bez słowa wyjaśnienia, niczym kompletny pętak. Wieczorem będzie mówić, jak bardzo kocha, a rano zabierze szczoteczkę do zębów i nie będzie odbierać telefonów. Zapomnij o nim – im szybciej, tym lepiej.
  Facet jest jak rollercoaster ; )albo sprawi,że jest ci niedobrze albo da ci najlepszą jazdę w życiu

 9. #9
  Awatar Galadriel
  Dołączył
  06-02-2009
  Przegląda
  Warszawa
  Posty
  389
  Podziękował/a
  49
  Podziękowano 210 razy
  Siła reputacji
  2

  Domyślnie

  Głupiec - Jesteś zakochana w mężczyźnie do szaleństwa;
  Podążasz za partnerem, którego lubisz na niezbadane wody intymności;
  Porzucasz bezpieczny związek, aby odejść z mężczyzną o niezależnej naturze;
  Całkowite szaleństwo w ocenie mężczyzny;
  W oczach innych pod wpływem własnych uczuć zachowujesz się jak zupełna idiotka;
  Obawa przed tym, że on może być hazardzistą ryzykantem, tułaczem lub szaleńcem;
  Skorzystaj z szansy w miłości;
  Przechodzisz przez niebezpieczną, złożoną sytuację uczuciową, ale wyjdziesz z niej bez szwanku;
  On nie chce wyjść na głupca lub kogoś niezrównoważonego emocjonalnie;
  Własnym nastrojem wyraża swoje uczucia do ciebie;
  W waszym związku nie ma nakazów lub przykładów do naśladowania, a kobieta i mężczyzna w jednakowym stopniu decydują o wspólnym życiu dnia codziennego;
  Nowy mężczyzna przetnie ci drogę, kiedy najmniej będziesz się tego spodziewała;
  Masz okazję umówić się z kimś naprawdę wspaniałym, ale nie robisz tego z jakiegoś osobistego powodu;
  Jesteś całkowicie niewinna i niedoświadczona w romantycznych historiach;
  Stawiasz pierwsze kroki w czymś, co może przerodzić się w długotrwały związek o podłożu duchowym;
  Dzięki zbiegowi okoliczności zejdziesz się z mężczyzną;
  Mężczyzna, który nie traktuje żadnego związku poważnie i dlatego miewa tylko krótkotrwałe romanse lub przygody;
  Zignoruj najgorsze przejawy jego złego zachowania lub poważne problemy w waszej przyjaźni;
  W miłości stara się nie rozpatrywać wszystkiego tak dokładnie;
  Uwolnij się od negatywnych wpływów zagmatwanych sytuacji;
  Mężczyzna zainspiruje cię do duchowej przemiany;
  Mężczyzna, który nie dba o zdobycze świata materialnego żyje bez nadmiernego majątku;
  W nowym związku przyjmij postawę wyczekującą.

  źródło:
  Nancy Shavick - Tarot a miłość i przyjaźń

  Jako dobra rada:
  Bądź beztroski i spróbuj po prostu czegoś nowego. Nie obawiaj się chaosu - to jest pełna życia i bardzo pozytywna prapodstawa, która tworzy stale coć nowego.

  Jako ostrzeżenie:
  Unikaj braku porządku w swoim życiu i nie bądź przesadnie lekkomyślny.

  Jako karta dnia:
  Dziś powinieneś być otwarty na wszystko. Mozliwie bez uprzedzeń przeżyj dzień i postaraj się postrzegać wszystkie, także te dziwne wydarzenia, z radosną ciekawością. Im mniej będziesz się trzymał stałych stanowisk i sprawdzonych doświadczeń, tym bardziej pełen życia i niezwykły będzie ów dzień. W przypadku, jeśli dziś stwierdzisz, że w jakiejś określonej sprawie musisz ponownie zacząć od zera, powinieneś mozliwie beztrosko zaryzykować ten nietypowy start. Spokojnie pozwól sobie choć raz na bycie odrobinę zwariowanym!

  Jako karta na rok:
  Ten rok w twej historii życia może oznaczać rozpoczęcie czegoś od zera. Wskazuje na to, że może pojawić się coś całkowicie nowego. Bądź świadomy wielu możliwości, jakie ten świat ofiaruje każdemu, kto jest na nie otwarty. Przeżyj nadchodzące dwanaście miesięcy jak wiecznie trwającą wiosnę. W tym roku powinieneś odpuścićsobie zbytnią szczerość i od dawna sprawdzone życiowe mądrości, a zamist tego spróbować zachłysnąć się życiem bez uprzedzeń. Pozwól kierować się swej ciekawości. Instynktownie podążaj drogami, bez uwzględniania wiedzy o tym, dokąd one prowadzą. Tak więc, masz szansę, w najlepszym sensie tego słowa, na przeżycie ekscytacji i uwolnienie się od szarej normalności i apatycznej rutyny. W obliczu beztroski i zabawowej radości życiowej Głupcanmozę się wnet okazać, że w końcu roku poczujesz się młodszym niż dzisiaj.


  źródło:
  H. Banzhaf - klucze do tarota
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 27-11-2015 o 19:49

 10. The Following 2 Users Say Thank You to Galadriel For This Useful Post:

  Blekitneoczeta (13-01-2015), Juszun (09-05-2011)

 11. #10
  Awatar Edyta820917
  Dołączył
  14-06-2009
  Przegląda
  Sosnowiec
  Wiek
  33
  Posty
  288
  Podziękował/a
  160
  Podziękowano 116 razy
  Siła reputacji
  1014738

  Domyślnie

  GŁUPIEC-bohater opowiesci
  Karta pokazuje Głupca w towarzystwie psa symbolizującego pomocną silę instynktu,ochraniającego go podczas wędrówki,bo chociaż nic nie podejrzewając stoi blisko skraju przepaści-nie spadnie.Szczekanie psa ostrzega go lub-co jest jeszcze bardziej prawdopodobne-uświadamia mu zagrożenie.Snieżna pokrywa gór w tle karty oznacza wysokość,na jaka wspiął się do tej pory.To są szczyty,na ktorych żyje Eremita ucieleśniający końcowy cel pierwszej połowy drogi w kartach jednocyfrowych.Tym celem jest Poznanie,inaczej samoświadomość jakie on (Eremita) osiagnal,a ktore Glupiec musi dopiero zdobyc.Wszystko,co Głupiec wziął ze sobą w podróż,nosi przy sobie w sakiewce,której zawartość podano wielu spekulacjom.Najpiękniejsze wyjaśnienie znalazł Sheldon Kopp,który nazwał worek Głupca"bagażem nieużytecznej wiedzy".To nasuwa równie typową,jak i ważną myśl na temat generalnej postawy Głupca.Albo on nie wie nic,albo nie robi żadnego użytku ze swej wiedzy.I być może dlatego nie utrudnia sobie zadania ani nie blokuje siebie tym,co wie.Ucieleśnia dziecko w nas,a dzieci,jak wiadomo,kochają wszystko,co nowe i beztrosko wkraczają na nieznaną drogę.Ta pozbawiona uprzedzeń otwartość jest bez wątpienia najlepszą postawą,żeby nauczyć się naprawdę czegoś nowego.Dlatego Waite nazwał tę kartę także "duchem poszukującym poznania".
  Głupiec uosabia nieskomplikowaną i najprostszą stronę duszy,cieszącą się życiem i nie troszczącą się o to czy coś jest idealne i czy uda się bezbłędnie.On wciaz probuje radosnie czegos nowego,bez strachu,ze sie przy tym osmieszy lub ze sobie nie poradzi.Jesli cos sie nie uda,probuje tak dlugo,az sie w koncu powiedzie badz calkiem straci zainteresowanie.Jest w stanie cieszyc sie z calego serca i wciaz zachwycac kazdym nowym cudem,jaki oferuje zycie,jak i samym cudem jakim ono jest.

  Slowa-klucze do karty Glupiec:
  Archetyp:dziecko,naiwny glupek
  Zadanie:bez uprzedzen probowac czegos nowego,uczyc sie beztroski
  Cel:radosc zycia,zbieranie doswiadczen poprzez zabawe
  Ryzyko:niezdarnosc,zaklopotanie,lekkomyslnosc,glup ota
  Odczucia:przedsiebiorczosc,instynkt samozachowawczy,zadziwiajaca otwartosc,beztroska radosc zycia,ciekawosc,chec sprobowania czegos nowego.

  ZRODLO:
  H.Banzhaf "Droga Tarota"


  GLUPIEC

  Nowa droga,nowy etap zycia,nowy poczatek,przygoda,wyzwanie,dziecko,przyjemnosc,swo boda,wolnosc
  Odwrócona: niedojrzalosc,glupota,infantylnosc,dziecinne zachowania,bledne wybory i decyzje,uleganie negatywnym emocjom i brak rozsadku w dzialaniu

  żródło: Piotr Gibaszewski "Tarot.Doktryna ezoteryczna a fenomen wrozebnej magii tarota"
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 27-11-2015 o 20:16
  "Miej czas na to, aby pomyśleć - to źródło mocy. Miej czas na modlitwę - to największa siła na ziemi. Miej czas na uśmiech - to muzyka duszy."

  Jeśli klikniesz poniżej na "podziękowanie" i "reputację" będzie mi bardzo miło

Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354