Strona 1 z 6 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 59
Like Tree20Likes

Wątek: 0 - Głupiec

 1. #1
  truskawka
  Guest

  Domyślnie 0 - Głupiec
  Znaczenie karty Głupiec:

  Jakie osoby i sytuacje może oznaczać:

  Dziecko, młody człowiek lub człowiek młody duchem, podróżnik, osoba lubiąca przygody, otwartą na nowości, satyryk, człowiek zajmujący się branżą rozrywkową, osoba o zwariowanym usposobieniu, wieczny optymista, młody mężczyzna, który bardzo ceni sobie niezależność, mężczyzna, który nie chce się ustatkować. Człowiek pełen wiary, energii, beztroski, Osoba, która właśnie wyrusza na przygodę, pozbawiona lęków przed nieznanym. Ryzykant. Ktoś kto łatwo poddaje się manipulacji innym.

  Nieprzemyślane, spontaniczne decyzje, wydarzenia. Nowa znajomość, zmiana pracy, nowe pomysły związane ze sferą zawodową. Zabawa, wolność, nowy etap w życiu. Wycieczka, wyprawa, podróż w nieznane. Chęć nowych przygód, doświadczeń i wyzwań. Karta oznacza również niezobowiązujący romans, flirt, początek zakochania.

  Negatywne strony:

  Osoba niedojrzała emocjonalnie, mająca duże problemy z ustatkowaniem się, to także człowiek nieodpowiedzialny, skłonny do nieprzemyślanych ruchów, ryzykownych zachowań. Osoba nie potrafiąca zachować powagi sytuacji, błazen. Człowiek, który za bardzo ufa innym, podatny na manipulację, naiwny.

  Nieodpowiedzialność, niedojrzałość, łatwowierność, ryzykowne pomysły, brak stabilizacji, roztrzepanie. Niepotrzebne ryzyko, uwikłanie się w znajomość, która nie ma mocnych podstaw, jest nietrwała, lenistwo, słomiany zapał, zbyt swawolny tryb życia.

  Źródło: strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Wielkie
  Ostatnio edytowane przez Daffne ; 18-01-2013 o 12:16 Powód: dodanie karty

 2. #2
  truskawka
  Guest

  Domyślnie


  Archetyp - dziecko
  Znaczenie ogólne - otwartość, beztroska, ciekawość; znajdowanie się na samym początku; próbować, instynktowne właściwe postępowanie, zaczynać od początku
  Praca - dyletant, początkujący
  Relacje/uczucia - pełna życia, nieskomplikowana miłość, w której z ciekawością i zalotnością nawzajem się odkrywa i cieszy sobą; niekiedy chaotyczny sposób postępowania
  Świadomość - zaczynanie od zera i spróbowanie czegoś nieznanego; eksperymentowanie i bycie otwartym na to, co przychodzi; wyłącznie tam, gdzie wymagana jest odpowiedzialność, karta ta może ostrzegać przed zbytnią lekkomyślnością.
  Sfera ducha - mądrość Głupca
  Cel - poszukiwanie drogi
  Cień - brak odpowiedzialności
  Odwrócona - chaos, głupota, nie stanąć na wysokości zadania, kompromitacja.

  Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"


 3. Użytkownicy którzy podziękowali truskawka za ten post:

  8422 (30-10-2008)

 4. #3
  truskawka
  Guest

  Domyślnie

  Głupiec: pozycja prosta – nowe uczucie, miłość od pierwszego wejrzenia, silne zaangażowanie uczuciowe, głęboka fascynacja; szczere, spontaniczne, emocjonalne reakcje; partner znacznie młodszy od osoby pytającej; wspólne spędzanie czasu, podobne hobby i zainteresowania, upragnione dziecko, które połączy lub umocni związek.

  Jako odpowiedź na pytanie:
  1. Czy on/ona mnie kocha?
  Tak, ale jest to miłość bardzo dziecinna, infantylna i nieodpowiedzialna. Jeśli pytanie dotyczy osób poniżej 20 roku życia, to jest duże prawdopodobieństwo, że z czasem przekształci się w poważne uczucie, jeśli powyżej – będzie to trudny związek, w którym jedno z partnerów będzie zachowywać się beztrosko i niepoważnie.
  2. Czy on/ona jest mi wierna?
  Tak, ale wierność ta wynika nie z zasad moralnych, lecz z braku okazji do zdrady.
  3. Czy spotkam w ciągu roku nową „miłość”?
  Oczywiście, jak najbardziej tak i to na pewno wcześniej niż później.

  Głupiec: pozycja odwrócona – związek infantylny, nieodpowiedzialny, niedojrzały, dziecinny; brak spontanicznych naturalnych zachowań – partnerzy jakby prowadzili grę, „bawili się w związek”; lęk przed posiadaniem dzieci; partner ulegający negatywnym wpływom kolegów; brak wspólnych zainteresowań; partner dużo młodszy od osoby pytającej.

  Jako odpowiedź na pytanie:
  1. Czy on/ona mnie kocha?
  Bardzo trudno w tym wypadku mówić o uczuciu. To, co pytający przyjmuje za miłość jest swego rodzaju grą, zabawą czy rozrywką. Nie może tu być mowy o poważnym uczuciu czy wspólnych planach na przyszłość.
  2. Czy on/ona jest mi wierna?
  Niestety, nie, choć jest to zdrada czysto fizyczna, gdyż partnerowi w ogóle bardzo trudno jest zaangażować się emocjonalnie.
  3. Czy spotkam w ciągu roku nową „miłość”?
  Najbliższy rok na pewno nie będzie sprzyjać zawieraniu nowych znajomości w ogóle, a tym bardziej natury uczuciowej.

  Źródło: "Tarot a miłość" - Alla Alicja Chrzanowska

 5. The Following 2 Users Say Thank You to truskawka For This Useful Post:

  8422 (30-10-2008), amidala (15-02-2009)

 6. #4
  truskawka
  Guest

  Domyślnie

  Niefrasobliwość. Przygoda, początek przygody. Entuzjazm. Nowe zdarzenie. Nieokreślone, nieograniczone możliwości. Pasja. Obsesja, ma*nia. Głupota. Ekstrawagancja i ekscentryczność. Brak wewnętrznej dyscy*pliny. Niedojrzałość. Irracjonalizm. Bezmyślność. Nieprzywiązywanie wagi do spraw materialnych. Brak bezpieczeństwa, brak potrzeby bezpieczeń*stwa. Skłonności do psychicznego lub fizycznego ekshibicjonizmu. Zła rada, zły doradca.

  Odwrócony: Komplikacje. Ktoś głupi, bezmyślny, kto może zade*cydować o naszym losie. Osoba zachowująca się kapryśnie, chimerycz*nie, kierująca się zachciankami. Zły wybór, zła decyzja. Apatia. Niechęć do nowości. Ucieczka, ucieczka od odpowiedzialności.

  Źródło - Suliga Jan Witold "Tarot. Karty, które wróżą"

 7. #5
  winteer
  Guest

  Domyślnie

  OPIS – Ma związane oczy – nie wie do kąd iść, nie ufa swojej drodze. Pies gryzący portki – ostatnia deska ratunku, opieka sił wyższych przed runięciem w przepaść.

  ZNACZENIE – niedojrzałość, nieodpowiedzialność, młodość, impuls, fascynacja, niedostrzeganie prawdy, oznacza wesołość, niesforność, optymizm.

  KARTA ODWRÓCONA – nieprzemyślane, niemądre posunięcia

 8. #6
  winteer
  Guest

  Domyślnie

  GŁUPIEC, WĘDROWIEC. Karta przedstawia wędrowca, człowieka, który nie wie dokąd idzie. Każde miejsce, w którym się znajduje jest dla niego obce i czeka tam na niego nieprzyjemne doświadczenie. Cały swój dobytek niesie na kiju. Głupiec wszędzie jest obcy, nikt go nie zna, wędruje z miejsca na miejsce a psy szarpią jego spodnie. Znalazłeś(aś) się w jakiejś nowej sytuacji życiowej. Są takie okresy w życiu człowieka, że nagle sprawy przybierają niekorzystny dla niego obrót, kończy się praca, opuszczają go przyjaciele, traci cały swój dobytek i nie ma dość siły aby to wszystko uporządkować. Wyrusza więc w ciemno, narażony na niewygody w poszukiwaniu nowego życia. Nie od razu znajdzie właściwą drogę, potrzebne jest mu doświadczenie, a on nie wie jak poruszać się w nieznanym terenie. Może liczyć jedynie na Opatrzność, która w krytycznych sytuacjach czuwa nad jego losem.

  GŁUPIEC - karta odwrócona. Karta może oznaczać spore kłopoty w sytuacji bez wyjścia, prawdopodobnie zabrnąłeś(aś) w tzw. ślepą uliczkę, jeżeli kierowałeś(aś) się radą kogoś kogo obarzyłeś(aś) zaufaniem, powinieneś(aś) wycofać się i poszukać innej drogi. Przeznaczeniem Głupca jest błądzić i popełniać błędy.

  Źródło - strona internetowa: Tarot

 9. #7
  winteer
  Guest

  Domyślnie

  XXII. GŁUPIEC Niekonsekwencja


  Tę kartę traktuje się jako zerową lub 22 kartę Wielkich Arkanów. Głupiec poprzedza więc święte karty, a także je zamyka stojąc poza nimi – tak też jest swoistym portalem, kartą wejścia i wyjścia ze świata Arkanów Wielkich. To ma bardzo głębokie znaczenie. Po przejściu drogi wtajemniczenia osiągnęliśmy wyższy pułap, skąd prowadzi nowa droga. Ponieważ wszystko jest ciągłym ruchem okrężnym, droga nieprzerwanie prowadzi dalej, tak jak Słońce, Księżyc i Ziemia nieprzerwanie krążą po swoich orbitach. Można też powiedzieć, że nie w pełni pozbyliśmy się tkwiącego w nas Głupca. Nad jego przezwyciężeniem musimy ciągle pracować, niezależnie jak daleko już zaszliśmy w naszej wędrówce.

  Wyraźna staje się moralna strona Tarota, nawet jeśli kartami posługiwali się czarni magowie, jak np. Crowley. Tarota można nazwać szkołą życia ezoteryki, przy czym należy podkreślić, że nigdy nie traci on gruntu pod nogami. Im dłużej obcujemy z kartami Tarota, obojętnie jaka byłaby to talia, tym bardziej uświadamiamy sobie, że tkwi w nich też wiele humoru. Można to zauważyć zwłaszcza podczas seminariów, kiedy to interpretacji kart towarzyszy ogólna wesołość ich uczestników. Kartami nie można manipulować! nawet jeśli czasami ktoś próbuje kartom nieco "pomóc" lub po prostu oszukać. Ale właśnie wtedy Głupiec staje się najważniejszą kartą w grze życia!


  ZNACZENIE SYMBOLICZNE: Karta ta przedstawia symbolicznie nieustanną wędrówkę człowieka przez kolejne etapy ewolucji. Głupiec zamyka sekwencję 22 arkanów, ale nie kończy drogi Przeznaczenia. Karta ta, oznaczona liczbą O lub XXII, dopełni swe znaczenie dopiero wówczas, gdy człowiek osiągnie pełnię osobowości i harmonię wszystkich elementów duszy symbolizowaną przez kartę Świat. Oznacza też, że koniec każdej drogi jest początkiem następnej, a prawdziwa droga duchowa nie kończy się nigdy. Wartość liczbowa karty Głupiec, przyjmowana w obliczeniach rozkładu astrologicznego, wynosi 22. Głupiec dźwiga swój ciężar, którego nie może się pozbyć, jest popychany przez psa, drażniony przez dzwonki, dręczony przez przymus wędrowania i okoliczności, które spotyka na swej drodze. Jest jednak beztroski, gdyż nie ma świadomości przeszkód życia i będzie ją dopiero zdobywał podczas swej wędrówki. W swym znaczeniu elementarnym Głupiec przedstawia człowieka na drodze ewolucji, podążającego nią beztrosko i bez wytchnienia, niosącego zgromadzone przez siebie ciężary, dobre albo złe, oszołomionego dzwonieniem myśli, rozpraszanego przez troski chwili i niskie instynkty, aż do momentu, gdy będzie umiał urzeczywistnić sens swej wędrówki oznaczony przez kartę XXI.


  ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: niezdecydowanie; idee, myśli w trakcie transformacji. Zmienność uczuć, skłonność do niedotrzymywania zobowiązań, marzycielska twórczość.

  ZNACZENIE UŻYTKOWE: Głupiec najogólniej oznacza brak harmonii, chaos. Przedstawia człowieka o słabej woli i skłonności do wykręcania się i omijania przeszkód, niezdolnego do podejmowania decyzji. Beztroska, niedbałość dla danych obietnic, szalone pomysły. Dominacja instynktu. Człowiek oddany swym namiętnościom i egoistycznym zachciankom. Zapowiedź podróży, wyjazdu, przeniesienia. Znaczenie wróżebne karty Głupiec uzależnione jest od znaczenia kart sąsiednich. Głupiec sygnalizuje nieoczekiwaną i nie planowaną ingerencję z zewnątrz, która wywiera wpływ na bieżące sprawy. Głupiec może również oznaczać początek nowego cyklu przeznaczenia. Reprezentuje osobowość twórczego marzyciela.

  Źródło: Tarot (XV - XXII) : Satanorium.pl

 10. #8
  Reina de Espadas Awatar Reina
  Dołączył
  25-10-2008
  Posty
  1,363
  Podziękował/a
  142
  Podziękowano 347 razy
  Siła reputacji
  50473830

  Domyślnie

  0 (lub XXII) GŁUPIEC

  Blaski: dziecko, radość, optymizm, zabawa, beztroska, spontaniczność, wycieczka, niewinność, pasja, chęć rozpoczęcia wszystkiego od nowa, ciąża, "zapłodnienie" nowym pomysłem, nowymi możliwościami.
  Cienie: lekkomyślność, naiwność, niewłaściwe postępowanie, nieodpowiednie decyzje, lenistwo, niedojrzałość, brak dyscypliny, zły wybór, słomiany ogień, zła decyzja.

  Co zrobić? Zajmij się sobą, swoim Wewnetrznym Dzieckiem. Zastroszcz się o rozrywkę i odczuwanie radości w życiu. Może dawno już zapomniałeś, jak to jest tak śmiać się pełną buzią... jak dziecko, które cieszy się tylko tym, że jest? Jeśli chcesz mieć dziecko, to dobry czas na zapłodnienie. Nie podchodź jednak do tego "procesu" zadaniowo, tylko radośnie. Ciesz się bliskością, intymnością i ciepłem bycia w pięknym związku. Jeśli masz dziecko, zajmij się nim. Ono potrzebuje teraz Twojej troski i uwagi. Postaraj się o ciepłe rozmowy. To bardzo zbliża.
  Czego nie robić? To czas na rozsądne i dojrzałe postępowanie. Nie możesz zachowywać się nieodpowiedzialnie. Jeśli stoisz przed podjęciem poważnych decyzji, nie śpiesz się i sprawdź, czy znasz tak naprawdę wszystkie szczegóły, aby Twoja decyzja nie była zbyt pochopa, czy powierzchowna.

  Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska, Przepowiednia z jednej karty Tarota"
  Ostatnio edytowane przez Reina ; 05-04-2009 o 17:26

 11. #9
  Reina de Espadas Awatar Reina
  Dołączył
  25-10-2008
  Posty
  1,363
  Podziękował/a
  142
  Podziękowano 347 razy
  Siła reputacji
  50473830

  Domyślnie

  - Zapowiedź nowego działania na różnych płaszczyznach
  - Konieczność rozpoczęcia wszystkiego od początku
  - Sytuacja, która wymusi konieczność dokonania wyboru- Ryzyko opłaci się pod wrunkiem, że plan zostanie drobiazgowo przygotowany
  - Propozycja nowej działalności wyzwoli energię, która zapewni sukces i da możliwość pójścia dalej
  - Odważne działanie w planowanej sprawie przyniesie uznanie przełożonych i szacunek kolegów
  - Wiara we własne możliwości
  - Należy zdać się na intuicję, uwierzyć w swoje możliwości, a reszta sama się dokona
  - Czas pozostawić cienie przeszłości i zająć się czymś nowym
  - Nareszcie pojawi się nowa możliwość znalezienia sposobu na udane życie
  - Duży zasób pozytywnej energii ułatwi rozpoczęcie czegoś nowego
  - Powrót do zdrowia rozwieje złe myśli i przyniesie szczęście
  - Narodziny nowego pomysłu, dziecka lub sukcesu
  - Nie należy patrzeć wstecz, lecz podążać w przyszłość
  - Nowy pomysł na realizację starych planów
  - Sukces zawodowy, dobre wyniki w nauce
  - Rozpoczęcie nauki, wybór nowego zawodu
  - Nowy romans, przyjaźć lub nowe, wielkie uczucie
  - Wiara we własne możliwości przyspieszy awans
  - Krótka podróż okaże się wielkim wydarzeniem
  - Poznana osoba wyzwoli nowe uczucia
  - Otwartość na nowe propozycje poszerzy grono przyjaciół
  - Poropozycja awansu lub nowej pracy
  - Powrót sił witalnych, dla chorych powrót do zdrowia
  - Wszystko należy przemyśleć i zacząć od początku
  - Wprowadzenie korekt do starego planu okaże się sukcesem

  Karta odwrócona:
  - Fałsz, kłamstwo, oszustwo, wprowadzenie w błąd
  - Uzależnienie się od cudzych pomysłów
  - Brak odpowiedzialności, lekkomyślność i głupota
  - Nieumiejętność dokonywania wyboru
  - Ryzykanctwo, szpanerstwo, życie na pokaz
  - Brak otwartości na nowe propozycje
  - Poważne problemy w pracy zawodowej
  - Brak porozumienia w partnerstwie, konflikty w rodzinie
  - Niespodziewana ciąża
  - Zły sposób leczenia, niekompetentny lekarz
  - Zagrożenie chorobą może okazać się realne
  - Impulsywność i pochopność podejmowanych decyzji przyniesie straty w biznesie
  - Plotki, obmowa, pomówienia i szkalowania
  - Możliwość poronienia lub choroby ginekologicznej, dla mężczyzn spadek potencji lub kłopoty z prostatą
  - Nadmiar pewności siebie przyniesie szkody materialne
  - Oblanie egzaminu lub nieprzyjęcie na studia
  - Możliwość utraty pracy
  - miana lub brak stabilizacji zawodowej stanie się powodem nieporozumień w rodzinie
  - Zachwianie równowagi emocjonalnej, kłopoty w sferze uczuć
  - Zdrada lub rozpad związku
  - Popadanie w uzależnienia alkoholowe
  - Nadmiar używek
  - Przestroga przed podróżą, może być wypadek
  - Straty w biznesie z powodu błędnych decyzji

  Źródło: Helena Żuk, "Podręcznik Tarota. Wielkie Arkana"

 12. Użytkownicy którzy podziękowali Reina za ten post:

  Daffne (18-01-2013)

 13. #10
  Reina de Espadas Awatar Reina
  Dołączył
  25-10-2008
  Posty
  1,363
  Podziękował/a
  142
  Podziękowano 347 razy
  Siła reputacji
  50473830

  Domyślnie

  Znaczenie ogólne:
  Głupiec pokazuje dziecko żyjące w nas. Zonacza spontaniczność, nowy początek i wolną od uprzedzeń otwartość. Wyraża niefrasobliwość, wskazuje na brak kłopotów i mówi, że wchodzimy w nowy rozdział życia z zainteresowaniem, bez ustalonych oczekiwań, a często też bez przygotowania.
  Głupiec może oznaczać zarówno dziecięce usposobienie i wynikającą z niego lekkomyślność, nierozumną naiwność, brak powagi, jak i głupotę albo skromność mądrego i pokornego rozumienia, do którego możemy dotrzeć na końcu długich, mozolnych poszukiwań. Głupiec może przedstawiać kpiarza i trzpiota w rodzaju sowizdrzała, ale także szczerego doradcę na dowrze jako alter ego króla. W każdym przypadku żyje on w całkowitej teraźniejszości, jest wyrazem otwartości i spontanicznej szczerości, zawsze gotowy do zbierania nowych doświadczeń. Czy postawa ta wynika ze zwbraniania się przed dorosłością, czy jest też wyrazem życiowo mądrej duchowej dojrzałości - może być ocenione tylko poza kartą. Głupiec zawsze wskazuje na odświeżające doświadczenia, które czasami mogą być chaotyczne. Tak czy inaczej - nawet jeśli "podwinie nam się noga", doświadczenia te nie są tak naprawdę niebezpieczne.

  Źródło: Hajo Banzhaf, "Tarot dla każdego"

Strona 1 z 6 12345 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345