Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 38
Like Tree61Likes

Wątek: 2 - Kapłanka

 1. #1
  truskawka
  Guest

  Domyślnie 2 - Kapłanka
  Znaczenie karty Kapłanka:

  Osoby, które symbolizuje karta:

  Wrażliwa, łagodna kobieta, która kieruje się intuicją, doradczyni duchowa, matka, żona, osobowość uległa, ugodowa, osoba, która zgłębia nauki ezoteryczne, nauczycielka, lojalna, oddana przyjaciółka, zakonnica, opiekunka.

  Sytuacje, które może przedstawiać karta:

  Platoniczna miłość, miłość matczyna, intuicja, mądrość, duchowość, zgłębianie wiedzy. Nauka, wizjonerstwo, spokój wewnętrzny, wrażliwość, łagodność, emocjonalność. Ukryte wpływy, tajemnica, coś co znajduje się pod powierzchnią. Wyciszenie, poddawanie się refleksji. Opieka, troskliwość, dbanie i poświęcanie się dla innych. Pielęgniarka, nauczycielka, uczennica, terapeutka.

  Negatywne strony:

  Nadmierna uległość, pasywność, dewocja lub rozwiązłość, prostytucja, nieśmiałość, introwertyzm, strach przed rzeczywistością, duchowa pustka, zamykanie się w sobie, schizofrenia, niestabilność emocjonalna, chłód, zbytnie poświęcanie się dla innych, płytkość, zła ocena danej sytuacji, niepewność, brak pracy w przypadku kobiet, niechęć do rozwoju w sferze zawodowej.

  Źródło: strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Wielkie

  Inne nazwy karty to: Papieżyca, Arcykapłanka.

  Archetyp - dziewica
  Znaczenie ogólne - poznanie intuicyjne, bycie prowadzonym, wyczuwanie właściwego czasu, głęboka, wewnętrzna wiedza, wysoki poziom duchowości
  Praca - przyjęcie zadania, gdzie wymagane są silne zdolności intuicyjne, pozwolić siebie prowadzić, doskonała synchronizacja
  Relacje/uczucia - głębokie zrozumienie i empatia, poświęcenie, gotowość do czekania, żeby zadziałać we właściwym momencie, opiekuńczość
  Świadomość - głos wewnętrzny, zagadkowość
  Sfera ducha - świadomość in, mądrość łona
  Cel - dotknąć tajemnicy, zjednoczyć się z prapodstwą
  Cień - ucieczka od realności, nieprzewidywalność
  Odwrócona - rozpacz, gadulstwo, zwlekanie z czymś, zmanierowanie

  Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"


  Najwyższa Kapłanka: pozycja prosta – rodzina traktowana jako najwyższa wartość; pozytywne wzorce wyniesione z domu rodzinnego; matka lub teściowa korzystnie wpływająca na związek, partnerzy darzący siebie zaufaniem; miła, domowa atmosfera; wzajemna, zdrowa troska o swoje potrzeby; dla mężczyzny – starsza partnerka.

  Jako odpowiedź na pytanie:
  1. Czy on/ona mnie kocha?
  Tak, oczywiście i jest to szczera, trwała i głęboka miłość, choć być może mało romantyczna.
  2. Czy on/ona jest mi wierna?
  Nie ma nawet cienia wątpliwości, co do wierności i lojalności osoby, o którą pytasz.
  3. Czy spotkam w ciągu roku nową „miłość”?
  Owszem, jest to jak najbardziej możliwe, ale znów pod warunkiem, że obie osoby są wolne i nie będą budowały swego szczęścia na czyichś łzach.

  Najwyższa Kapłanka : pozycja odwrócona – zbyt silne wpływy matki jednego z partnerów lub innej starszej kobiety z rodziny wpływają destrukcyjnie na związek; brak zaufania, dawanie posłuchu plotkom i oszczerstwom przyczyną nieporozumień między partnerami; w przypadku mężczyzn – zbyt duże uzależnienie od matki i nieustanne poszukiwanie jej „obrazu” w partnerce uniemożliwiają zbudowanie dojrzałego związku.

  Jako odpowiedź na pytanie:
  1. Czy on/ona mnie kocha?
  Trudno to nazwać miłością, raczej zależnością, wygodą, zaspokajaniem jakichś swoich potrzeb. Uczucie egoistyczne i pozbawione wydźwięku troski o drugą osobę.
  2. Czy on/ona jest mi wierna?
  Nie, ale ta osoba nigdy nie nazwie tego, co robi zdradą. Określi to jako: rozrywkę, zabawę, zaspokojenie potrzeb seksualnych itp., a w dodatku winą za to obarczy partnera, np.; „gdybyś była atrakcyjniejsza, to nie musiałbym oglądać się za innymi!”.
  3. Czy spotkam w ciągu roku nową „miłość”?
  Nie, a nawet jeśli coś takiego się zdarzy, to w żadnym wypadku nie należy się angażować, a znajomość najlepiej przerwać w zarodku, gdyż przyniesie ona tylko ból i cierpienie. Ten rok należy przeczekać, gdyż prawdziwa miłość przyjdzie później.

  Źródło: "Tarot a miłość" - Alla Alicja Chrzanowska

  Przyjaźń. Powiernictwo. Wtajemniczenie. Intuicja, wrażliwość. Dar. Wiedza, nauczanie. Nadzieja. Rozwój wyższych uczuć. Poświęcenie. Czułość, subtelność. Brak podzielności, zespolenie, synteza. Bezpieczeństwo. Spokój wewnętrzny. Brak kompleksów. Zdolność wczuwania się w sytuacje innych. Skłonność do zamykania się w sobie.

  Odwrócona: Bierność. Ignorancja. Nieprawość. Brak zrozumienia otaczającego świata. Akceptacja informacji o niepewnym pochodzeniu. Niewłaściwa ocena sytuacji. Płytkość, próżność, zarozumialstwo. Beznadzieja. Wystawianie się na niebezpieczeństwo. Choroba psychiczna, zaburzenia psychiczne. Koszmary. Kompleksy. Fatalizm. Uleganie nałogom. Znerwicowanie. Fobie.

  Źródło - Suliga Jan Witold "Tarot. Karty, które wróżą"

  Otwórz drzwi świadomości i patrz, jak piękno i dramatyzm twojego życia przesuwają się przed twoimi oczami. Jeśli jesteś w stanie poczekać nie narzucając swojej woli, użyteczne wizje i rady przyjdą Ci z pomocą.

  Źródło - Znaczenia Wielkich Arkanów w Tarocie 78 Drzwi
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 29-11-2015 o 07:44
  Lena75 likes this.

 2. #2
  Awatar Nell
  Dołączył
  30-10-2008
  Przegląda
  Południowy Wschód
  Posty
  31
  Podziękował/a
  7
  Podziękowano 3 razy
  Siła reputacji
  1

  Domyślnie

  Jest pomyślna dla dzieci, szczególnie dziewczynek.Karta czystej szansy,stabilnej pozycji.Karta ta może sugerować wpływ kobiety mądrej, inspirującej. Kapłanka w towarzystwie karty Słońce symbolizuje miłość kobiecą.

 3. #3
  winteer
  Guest

  Domyślnie

  OPIS – Półksiężyc – nieświadomość. Dwa – liczba oznacza sprzeczności. Księga – tajemnica.

  ZNACZENIE – Nieświadomość, tajemne pragnienia.

  KARTA ODWRÓCONA – Niezdrowe namiętności, zakazany seks, przestroga przed zbytnimi emocjami.

  PAPIEŻYCA, KAPŁANKA, NAJWYŻSZA KAPŁANKA. Kapłanka reprezentuje w nas wykształcony pierwotnie sposób rozpoznawania rzeczy, a współcześnie niedoceniany i zaniedbany. Racjonalność poparta ideą rozumu nie pozwala nam widzieć automatycznie spraw, które przez to ukryte są za zasłoną, a które istnieją jako naturalny efekt naszych wcześniejszych wyborów. Dotarcie do nich to jakby odkrycie praźródła, tryskającego miłością, empatią i światłem prawdy. Uzyskać przez to można intuicyjny wgląd w sprawy, do których rozum w tej chwili dostępu mieć nie może, ponieważ oko widzi tylko określony przedział długości fali a i szkiełko nie to. Najwyższa Kapłanka reprezentuje żeńską część naszej psychiki. Zwracając się ku swojemu wnętrzu, odrzucając chwilowo logiczne postrzeganie rzeczywistości możemy uzyskać wgląd do źródła wiedzy, energii, miłości, przychodzących z prędkością błysku światła, po czym przyjdzie siła, moc i jasność spraw racjonalnych.

  PAPIEŻYCA - karta odwrócona. Wskazuje na podejmowanie decyzji, bez wcześniejszego rozpoznania istoty rzeczy, na błędy, które wychodzą na jaw, bo wcześniej nie rozpoznałeś(aś) problemu. Budujesz świat tylko dla siebie, oprócz ciebie nikogo tam nie ma. Musisz otworzyć się na innych nie oczekując nic w zamian. Obserwuj procesy zachodzące wokół siebie, zwróć się ku swojemu wnętrzu i zaufaj swojej naturalnej wiedzy.

  Źródło - strona internetowa: Tarot

  KAPŁANKA PROSTE SZCZĘŚCIE


  Kapłanka jest drugą kartą Wielkich Arkanów i nosi wiele imion. Nazywana bywa Papieżycą czy Arcykapłanką.

  ZNACZENIE KARTY: ta karta symbolizuje naszą nieświadomość, a tym samym wszystko to, co wypieramy. Chodzi tu o ukrytą w nas stronę, którą rozum wyrażony świadomością najczęściej ukrywa. Ale wszystko to, co żyje w nas jako ciemna strona, stanowi siłę. A zatem ta karta wskazuje na konieczność przebadania naszych planów i zamiarów pod kątem naszego wnętrza i jego gotowości do współuczestniczenia w tych planach. Kto nie uwzględnia duszy, ten nie znajduje też drogi do wnętrza, a tym samym pozbawia się harmonii, do której dąży. Ta karta upomina nas i każe pamiętać, że nasza dusza nigdy nie śpi i przez nasze sny próbuje nawiązać z nami kontakt i do nas przemówić. Obraz Arcykapłanki jest także uzupełnieniem strony jasnej, świadomej. Jest kartą ukazującą dwubiegunowość. Ale nie zawsze łatwo jest odnaleźć w sobie pełnię, gdyż rozum i myśli nie wystarczają, by poznać własne tajemnice. Do tego celu potrzebujemy w sensie przenośnym kapłanki. W znaczeniu alchemicznym mówimy o tajemnicy, która tkwi w każdej przemianie - tu pod tym pojęciem rozumiemy naszą ciemną stronę. Psychologia nazywa tę część nas samych cieniem, a psychoanaliza zredukowała to do pojęcia "pomyłki freudowskiej". Oznacza to, że często postępujemy w sposób pełen sprzeczności, a przyczyna takiego postępowania nie jest nam znana. Wszystko w naszym życiu ma swoje przeciwieństwo, dzień nie istnieje bez nocy, strona prawa bez lewej. I ta karta wskazuje nam właśnie na to, że musimy poszukać tej dwubiegunowości.  ZNACZENIE SYMBOLICZNE: umysł człowieka, kierowany przez wolę, rozwija. Jeśli jego wola skierowana jest ku prawdzie, zobaczy jej promieniowanie. Prowadzony przez tę jasność, osiągnie cel idealny, ku któremu dąży. W trakcie swej ewolucji człowiek musi pukać do drzwi wiedzy, a one otworzą się. Przedtem musi jednak przestudiować ścieżkę, którą ma iść, aby nie zgubić się w labiryncie. Obróci się ku słońcu prawdy i zrozumie. Musi zachować milczenie, aby nie narazić się na krytykę profanów. Karta ta wyraża symbolicznie: małżonkę boską posiadającą wieczny dar rodzenia i tworzenia złudnych rzeczywistości - maji.

  ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: intuicja, wyobraźnia, płodność. Pasywność, rozwój duchowy. Interesowne, oczekujące rekompensaty przywiązanie. Miłość do rodziny, ogniska domowego, współmałżonka i dzieci, wynikająca z przyzwyczajenia. Wyobraźnia, marzenia, lenistwo. Temperament limfatyczny, przynosi tendencję do dbania o siebie, do hipochondrii i wygodnictwa. W przypadku dolegliwości fizycznych karta ta oznacza, że przyczyny choroby nie są łatwe do zdefiniowania; są one niewyraźne i wskazują zarówno na brak równowagi psychicznej, jak i zaburzenie organiczne.

  ZNACZENIE UŻYTKOWE: karta ta przynosi bardzo silne uzależnienie od losu w sensie pozytywnym. Przyciąga tajemnicze sprawy i fakty niezależne od woli pytającego. Jest pomyślna dla dzieci, szczególnie dziewczynek. Możliwe liczne podróże, a przynajmniej podróże odbywane w wyobraźni. Możliwość dziedziczenia, otrzymania darowizny. Karta czystej szansy. Stabilna pozycja. Dla artysty źródło twórczego talentu. Nie wskazuje na dużą witalność, ale też nie zagraża życiu. Karta ta może sugerować wpływ kobiety mądrej, inspirującej. Kapłanka w towarzystwie karty Słońce symbolizuje miłość kobiecą. Reprezentuje także pytającą, jeżeli nie przekroczyła ona czterdziestego piątego roku życia. Po przekroczeniu tego wieku pytająca reprezentowana jest przez kartę księżyc.

  Źródło: Tarot (I - VII) : Satanorium.pl
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 29-11-2015 o 07:44
  Lena75 likes this.

 4. #4
  Awatar stokrootka
  Dołączył
  27-10-2008
  Posty
  52
  Podziękował/a
  9
  Podziękowano 17 razy
  Siła reputacji
  1

  Domyślnie kapłanka

  Karta przedstawia siedzącą na tronie starszą kobietę, ubraną w długą szatę i papieską koronę, na kolanach trzyma otwartą książkę. Często jest również przedstawiony sierp Księżyca, a zasłona, która wisi za plecami Kapłanki ozdobiona jest rozciętymi owocami granatu, symbolizującego pierwiastek kobiecy.
  Kapłanka często rysowana jest z takim nakryciem głowy jak egipska bogini Izyda tzn. Kulę z księżycowymi rogami a więc uosabia wiedzę tajemną. Siedzi zazwyczaj na tronie z dwoma kolumnami co ma symbolizować dostęp do tejże wiedzy.


  Intuicja, wrażliwość, wtajemniczenie, powiernictwo, przyjaźń, dar, nauczanie, poświęcenie, uczuciowość, czułość, subtelność, czułość, nadzieja, bezpieczeństwo, spokój wewnętrzny, empatia, brak kompleksów.
  To uosobienie sił wyższych, które nam sprzyjają, pierwiastek duchowy, ale tę jego część, która jest ukryta w podświadomości. Kapłanka to ta, która wie! Wie bo ma dostęp do takiej wiedzy do której my nie mamy a do tego jest nam bardzo przychylna. Jest kojarzona z uczuciem miłości do drugiego człowieka, a przede wszystkim ze zrozumieniem dla jego problemów. Oznacza też wrażliwość i intuicję, pójście za głosem serca.


  Kiedy w rozkładzie pojawia się ta karta to daje nam do zrozumienia, że sprawa o którą pytamy jest w dobrych rękach ale jednocześnie nakazuje nam abyśmy się nie spieszyli, nie ponaglali sprawy gdyż biegnie ona swoim torem. Jedyne co możemy zrobić to wyciszyć swoje emocje i zaufać jej tajemnej mądrości (a naszej intuicji), wierząc że czas działa na naszą korzyść. Symbolizuje poddanie się uczuciom, całkowite zdanie się na nie przy swoim postępowaniu. Posiadanie potężnej siły wewnętrznej.
  Oznacza także wyższą postać Księżyca, czyli intuicję, empatię. Podleganie potężnemu procesowi psychicznemu przemian, który prowadzi do mądrości i doskonałości. Idzie on z głębi, z podświadomości i dlatego nie wszystko zależy od wolnej woli. Powinność poddania się poddania się temu procesowi. W codziennym życiu mówi o harmonii między światem zewnętrznym a wewnętrznym, duchowym a fizycznym. Podkreśla pierwiastek fizyczny jako coś do czego trzeba dążyć w swoim życiu. Może wskazywać na możliwość poczęcia dziecka. Czasami po prostu na osobę płci żeńskiej.  W położeniu odwrotnym symbolizuje obojętność na problemy innych, zarozumialstwo, poczucie wyższości. Może również oznaczać brak intuicji lub konieczność poddania się racjonalizmowi i logice.

 5. #5
  Wiem, że nic nie wiem... Awatar werona
  Dołączył
  11-12-2008
  Przegląda
  sam środek ;))
  Posty
  6,119
  Podziękował/a
  1,622
  Podziękowano 2,113 razy
  Siła reputacji
  107374191

  Domyślnie

  Kapłanka - matka, starsza, opiekuńcza kobieta, przyroda, wiedza intuicyjna, mądrość życiowa, nauczanie, tajemnice, dyskrecja, wiedza tajemna, poznanie wewnętrzne, zdolność do bezinteresownej miłości.

  Kapłanka (odwrócona) - trudne relacje z matką, prostactwo, brak wyczucia, oszczerstwa, plotki, pomówienia, niewłaściwa ocena sytuacji, nieuczciwość w postępowaniu, agresywny stosunek do przyrody.

  Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"


  Blaski: intuicja, wiedza, tajemnica, mądrość, kontakt z podświadomością, poświęcenie, przyjaźń, spokój wewnętrzny, bezpieczeństwo, introwertyzm, matka, żona, córka.

  Cienie: dewocja, bierność, kompleksy, fatalizm, znerwicowanie, rozpacz, strach przed życiem i ludźmi, problemy psychiczne, fobie. Ucieczka w świat duchowy ze strachu przed rzeczywistością. Pustka duchowa. U kobiet: brak zrozumienia siebie i innych kobiet, choroby kobiece. U mężczyzn: brak akceptacji wewnętrznej animy.

  Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

  Symbolika - talia Ridera Waita

  Papieżyca
  Na pierwszym planie widać kobietę ubraną w niebieską powłóczystą szatę, która zakrywa ją od stóp. U dołu szata stwarza wrażenie, jakby rozpływała się i stawała wodą. Kobieta siedzi pomiędzy dwoma kolumnami. Po jej prawej stronie jest czarna kolumna z tajemniczą literą B, a po jej lewej stronie biała kolumna z literą J. W lewej ręce kobieta trzyma jakiś manuskrypt z napisem "Tora". Prawa ręka jest ukryta. Na piersiach widać biały krzyż. Na głowie ma koronę składającą się z 2 półsierpów i pełnego księżyca.

  Korona założona jest na niebieski materiał, który spływa po ciele podobnie jak szata. Pod jej lewą nogą widać sierp księżyca. Za kobietą widnieje zasłona rozpięta pomiędzy dwiema kolumnami. Za kotarą widać wodę. A może morze?

  Archetyp Papieżycy ma swoje legendarne źródło. W średniowieczu krążyła z ust do ust historia o tym, że kiedyś wybrano na Papieża kobietę. Ukryta w ubiorze mężczyzny zdobywała kolejne stopnie awansu w kościelnej hierarchii. Tajemnica wydała się, gdy zmarła. Nazwano ją "Papieżycą Joanną".

  Historia pojawienia się Papieżycy symbolizuje dążenie człowieka średniowiecza do wprowadzenia żeńskiej zasady do religii, zrównoważenia dla "surowego" ojca pierwiastkiem żeńskim, wykazującym współczucie, wybaczenie, posiadanie pośredniczki w modlitwie do Boga. W końcu kościół musiał zgodzić się na pojawienie się kultu Matki Boskiej, którą wyniesiono niemalże do poziomu Chrystusa.

  Szata zakrywa całe ciało Papieżycy. Ukrywa jej kobiece kształty. Nie jej kobiecość jest bowiem ważna na tej karcie, ale jej duchowość. Kolor niebieski szat przechodzący w biel mówi o jej uczuciowości i niewinności, wrażliwości i miłości. Ona pragnie dawać miłość, poświęcić się Bogu i ludziom, w których dostrzega jego ziemski wizerunek. Możesz spotkać talie, w których Papieżyca przedstawiona jest z zamkniętymi oczami. Oznacza to, że nie musi ona patrzeć oczami, by widzieć. Jej oczami jest jej wrażliwość i intuicja. Reprezentuje duchową stronę żeńskiego archetypu.

  Manuskrypt
  Papieżyca trzyma w lewej ręce rulon jakiegoś dokumentu z napisem Tora. Na niektórych kartach przedstawiona jest z książką lub kluczem. To symbole jej dostępu do wiedzy tajemnej i intuicji, które nie są osiągalne dla wszystkich ludzi. Jeśli spojrzysz w jej oczy, może uda Ci się usłyszeć jej przesłanie: "Zadajesz tyle pytań. Szukasz odpowiedzi, jednakże nie tam, gdzie one na Ciebie czekają. Nie znajdziesz ich w świecie wewnętrznym, ale w swoim wnętrzu". Odnajdując w sobie Papieżycę, odnajdujesz swoją intuicję. To właśnie ona jest strażniczką tajemnicy Tarota, Wielkich Tajemnic Życia. To od niej zależy, czy uzna, że jesteś gotowy, by przejść pomiędzy dwiema kolumnami czy jeszcze nie. To ona zadecyduje, czy uchyli kotarę zasłaniającą przejście.

  Korona
  Jej kształt symbolizuje 3 fazy Księżyca. Księżyc przybierający to dziewica poświęcona egipskiej bogini Izis. Pełnia natomiast to Kapłanka - przedstawicielka bogini i Księżyc malejący - posłanka śmierci.

  Księżyc zauważysz jeszcze pod jej lewą nogą. To symbol jej intuicji. Lewa strona to kobiecość, energia Yin. Kobiety wiąże się z Księżycem z uwagi na cykl menstruacyjny. W astrologii uznaje się także Księżyc jako planetę, który symbolizuje kobiety: matkę, żonę.

  Krzyż
  Krzyż to nierozerwalny symbol wiary chrześcijańskiej, symbol męki Pańskiej. Tak samo współczesny człowiek "ukrzyżowany" jest w swoim życiu pomiędzy światem materialnym a duchowym, pomiędzy pieniędzmi, samochodami, kontami bankowymi, kolejnymi stopniami kariery zawodowej a przyjaźnią, miłością, opieką nad dziećmi, starymi rodzicami.

  Jest to także krzyż świadomości i nieświadomości, przenikania się dwóch światów, wewnętrznego i zewnętrznego.

  Kolumny
  Kolumna jest symbolem osi świata, symbolicznego połączenia Nieba z Ziemią. To są kolumny ze świątyni jerozolimskiej oznaczone literami J - Jachim i B - Boaz. Głosiły one obecność Boga w świątyni i przymierze Nieba z Ziemią. Kolumna biała to stałość a czarna to siła. To także symbol dualności. Kolumna biała to energia męska - Yang, a czarna to energia kobieca - Yin.

  Kolor biały: Yang, dynamiczny, dzień, jasność, słońce, radość, moc, siła, aktywność, dynamika, ogień, ojciec, niebo.

  Kolor czarny: Yin, pasywność, noc, ciemność, smutek, słabość, bierność, księżyc, matka, ziemia.

  Zasłona
  Widać ją rozwieszoną pomiędzy dwiema kolumnami. Za nią, jeśli się dobrze przyjrzysz, widnieje morze. Zasłona ma dziwny wzór. Są to palmy i granaty. Podłóżny kształt palmy to symbol falliczny, zaś okrągły kształt granatów to symbol macicy. Granaty ułożone są w kształcie Drzewa Życia.

  Tę zasłonę należy zerwać, jeśli chce się dojść do "morza poznania"., które nie jest dostępne dla wszystkich.

  Morze
  To symbol nieświadomości i mądrości ukrytej w nim. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że poza świadomym życiem, żyje także nieświadomie, chociażby we śnie. Nasza osobowość potrzebuje snu do odreagowania. Nie wszystkie treści także wypływają na powierzchnię naszej świadomości. Mnóstwo informacji pozostaje ukrytych na dnie nieświadomości. Tylko ci docierają do nich, którzy ich szukają.


  Rada z jednej karty:

  Ufaj swojej intuicji, nawet jeśli jest to sprzeczne z logiką. Jeśli czekasz na nowe stanowisko, karta ta zapowiada otrzymanie go. W pracy bardzo ważna pomoc kobiet i skorzystanie z porady niekonwencjonalnych doradców, np. astrologa czy feng shui. Oczyść swoje myśli i umysł. Uważaj na jakiś poważny romans w pracy. Zajmij się wyciszeniem swojego wnętrza i uzyskaniem równowagi między swoim światem wewnętrznym a zewnętrznym.

  Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"


  Karta Kapłanka
  Kapłanka oznacza idealną kobietę, duchową mądrość, poznanie samego siebie na płaszczyźnie psychologicznej i duchowej.
  Kapłanka jest drugą kartą w talii tarota, która oznacza naukę, poznanie i opiekę wyższych sił. Jest pierwszą kobietą, którą na swojej drodze spotyka Głupiec. Jest dla niego duchową matką i życiową przewodniczką.

  Symbolika
  Karta przedstawia kobietę siedzącą przed wejściem do świątyni. W dłoniach trzyma księgę, oznakę wiedzy. Za nią wisi zasłona, która oddziela świat realny od świata duchowego. Kobieta siedzi spokojna, jej twarz wyraża łagodność i pogodę ducha. Kapłanka oznacza idealną kobietę, duchową mądrość, poznanie samego siebie na płaszczyźnie psychologicznej i duchowej.


  W popularnym Tarocie Waite'a Kapłanka siedzi między dwiema kolumnami, które symbolizują wejście do biblijnej świątyni Salomona, czyli oznaczają bramy wiedzy. Zwinięty manuskrypt z napisem Tora, który trzyma w dłoni, oznacza mądrość, jaką ona już posiada, a mu musimy zdobyć. Część manuskryptu ukryta jest w fałdach jej szaty. To znak, że nie wszystkie tajemnice zostaną nam objawione. Kapłanka jest kobietą, ale jej ciało w całości zakrywa szata, widzimy tylko dłonie i twarz. Wszystko, co zmysłowe, jest niewidoczne, bo karta ma zwracać uwagę na przymioty ducha, nie ciała. Korona na jej głowie symbolizuje trzy fazy Księżyca, który jest symbolem kobiecości oraz intuicji. Krzyż na jej piersiach jest symbolem chrześcijaństwa, ale też czterech stron świata oraz drogi duchowej, jaką człowiek musi przejść, aby poznać siebie i świat.

  Znaczenie ogólne
  Karta oznacza intuicyjne poznanie, wyższą wiedzę, do której sami musimy dotrzeć. Bije z niej spokój, opanowanie i łagodność. To karta poświęcenia się dla wyższych celów i zostawienia przyziemnych spraw, aby zgłębiać mądrość gromadzoną przez naszych przodków od pokoleń. Kapłanka oznacza też nauki tajemne, okultyzm i magię. Strzeże ona sekretów, do których nie każdy śmiertelnik może mieć dostęp. W pytaniach dotyczących codziennego życia karta oznacza spotkanie wyjątkowej osoby, która może zmienić bieg naszego życia lub kontakt ze specjalistą w swojej dziedzinie. To także zagadka, którą musimy rozwikłać. Karta może oznaczać podjęcie ważnej, ale trudnej decyzji, wycofanie się z aktywnego życia i poświęcenie się medytacji, kontemplacji i studiowaniu.

  Klucze interpretacyjne karty Kapłanka
  Liczba: 2
  Znak zodiaku: Rak, Panna
  Planeta: Księżyc
  Heksagram I-Cing: 2. K'un - Biorczość
  Mit: królowa niebios, żeński boski pierwiastek, Izyda, Lilith, mit o Demeter i Persefonie
  Inne nazwy: Arcykapłanka, Papieżyca, Wyższa Kapłanka, Junona
  Nazwy w innych językach: Priestess (ang.), La Papesse (franc.), Die Hohepriesterin (niem.), La Papessa (wł.), La Sacerdotisa (hiszp.)

  Miłość
  Kapłanka mówi o potrzebie poważnej rozmowy między partnerami. To karta wyższych uczuć, sublimacji popędów i poświęcania się dla innych ludzi. Pokazuje, że dwoje ludzi łączy coś więcej niż seks i majątek, że mają wyższe cele duchowe, wspierają się nawzajem i są sobie przeznaczeni. Kapłanka może oznaczać białe małżeństwo, wdowieństwo, wyrzeczenie się seksu na rzecz rozwoju duchowego, celibat. W rozkładach na miłość wskazuje nieraz na sekretną kochankę, ale jest też czasem sygnifikatorem żony, matki, mądrej i życzliwej przyjaciółki.

  Praca i finanse
  Kapłanka oznacza szarą eminencję, czyli osobę, która z ukrycia pociąga za wszystkie sznurki. Nie powinniśmy lekceważyć takiej osoby w firmie, bo od niej mogą zależeć nasze zawodowe losy. Karta wskazuje często na awans na upragnione stanowisko, najwyższe zaszczyty lub ukoronowanie kariery i zrealizowanie zawodowych marzeń. Jeśli analizujemy relacje w firmie między pracownikami, Kapłanka wskazuje na starszą i doświadczoną kobietę, specjalistkę i fachowca nie do zastąpienia. Może też wskazywać na wpływową kobietę, żonę szefa lub udziałowca, który ma ukryte zamiary. Karta oznacza, że ktoś z ukrycia może nas wspierać lub sterować nasza karierą. Może też być ostrzeżeniem, że o czymś nie wiemy. Oznacza też konieczność podjęcia studiów wyższych lub odbycia dodatkowych specjalistycznych szkoleń dla polepszenia zawodowych kwalifikacji.

  Zdrowie
  Karta wskazuje na choroby o podłoży psychosomatycznym oraz wszelkie choroby kobiece, szczególnie te związane z zaburzeniem cyklu menstruacyjnego. Jest ostrzeżeniem, aby nie ufać jednej diagnozie lekarskiej i zaleceniem, żeby gruntownie się przebadać i odwiedzić najlepszych specjalistów. Jako rada co zrobić, aby poczuć się lepiej, zaleca medytację, wyciszenie i odpoczynek.

  Źródło: Izabela Podlaska, "Tarocista" nr 1(3)/2010
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 29-11-2015 o 08:03

 6. #6
  Tarocistka Awatar AnnaMaria
  Dołączył
  25-03-2009
  Przegląda
  Miedzy ziemią a niebem :)
  Posty
  1,354
  Podziękował/a
  156
  Podziękowano 505 razy
  Siła reputacji
  448790

  Domyślnie

  II. Papieżyca inaczej: Papessa
  Wśród Wielkich Arkanów taroka, po kartach Głupiec (nr zero), oraz Mag (nr 1), następują cztery karty, układające się w pary. Są to: Cesarz (nr 4) i Cesarzowa (nr 3), oraz Papież (nr 5) i Papieżyca (nr 2), zwana po francusku wdzięczniejszym słowem "La Papesse", i dlatego będziemy ją też nazywać "Papessą".

  W średniowieczu powtarzano legendę, jakoby w latach 854-856 na papieskim tronie, jako Jan VIII, zasiadała... młoda kobieta. Owa Papieżyca Joanna, bo tak też ją zwano, ukończyła studia teologiczne w męskim przebraniu; potem, z racji swej ogromnej mądrości, została wybrana papieżem - ale zaszła w ciążę, urodziła dziecko podczas procesji, i umarła przy porodzie.

  Żeby wczuć się w to, co ta karta przedstawia, spróbujmy sobie wyobrazić, że oto istnieje potężna i odwieczna religijna organizacja - drugi Kościół - kierowana przez kobietę. Władza duchowa, skupiona w kobiecie. Świętość ucieleśniona w kobiecie... Dziwne, niezwykłe, prawda? Ale przecież owego kościoła, kierowanego przez Papieżycę, naprawdę nie ma i nigdy nie było! I to jest właśnie istotą tej karty. Kościół Papieżycy jest tajemny, a ona sama uosabia tajemną wiedzę.

  Papieżyca na karcie przedstawiana jest jako kobieta w błękitnych (zwykle) szatach, siedząca na tronie, ze zwojem lub księgą na kolanach. Często rysuje się ów tron podobny do bramy o dwóch kolumnach, jako że ta karta jest symboliczną Bramą do Wiedzy. W niektórych taliach Papieżyca ma nakrycie głowy takie, jakie nosiła egipska bogini Izyda: kulę z księżycowymi rogami. To przypomina, że Papessa jest w gruncie rzeczy ta samą postacią, co starożytne księżycowe boginie, patronki tajemnych misteriów.

  Długo można by jeszcze opowiadać o symbolicznych właściwościach tej karty. Ale co znaczy ona w naszych zwykłych pytaniach, jakie zadajemy kartom taroka?

  Otóż wróżebne znaczenie Papieżycy jest potężne, chociaż dyskretne i delikatne.

  Przede wszystkim karta ta - inaczej niż Mag - nie każe się śpieszyć ani mówić "ja tak chcę i już". Karta ta jest zachętą, dodaje wiary we własne siły; mówi: "jesteś na dobrej drodze". Ale jednocześnie każe zaufać upływającemu czasowi. Mówi; "Rzeka czasu niesie cię w dobrą stronę. Zaufaj jej." Każe ufać własnej wewnętrznej mądrości. Mówi: "Jeżeli potrzebujesz mistrza i przewodnika, przyjdzie on we właściwym czasie". Zachęca do tego, aby się uczyć, zdobywać wiedzę - ale przede wszystkim pogłębiać mądrość, życiową mądrość.

  Są jeszcze inne karty mówiące o wiedzy i mądrości. Mądrość, o której mówi Papieżyca, jest mądrością intuicyjną. Nie da się jej spisać w książkach, ani z książek nauczyć. Dlatego na starych kartach Papessę rysowano z pustą, czystą księgą - aby zaznaczyć, że ona nie posiada owej wiedzy - tylko ona tą tajemną wiedzą jest.

  Karta ta mówi, że oto podlegasz potężnemu procesowi psychicznych przemian, który prowadzi cię ku mądrości i doskonałości. Ten prąd przemian idzie z twojej głębi, z podświadomości, i dlatego nie wszystko zależy od twojej woli. Jesteś kierowany przez Mądrość, która jest silniejsza od ciebie. I dlatego nie powinieneś na razie wiedzieć o sobie wszystkiego. Powinieneś zaufać przemianom.  --------------------------------------------------------------------------------

  Papieżyca czyli Mądrość i Świętość Ucieleśnione w Kobiecie
  Papieżyca to jedna z najpotężniejszych kart w talii taroka. Jest dopełnieniem Maga - gdyż Mag oznacza potęgę świadomych zamiarów i siły woli, zaś Papieżyca jest potęgą nieuświadamianego, instynktownego przeznaczenia. Jest naszą wewnętrzną mądrością.

  Papieżyca jako pierwsza karta w rozkładzie: ogólny obraz tego, co się dzieje

  Jesteś na dobrej drodze, nawet jeżeli nie jesteś tego świadom. Twoim przedsięwzięciom patronują głębokie siły działające na poziomie przeznaczenia. Zaufaj swojemu przeznaczeniu. Jesteś niesiony przez życie przez potężną fale, która nie uczyni ci krzywdy. (Ta karta jest bardzo sprzyjająca przy wszystkich pytaniach odnośnie wiedzy tajemnej. Może też wskazywać, że za kulisami wydarzeń stoi pewna mądra kobieta.)

  Jako druga karta: ostrzeżenia

  Grozi ci niewiedza, naiwne przekonanie, że "ktoś" lub "coś" nad tobą czuwa. Ślepo ufasz tradycji, starszym, jakimś autorytetom; i na tym możesz się zawieść. Nie rozumiesz samego siebie, potrzeb własnej duszy i głosu własnego ciała.

  Jako karta trzecia: taktyka działania

  Nie śpiesz się. "Działaj nie działając". Zdaj się na swoją intuicje, na swój głos wewnętrzny. (Sens ten karty w tym miejscu byłby jasny dla taoistów!)

  Jako karta czwarta: wpływ przeszłości

  Masz wdrukowane w swoją duszę, wbudowane w swój charakter potężne wzorce działania, z którymi nie ma sensu walczyć; przeciwnie, należy je przyjąć jako własne zasady, własne wyznanie wiary. (Podobnie działa Księżyc w znaku Raka w horoskopie.)

  Karta piąta: partnerzy

  Choćbyś nie rozumiał ludzi, którzy ci towarzyszą, możesz im zaufać. Ich głos jest głosem twojej duszy. (Papieżyca w tej pozycji może oznaczać potężny i pozytywny wpływ kobiety z otoczenia pytającego.)

  Karta szósta: nadchodząca przyszłość

  Twoje prawdziwe (choć często ukryte, nie wypowiedziane) życzenia zostaną urzeczywistnione. Pomyślna wróżba.

  Siódma: to, czego się nie spodziewasz

  Nastąpi nieoczekiwany zwrot w twojej sprawie; tak jakby twoje najtajniejsze oczekiwania i obawy stały się rzeczywistością.

  Ósma: rzeczy nazbyt oczywiste

  Musisz się liczyć z potęgą własnych nieświadomych wzorców, które realizujesz w życiu. Choćbyś nie wiadomo jak się wysilał, nic nie zrobisz wbrew własnej naturze.

  Dziewiąta: osiągnięcia

  Jest okazja, abyś poprzez obecne wydarzenia poznał swoje najistotniejsze i najtajniejsze potrzeby i ukryte obszary własnej duszy.

  Dziesiąta: obiektywny pożytek (dla innych)

  Dasz innym to, co masz w sobie najcenniejszego. (Papieżyca w tym miejscu zapowiada twórczość płynącą z głębi serca.)

  Jedenasta: to, co się nie uda

  Umyka kolejna szansa poznania samego siebie.

  Dwunasta: dodatkowe wskazówki co do przyszłości

  Twoje sprawy są na dobrej drodze i w ręku potężniejszych sił (duchowych) niż twoja własna wola i umiejętności.

  Trzynasta: przyszłe przemiany

  A jednak pozostanie (w tym o co pytasz) pewna niezgłębiona tajemnica...  --------------------------------------------------------------------------------
  Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty, Słowianie. Nowości


  o zdrowiu Kapłanka
  Twoje choroby i symptomy są natury psychosomatycznej. Mozesz je leczyć oczywiście
  tabletkami chemicznymi, ale zrobisz krok do przodu w leczeniu, gdyŜ znajdziesz ich źródło w
  swojej psychice. Symptomy mają bowiem tendencję „wędrowania” po ciele , jeśli nie chcesz
  przyjąć informacji, jaką niosą Ci z Twojej podświadomości. Intuicja do diagnoz stawianych
  przez lekarzy i zalecanych lekarstw. Jeśli czujesz, Ŝe coś Ci nie pasuje, idz do jeszcze jednego
  i sprawdź swoje przeczucia. Pomoc moŜe Ci takŜe bioterapia, niekonwencjonalne metody
  leczenia, hipnoza, praca ze snami, wizualizacja. Jeśli jesteś kobietą, sprawdz narządy kobiece
  i zrob badania hormonalne.

  PAPIEśYCA
  Druga karta Tarota w Wielkich Arkanach. W najstarszych znanych atutach tarota PapieŜyca umieszczona jest na
  miejscu 4 tworząc parę z PapieŜem, analogiczną do pary Cesarz-Cesarzowa. Obecność kobiety papieŜa wśród
  wyobraŜeń tarota bywa interpretowane jako potwierdzenie heretyckiego charakteru kart (moŜe stanowić aluzję
  do Sistry Manfredy, spokrewnionej z Viscontimi i wybranej na papieŜa przez heretycką sektę humiliantów w
  XIII w). W hierarchii neoplatońskiej symbolizuje Sofię czyli personifikację gnozy. MoŜe mieć związek z
  egipską boginią Izydą, znaną w renesansie z tekstów hermetycznych. W Appartamento Borgia w Watykanie jest
  fresk na którym bogini siedzi na tronie między dwoma kolumnami, trzymając na kolanach otwartą księgę, a za
  nią wisi kotara (identycznie jak na wczesnych kartach). Pierwsza liczba parzysta, symbolizująca pra podział,
  zasadę czynną i bierną, walkę z samym sobą. U pitagorejczyków pierwsza liczba prawdziwa (oznaczająca,
  mnogość, inność) zasada przeciwieństw. Liczba gnostycka, symbol dualizmu Boga i Szatana; Syzygia (para
  eonów, emanacji męskiej i Ŝeńskiej). Liczba złowieszcza, zawierająca pojęcie cienia, emblemat ujawniającego
  się antagonizmu. W okultyzmie Duada (para, związek dwóch). Dwie kolumny jako para występująca w wielu
  kulturach oznaczająca piękno i siłę, miłość i nędzę. Gnostycy oznaczali ją literą H, wyobraŜającą bramę do
  wieczności. Dwa węŜe wijące się na lasce i patrzące sobie w oczy (atrybut Hermesa) uwaŜane za złączenie
  seksualne. W alchemii symbol połączenia dwu przeciwstawnych zasad.
  ZNACZENIE WRÓśEBNE KARTY
  Intuicja, rozwój uczuć wyŜszych, wczuwanie się w sytuacje innych, skłonność do zamykania się w sobie, duŜa
  wyobraźnia, zdolność do bezinteresownej miłości. Bierność, poddawanie się losowi lub innym ludziom, brak
  zrozumienia dla otaczającego świata, niewłaściwa ocena sytuacji, zarozumialstwo, ignorancja i brak zdolności
  do poświęceń, nieprzewidziane okoliczności na które nie ma się wpływu, potajemne działania, wystawianie się
  na niebezpieczeństwo, nieuczciwość w postępowaniu, problemy będące rezultatem braku przenikliwości.
  Spróbuj odkryć ukryte czynniki, które wpływają na Twoje Ŝycie, podporządkuj się wewnętrznemu głosowi on
  cię nie oszuka. Posiadasz siłę i mógłbyś pomagać innym gdybyś tylko tego chciał.
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 29-11-2015 o 07:51

 7. The Following 2 Users Say Thank You to AnnaMaria For This Useful Post:

  isik (02-03-2013), Mimbla z centrum (08-09-2010)

 8. #7
  Awatar mania87
  Dołączył
  21-02-2009
  Posty
  140
  Podziękował/a
  118
  Podziękowano 12 razy
  Siła reputacji
  1

  Domyślnie

  II Kapłanka zwana też Papieżycą lub Arcykapłanką

  To uosobienie sił wyższych, które nam sprzyjają.

  Kiedy w rozkładzie pojawia się ta karta to daje nam do zrozumienia, że sprawa o którą pytamy jest w dobrych rękach ale jednocześnie nakazuje nam abyśmy się nie spieszyli, nie ponaglali sprawy gdyż biegnie ona swoim torem.

  Kapłanka często rysowana jest z takim nakryciem głowy jak egipska bogini Izyda tzn. Kulę z księżycowymi rogami a więc uosabia wiedzę tajemną. Siedzi zazwyczaj na tronie z dwoma kolumnami co ma symbolizować dostęp do tejże wiedzy. A więc Kapłanka to ta, która wie! Wie bo ma dostęp do takiej wiedzy do której my nie mamy a do tego jest nam bardzo przychylna.

  Kiedy wypada tak karta to jedyne co możemy zrobić to wyciszyć swoje emocje i zaufać jej tajemnej mądrości (a naszej intuicji), wierząc że czas działa na naszą korzyść.

  Źródło: Tarot Arkana Wielkie 1 Kapłanka Priestess
  Nie ma, niepotrzebnych zdarzeń...
  Ani osób, bez znaczenia poznanych...
  Nie ma, niedorzecznych marzeń...
  Ani myśli, na pustkę rzucanych.
  Wszystko ... ma swój sens ...


  http://www.posadzdrzewo.pl/#/las/drzewo/mania87

 9. #8
  never say never Awatar MalutkaBu
  Dołączył
  26-01-2009
  Wiek
  39
  Posty
  175
  Podziękował/a
  0
  Podziękowano 125 razy
  Siła reputacji
  268437

  Domyślnie

  Kapłanka

  w Osoba, którą symbolizuje Wielki Arkan II : to godna zaufania kobieta albo wrażliwy mężczyzna o tzw. kobiecych cechach charakteru. Z reguły daje, nie bierze. Nie bardzo potrafi powiedzieć "nie". Pomaga instynktownie, ale choć tego nie mówi głośno, pragnie otrzymać emocjonalną rekompensatę za swoje wysiłki. Stara się każdego zrozumieć i usprawiedliwić. Unika konfliktów. Mimo starań nie umie zmienić schematów własnego zachowania, reakcji. Ma intuicję i bogate życie wewnętrzne. Miewa inspirujące sny. Terapeutka. Opiekunka. Uzdrowicielka. Doradczyni życiowa. Oddana żona i matka. Kreatywna intelektualistka. "Wiedźma".Moze oznaczac kochankę, trzymana w ukryciu.
  Karta odwrócona: oznacza osobę bierna, uległą i nadmiernie poświęcającą się. Często jest zdominowana albo udręczona. Osaczona przez sytuację do jakiej sama doprowadziła. Ignorantka, wszelkie informacje przyjmuje "na wiarę". Fatalistka. Jest powieszchowna i leniwa. Niekiedy to intrygantka o destrukcyjnej osobowości. Ma skłonności do "czarnej magii".
  Cech charakteru: mądra, subtelna i uczuciowa, otwarta, nie narzucająca się. Ufna. Bezinteresowna i dyskretna. Ugodowa. Niestety ma tendencje ignorowania faktów.
  Karta odwrócona: zakompleksiona hipokrytka, a przy tym niekiedy może być zarozumiała. Brakuje jej poczucia realizmu i dystansu do świata. Niechętna jakimkolwiek zmianom. Ciąży jej nieustanna świadomość przegranej. Ciągle wraca myślami do porażek i rozpamiętuje je. Dręczy ją lek i poczucie winy.
  Sytuacja albo sprawa: pomyślność, bezpieczeństwo i spokój. Pojawiające się szanse na realizację zamierzeń. Pomoc i ochrona. Wtajemniczenie. Czas sprzyjający rozwojowi duchowemu. Może oznaczać też spotkanie inspirującej nauczycielki życia. Rozkwit talentów w dziedzinach artystycznych, ezoterycznych -np. zdolności jasnowidcze. Może też oznaczać problemy z partnerem.
  Karta odwrócona: symbolizuje złe relacje rodzinne, zawodowe (ofiara mobingu!), towarzyskie. Interesowność i nieuczciwość w postępowaniu. Samotność. Fatalne w skutkach minimalizowanie zagrożeń.
  Zdrowie: przeciętne. Niesystematyczność w leczeniu. Choroby piersi. Krew, limfa. Dolegliwości o podłożu psychosomatycznym, czasem trudne do zdiagnozowania. Częste przeziębienia. Skłonność do melancholii.
  Karta odwrócona: silna nerwica, także wegetatywna. Ostra depresja. Zaburzenia równowagi psychicznej. Spadek odporności. Hipochondria. Nałogi. Fobie.
  Miłość: karta pragnienia głębokiego emocjonalnego związku. A także wieszczy dobrą miłość.
  Karta odwrócona: kobieta określana przez tą kartę wstydzi się albo zaprzecza własnej seksualności. Oziębła. Wróżba dla mężczyzny: albo traktuje swoja kobietę jak niewolnice - albo jest niewolniczo uzależniony od partnerki.
  Praca: pełna realizacja zawodowa. Praca zgodna z powołaniem.
  Karta odwrócona: brak satysfakcji z pracy. Żmudne, nudne zajęcie. Lęk przed despotycznym szefem. Wyzysk.
  Karma: karta określa tzw. starą duszę o dużej liczbie wcieleń. Obecnie kontynuacja relacji karmicznych w linii żeńskiej. Znaczny rozwój duchowy. Respekt dla życia. Miłość do ludzi i zwierząt. Praca w służbie innym. Lekarka. Uzdrowicielka. Dobra matka.
  Karta odwrócona: nieprzepracowane karmiczne problemy i niespłacone karmiczne długi. Nieszczęśliwe życie oraz zgotowane bliskim takiego samego. Brutalność. Zrujnowana egzystencja. Bezdomność.
  Rada: zajmij się pracą z podświadomością. Poznawaj siebie i zmierz się z prawdą o własnej "ciemnej stronie".

  Gdy karta Cię przyciąga: wrażliwość. Samowiedza. Chęć służenia tym, których kochasz.
  Gdy karta Cię odpycha: kwestionowanie swojej kobiecości i potrzeb, problemy z wymagająca lub despotyczną matką.

  teraz troche z psychologii autorstwa p.Chrzanowskiej

  Najwyższa Kapłanka w sferze diagnostyki psychologicznej mówi o problemach wynikających z trudnych kontaktów z matką, o jej destrukcyjnym wpływie na psychikę osoby pytającej. Może to być zbyt autorytarna matka, jak też osoba nadmiernie pobłażliwa, która zamiast wychowywać dziecko, rozpieszczała je i pozwalała na wszystko. Dodatkowo karta ta może mówić o braku kontaktu z naturą, oderwaniu od naturalnych rytmów, (na przykład zaburzenia snu i czuwania, naruszenie funkcjonowania zegara biologicznego) oraz blokady związane z nauką.
  W większości kultur szacunek do rodziców jest podstawowym obowiązkiem dziecka. W kręgach chrześcijańskich jest on zaakcentowany szczególnie mocno – czytamy w jednym z „Dziesięciorga Przykazań”: „Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał twój Bóg, Jahwe, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje twój Bóg, Jahwe.” (Pwt 5.16). W stosunkach z matką tkwi jednak bardzo wiele problemów ludzi żyjących na przełomie XX i XXI wieku. Z jednej strony czujemy się zmuszeni do przestrzegania zwyczajów zarówno kulturowych, jak i religijnych tradycji, w której wyrośliśmy, z drugiej zaś ilość nieprawidłowości i nadużyć popełnionych przez matkę w toku wychowania dziecka rośnie z zatrważającym tempie. Doskonale wiedzą o tym psycholodzy i terapeuci, niezależnie od tego, czy stosują metody tradycyjne czy niekonwencjonalne. Niemowlę, małe dziecko, a nawet nastolatek jest całkowicie zależny od postaw swojej opiekunki. Jeśli relacja pomiędzy nimi zostaje zaburzona, dziecko przyjmuje winę na siebie. Nawet do głowy mu nie przyjdzie, by winić o cokolwiek swoją żywicielkę. Dzieci kochają bezwarunkowo swoich rodziców i tym okrutniejsze są rany zadawane właśnie przez nich.
  Kapłanka symbolizuje utrudnienia, problemy i konflikty w relacjach z matką. A jak Ty byś ocenił podejście swojej matki do Ciebie? Jakie masz pierwsze wspomnienia z nią związane? Czy czułeś się bezwarunkowo i prawdziwie kochany przez nią w dzieciństwie? A może Ci jej zabrakło? Może nigdy nie miała czasu dla Ciebie lub Twoją obecność uważała za zło konieczne? Aby odpowiedzieć sobie lub innemu człowiekowi na te pytania możesz, po wykonaniu czynności wstępnych, zastosować następujący układ kart Tarota, na sygnifikatora wybierając kartę najwyższej Kapłanki:

  1
  2
  3
  Kapłanka 4
  5
  6
  7  Analiza tego układu pozwoli ocenić, czy problemy danej osoby wypływają z zaburzonych relacji z matką oraz uzmysłowi na czym one polegają. Podane poniżej znaczenia poszczególnych kart mogą ułatwić interpretację.
  Kapłanka – karta-sygnifikator problemu,
  1 – wpływ wywierany na osobę pytającą przez matkę w okresie wczesnego dzieciństwa,
  2 – wpływ wywierany na osobę pytającą przez matkę w okresie dojrzewania,
  3 – relacje pomiędzy rodzicami osoby pytającej,
  4 – stosunek osoby pytającej do matki,
  5 – kompleksy wynikające z relacji pomiędzy matką a osobą pytającą,
  6 – wpływ postaw matki na samoocenę osoby pytającej,
  7 – stosunek osoby pytającej do kobiet (w przypadku, gdy pyta mężczyzna) lub do macierzyństwa (gdy pyta kobieta).
  Karta Kapłanki wylosowana do medytacji lub jako prognoza psychologiczna niesie następujące przesłanie: spróbuj ujawnić ukryte czynniki, które wpływają na Twoje życie, zerknij do swojej duszy i sprawdź czy nie są Ci obce takie cechy jak wrażliwość, czułość, uczuciowość i delikatność. Jesteś człowiekiem, który być może nieświadomie, ale wywiera duży wpływ na swoje otoczenie – pamiętaj o odpowiedzialności. Nie zapominaj również o intuicji, rozwijaj ją, a będzie Ci pomocna w wielu sytuacjach. Wtedy nie będziesz musiał szukać ani wyjaśnień, ani tłumaczeń dla decyzji, które podejmiesz. Podporządkuj się wewnętrznemu głosowi, on Cię nie oszuka. Posiadasz ogromną siłę wewnętrzną, dzięki której możesz pomagać innym, jeśli byś tego chciał. W każdym bądź razie nie roztrwoń tej siły na drobiazgi dnia codziennego, ceń każdą minutę, którą możesz poświęcić dla siebie lub innych. Bądź godny samego siebie, ale nie stawiaj się na piedestale. Postaraj się zachować szczerość uczuć i myśli, ale unikaj chłodu w stosunkach z innymi. Pamiętaj, że teraz Ty kształtujesz swoje relacje z otoczeniem, nie pozwól, by cienie z Twojej przeszłości kładły się mrokiem na teraźniejszości. Jeśli ktoś kiedyś Cię ranił, wybacz mu to i puść w niepamięć. Przechowując negatywne wspomnienia pozwalasz, by wydarzenia z przeszłości nadal Cię krzywdziły i sam wzmacniasz ból zadany Ci kiedyś.

  Na zewnątrz pozornie pewna siebie, w środku bywa niezwykle delikatna, empatyczna, skora do refleksji. Od partnera/partnerki oczekuje zrozumienia, rozmów, głębokiej analizy zagadnień. Szuka pokrewnej duszy. Niestety, często się myli i wybiera tych, którzy ją wykorzystują lub tłamszą. Tkwi w toksycznych związkach z powodu zgubnej skłonności do pozostawiania spraw własnemu biegowi. Odpowiedzialność za bliskie osoby przejmuje niejako automatycznie. Jest wspierająca, choć mało konsekwentna. Zraniona, zamyka się w sobie. Nie umie brnąć w konflikt (jeżeli w ogóle upomni się o swoje, zaraz wycofuje się w panice), a jeśli już, to z reguły przegrywa. Łatwo ją zakrzyczeć. Obrony swoich granic uczy się z wiekiem, w miarę zdobywania mądrości oraz życiowego doświadczenia. W seksie bezinteresowna i czuła. Jeśli kobieta – Kapłanka nie miewa orgazmu, gotowa jest udawać, aby nie robić przykrości partnerowi.
  Wiążąc się z nią, masz szczęście. Nie zmarnuj go, żerując na jej dobroci i uduchowieniu. Prawda, że bunt Kapłanki przeważnie rozpływa się we łzach, lecz nawet ona w końcu potrafi powiedzieć: nie.

  Karta odwrócona
  Człowiek, którego określa ta karta, ma nieustanne poczucie beznadziejności, nękają go obsesyjne myśli, nałogi. Odwrócona Kapłanka nie rozpoznaje własnych potrzeb. Ignoruje je. Nie lubi siebie, zatem przebywanie z nią jest podszyte frustracją. Konieczność nieustannego poświęcania się na rzecz rodziny bywa, owszem, wygodna, lecz jękliwe domaganie się uznania – żałosne i męczące.
  Długotrwałe stresy spowodowane brakiem spełnienia wywołują u niej depresję, a w następstwie – często – chroniczne dolegliwości. Związek ma przyszłość pod warunkiem, że poślesz ją na solidną psychoterapię.
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 29-11-2015 o 07:55
  Facet jest jak rollercoaster ; )albo sprawi,że jest ci niedobrze albo da ci najlepszą jazdę w życiu

 10. Użytkownicy którzy podziękowali MalutkaBu za ten post:

  werona (19-06-2009)

 11. #9
  Awatar akszeinga1985
  Dołączył
  06-03-2009
  Przegląda
  Wałbrzych
  Posty
  637
  Podziękował/a
  179
  Podziękowano 225 razy
  Siła reputacji
  51996598

  Post Kapłanka

  W pozycji prostej: Intuicja, nakaz by zainteresować się swoim wnętrzem, przyjrzeć sobie, zdrowiu, uczuciowość, dobry kontakt z matką
  Odwrócona: Komplesy, brak wrażliwości, niewłaściwy kontakt z matką, jej destrukcyjny wpływ

  Źródło: Kizińczuk Sergiusz- ,,Tarot twój klucz do przyszłości''


  Kapłanka – daje osobie choroby umysłowe oraz myśli ograniczające rozwój fizyczny i duchowy. Karta ta również wskazuje u kobiet na choroby czy też zaburzenia w funkcjonowaniu płynów ustrojowych oraz mówią o problemach związanych z nerkami. Kapłanka także przynosi energię która może powodować choroby trzustki a z tym cukrzycę, problemy z piersiami.
  Osoba pokazana Kapłanką szczególnie kobieta powinna poddać się badaniom u ginekologa gdyż Kapłanka bardzo mocno nawiązuje do wszelakich chorób związanych z problemami kobiecymi. Długotrwałe przebywanie pod energią Kapłanki, w połączeniu z innymi negatywnymi kartami może przynosić zaburzenia psychiczne oraz obniżenie energetyki całego organizmu duchowego i fizycznego a z tym powstanie różnych ciężkich chorób.

  Piotr Górski ,,Tarot a zdrowie''
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 29-11-2015 o 08:02

 12. #10
  wredna zołza Awatar mergajte
  Dołączył
  03-05-2009
  Posty
  1,479
  Podziękował/a
  288
  Podziękowano 267 razy
  Siła reputacji
  4

  Domyślnie

  kaplanka to ryby
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 02-12-2015 o 17:04
  "Są dwie naprawdę groźne chwile: kiedy tracimy wiarę, że wszystko wróci jeszcze do normalności, i te kiedy wierzymy ,że nic już nie może zburzyć naszej normalności"

Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

 1. Płacząca koleżanka.
  Przez unintended w dziale Archiwum snów
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 22-08-2010, 14:58
 2. Koleżanka :>
  Przez cooleyorz w dziale Archiwum snów
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 25-02-2010, 18:59

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354