Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33
Like Tree60Likes

Wątek: 12 - Wisielec

 1. #1
  truskawka
  Guest

  Domyślnie 12 - Wisielec
  Znaczenie karty Wisielec:

  Znaczenie ogólne:

  Opóźnienia, okres czekania, zawieszenia w sprawach, o które pytamy, brak motywacji do działania. Może wskazywać na osobę, która jest bierna, nie podejmuje działań, tylko czeka, na to, jak potoczą się sprawy. Czas rozmyślania, planowania, patrzenia na świat z zupełnie innej strony, ucieczka w świat myśli, analizowanie pewnych spraw, przy jednoczesnym braku działań, szukanie nowych koncepcji. Karta oznacza również konieczność poświęcenia czegoś, rezygnacji z pewnych celów, wyrzeczenia, wyciszenie, izolacja.

  Karta w pozycji odwróconej:

  Niespełnione pragnienia, apatia, zniechęcenie, zmęczenie, które nie pozwala działać, spadek kondycji psychofizycznej, ucieczka w nałogi, zaburzony kontakt z rzeczywistością, rezygnacja z celów, wyraźny spadek motywacji, smutek, pozostawanie w martwym punkcie, niemożność wybrnięcia z trudnych sytuacji, życie iluzjami, snucie nierealnych planów, zdecydowany brak działania, aktywności, bierność. W skrajnych przypadkach może oznaczać również myśli samobójcze, odcięcie od świata, poczucie wyalienowania, depresja, nieodwzajemniona miłość.

  Źródło: strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Wielkie

  Archetyp - ofiara, niewola
  Znaczenie ogólne - stagnacja, bezsilność, choroba, powiesić się lub pozwolić na bycie powieszonym, utkwić w błędnym kole, potrzeba odwrócenia, ponieść ofiarę i spojrzeć na świat z nowej perspektywy
  Praca - bezsilność, bezrobocie, konflikt interesów, utkwienie w martwym punkcie, bycie na niewłaściwym miejscu, fałszywe oczekiwania lub nieodpowiednie zachowanie
  Relacje/uczucia - skomplikowana i zawikłana sytuacja, błędne koło, nieumiejętność połączenia sprzecznych interesów, konieczność zaczyniania wszystkiego raz jeszcze, zupełnie inaczej, z odwrotnej strony
  Świadomość - dotarcie do istoty rzeczy, nowe spojrzenie na świat
  Sfera ducha - inicjacja, droga do mądrości
  Cel - zrozumienie, zmiany w życiu, odzyskanie wolności
  Cień - zmęczenie, "zawiśnięcie" w próżni
  Odwrócona - brak zrozumienia, negacja dojrzałości

  Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"


  XII Wisielec (w pozycji odwróconej!)

  Choroby psychiczne – autyzm, psychozy, paranoje, manie wszelkiego rodzaju (np. prześladowcza, wielkości), schizofrenia, stany maniakalno-depresyjne, zespoły urojeniowe.

  Uzależnienia od środków zmieniających świadomość – alkoholizm, narkomania, lekomania oraz choroby powstające na tym podłożu, np. delirium tremens, padaczka poalkoholowa, zespół Korsakowa, wycieńczenie organizmu, psychozy powstające na tle uzależnienia, zespoły abstynencyjne.

  Karta ta sama w sobie oznacza narkozę.

  Znaczenie karty w naturoterapii:
  • lek homeopatyczny – Nux vomica,
  • zioło – tatarak,
  • kamień – akwamaryn.

  Źródło: "Tarot a zdrowie" - Alla Alicja Chrzanowska, Andrzej Piotr Załęski

  Spokój. Odcięcie się od świata. Powstrzymanie aktywności. Penetracja własnej jaźni. Medytacja, kontemplacja. Ofiara, samoofiara. Dążenie do uspokojenia i harmonii. Rezygnacja z rozwiązywania problemów życiowych. Zdanie się na innych. Marazm. Melancholia. Smutek. Zadumanie. Senność. Niespełniona miłość. Ucieczka od odpowiedzialności. Szczyt kariery zawodowej. Planowanie. Metodyczność.

  Odwrócony: Niepełny sukces. Nierealne plany. Utrata zaufania. Brak szczerości. Zdrada. Przebudzenie z marazmu. Niemożność zachowania spokoju. Szarpanina. Niemożność zrealizowania dążeń i pragnień. Chorobliwa zazdrość. Nerwowy tryb życia. Ciężka praca i niezadowolenie ze statusu społecznego i zawodowego. Formalizm.

  Źródło - Suliga Jan Witold "Tarot. Karty, które wróżą"

  Możesz czuć się tak, jakbyś nie mógł znaleźć odpowiedniego klucza, aby wydostać się z tej sytuacji. Moment jeszcze nie nadszedł. Nie żałuj czasu na refleksję nad przeszłością, ufając, że drzwi się otworzą w odpowiednim momencie.

  Źródło - Znaczenia Wielkich Arkanów w Tarocie 78 Drzwi
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 17:30

 2. #2
  winteer
  Guest

  Domyślnie

  OPIS – Pozycja wisząca – obserwowanie świata z innej strony lub świat postawiony na głowie, zerwanie kontaktu z materialną rzeczywistością.

  ZNACZENIE – W miłości konieczność poświęceń, interesujące spotkanie, w pracy – podporządkowanie.

  KARTA ODWRÓCONA – Ból, kara.

  WISIELEC. Karta przedstawia człowieka, który przez swoje dotychczasowe działania uwikłał się w sprawy, które postawiły go w sytuacji bez wyjścia. Okoliczności zmusiły go do zaprzestania działań i choć nie jest pewny swojej obecnej sytuacji, musi akceptować to, aby nie pogorszyć swojej doli. Wycofanie takie często jest konieczne i ma na celu przemyślenie swoich uczynków, aby wypracować sobie nowe metody działań w przyszłości. Zdarza się, że jakiś uczynek, występek lub często zaślepienie jakąś sprawą wyzwala lawinę niekorzystnych dla ogółu zdarzeń, a to przynosi kompromitację, posądzenie o zdradę i w efekcie izolowanie od społeczności. W innym znaczeniu, mówi o konieczności zaprzestania swoich działań, aby w spokoju przemyśleć je i zobaczyć do czego one prowadzą. Pozwala to zmniejszyć straty, tak moralne jak i materialne.

  WISIELEC - karta odwrócona. W tym okresie ce****e Cię niechęć do działania, brak motywacji, niepewność jutra, apatia i zniechęcenie. Zajmujesz się tylko sobą, nie możesz nic robić.

  Źródło - strona internetowa: Tarot

  Xll. WISIELEC Zawieszony  Zawieszony jest dwunastą kartą Wielkich Arkanów. To chyba nazwa najwłaściwsza - w języku francuskim Le Pendu, w języku angielskim The Hanged Man. Są też talie, w których ta karta nazywana jest Ukrzyżowany, co nie jest określeniem właściwym, ponieważ mężczyzna, którego widzimy na obrazku, powiesił się dobrowolnie na gałęzi. Także stosowanie nazwy Egzamin wydaje się błędne. O dobrowolności w wyborze tej pozycji świadczy najlepiej położenie nóg. To najwyższa pora, by pozwolić dopłynąć krwi do głowy, co należy oczywiście rozumieć symbolicznie. Także i głowy nie można bez przerwy odwracać od ziemi, wręcz przeciwnie, przy dążeniu ku duchowym wyżynom nie możemy tracić kontaktu z ziemią. Często to na rysunku ręce mężczyzny są świadomie skrzyżowane lub też wiszący gra na fujarce. Odnalazł na nowo muzykę, która jego radością


  ZNACZENIE KARTY: ta karta wskazuje, że myśleć i postępować powinniśmy świadomi wewnętrznej siły. Symbolizuje ona stawianie przez nas wszystkiego na głowie lub też kwestionowanie wszystkiego wokół nas. A przecież chodzi o to tylko, by spojrzeć na otaczający nas świat z innej perspektywy, by nie stracić z oczu drugiej strony. Decydującym zwrotem w naszym życiu jest moment gdy świadomie spoglądamy na dół, ponieważ także tam tkwią wartości, które musimy poznać. Ta karta może mówić o miłości lub wierności do ojczyzny. Miejsce naszego urodzenia odgrywa zawsze ważną rolę. Wyrażenie Matka - Ziemia nie jest przypadkowe. W tym przypadku należy je rozumieć dosłownie. Mężczyzna, który wisi na drzewie, przypomina nam zarówno o drzewie życia, jak i o drzewie genealogicznym, a więc o przeszłości, o pochodzeniu, którego nigdy nie wolno nam się wyprzeć. Ta karta sprawdza, czy jesteśmy zdolni do przyjęcia nowej postawy w życiu, do stworzenia czegoś nowego, do rozpoczęcia czegoś od nowa.

  ZNACZENIE SYMBOLICZNE: Karta ta przedstawia symbolicznie przerwę albo zahamowanie w pracy ewolucyjnej człowieka. Przedstawienie tego zahamowania przez obraz człowieka odwróconego wskazuje, że to, co na górze, jest takie, jak to, co na dole i że wszystkie działania człowieka na planie materialnym znajdują swe odbicie na planie duchowym. Człowiek przyciąga ducha ku materii i na odwrót, materię ku duchowi, aby umożliwić związek tych dwóch aspektów kosmicznych. W swym znaczeniu elementarnym Wisielec przedstawia człowieka inicjującego działania służące rozwojowi duchowemu i świadomego konieczności oczekiwania i wyrzeczeń.

  ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: niezdecydowanie, szczególnie w wyborach uczuciowych, błędne sądy, zmienność, strach. W sprawach zdrowotnych: możliwe zaburzenia krążenia, rozwój.

  ZNACZENIE UŻYTKOWE: przymus zewnętrzny, trudności spowodowane przez ludzi przez wydarzenia (wypadki), albo z własnej winy. Nie spełnione nadzieje i ich złudzenia. Jest to karta blokady, zahamowania, opóźnienia we wszystkich sprawach. Ale opóźnienie to jest dobroczynne w skutkach, gdyż umożliwia dojrzewanie planów. Seria prób, które wróży pojawienie się tej karty w rozkładzie, jest często wynikiem przeszłych błędów, a zapowiadane fakty są zwykle nieuniknione. Jest to również karta kary albo poświęcenia, które trzeba udźwignąć, nadszedł bowiem moment zapłaty. Wskazuje na wyzwoleni przez ofiarę. Karta ta symbolizuje też sprawy niedostatecznie dojrzałe. Porzucenie czegoś, zrzeczenie się. Niepewne plany: Chwilowa bezsilność. Żmudna praca, ogólne zmęczenie. Sentymentalne złudzenia. Rozczarowanie. Czasem oznacza brzemienność i narodziny. W sąsiedztwie karty reprezentującej osobę fizyczną symbolizuje oddalenie albo wiarołomstwo.

  Źródło: Tarot (VIII - XIV) : Satanorium.pl
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 17:28

 3. #3
  Awatar stokrootka
  Dołączył
  27-10-2008
  Posty
  52
  Podziękował/a
  9
  Podziękowano 17 razy
  Siła reputacji
  1

  Domyślnie wisielec

  Karta przedstawia młodego mężczyznę powieszonego za lewą nogę, z rękami za plecami. Charakterystyczną cechą wizerunku przedstawianego na Karcie Wisielca jest to, że twarz powieszonej postaci nie wyraża cierpienia.
  Zmiana decyzji, osamotnienie, niewiadoma, niepewność, poświęcenie, odrodzenie, obiektywność, załamanie, słabość, rozwój umysłowy, możliwość odrodzenia, zmiana poglądu czy ideologii, samotność, poprawa sytuacji, ale nie całkowite jej zakończenie.
  Karta Wisielca oznacza zastój, brak działania. Jest symbolem medytacji i rozmyślań, duchową izolacją od świata i skupieniem się na własnym wnętrzu. Czasem bywa kojarzona z człowiekiem rozmyślającym nad własnymi problemami. Wyraz twarzy postaci na karcie pozwala też interpretować ją jako symbol błogości i zadowolenia z ustabilizowanego życia.
  Przedstawia człowieka, który przez swoje dotychczasowe działania uwikłał się w sprawy, które postawiły go w sytuacji bez wyjścia. Okoliczności zmusiły go do zaprzestania działań i choć nie jest pewny swojej obecnej sytuacji, musi akceptować to, aby nie pogorszyć swojej doli. Wycofanie takie często jest konieczne i ma na celu przemyślenie swoich uczynków, aby wypracować sobie nowe metody działań w przyszłości. Zdarza się, że jakiś uczynek, występek lub często zaślepienie jakąś sprawą wyzwala lawinę niekorzystnych dla ogółu zdarzeń, a to przynosi kompromitację, posądzenie o zdradę i w efekcie izolowanie od społeczności. Nowy etap w życiu, zbytnia uległość, ostrzeżenie przed podeptaniem pozytywnych uczuć osoby z bliskiego otoczenia.
  Karta wisielec na początku układu odgrywa bardzo ważną rolę we wróżbie, ponieważ daje wróżącemu znać, że nadszedł czas na poważne zmiany w jego życiu. Bez względu na to, czy wróżący jest na nie zdecydowany czy nie, karta ta będzie silnie sugerowała pełną zmianę dotychczasowego życia jak i sposobu myślenia. Lekceważąc te sugestię, wróżący naraża się na niepowodzenie i problemy. Dotyczy to zwłaszcza sposobu podejścia do spraw finansowych, rodzinnych lub towarzyskich. W tej pozycji sugeruje głęboką analizę wszystkiego i aktualną decyzję odsunięcia od siebie złych nawyków czy negatywnych przyjaciół. Zmiana stosunku do spraw materialnych. Pieniądze zawsze były, są i będą ważne w życiu ludzkim, ale nie najważniejsze. Zdrowie radość, i zadowolenie z życia jest ważniejsze. Nadszedł czas, żeby zadowolenie i satysfakcja osobista wzięła górę nad materialną stroną życia.  Pośrodku układu, będzie oznaczała zakończenie kłopotów lub negatywnego związku z kimś bliskim. Mimo to, że wróżący nie będzie jeszcze gotowy, aby ten związek został zerwany lub będzie się w jakiś sposób obawiał jego zakończenia, Wisielec będzie sugerował szybką decyzję w celu usunięcia tego związku z życia wróżącego. Lęk przed samotnością i problemami będzie trwała krótko, lekcja odebrana z niego zostanie na całe życie. Nowy i pozytywny związek czeka wróżącego w niedługiej przyszłości.
  Na końcu układu,zawiadamia o nadejściu nieprzyjemnych, nawet bardzo kłopotliwych niespodzianek w krótkim czasie. Jej zadaniem jednak nie jest tylko informacja, ale także właściwe przygotowanie wróżącego do reakcji na nią. To, co w pierwszej chwili będzie wyglądało na omen, mówi karta Wisielec. Przykładem takiego układu może być sytuacja kiedy karta ta będzie sugerowała zwolnienie z pracy; oczywiście pierwszą reakcją jest złość, a następnie przychodzi strach przed przyszłością - gdzie ja znajdę nową pracę? Czy zarobki będą niższe? A co z ubezpieczeniem? To są pytania które będą gnębiły wróżącego. Tymczasem wisielec będzie informował o nowej i to dużo lepszej pracy niż poprzednia. ,,niema tego złego, co by na dobre nie wyszło"; są to słowa wisielca w tym położeniu.  W pozycji odwrotnej, będzie oznaczała upór, niechęć do zmian, lęk przed zmianą, niepotrzebne poświęcenie, pyszałkowatość, strach przed nowością, strach przed życiem, brak wiary we własne możliwości. Wróżący pragnie zmiany, poprawy, ale boi się zaryzykować. Pokazuje, że nadszedł czas na zmiany, mimo to że będzie krótki czas przykrości i problemów. Ostrzega przed niepotrzebnym poświęceniem. Łatwiej jest zaakceptować ciężką sytuację niż ryzykować zmianę. Nadszedł czas będzie mówił wisielec, żeby zakończyć przebijanie głową muru. Nadszedł czas aby poszukać i zaakceptować ten kłopot, i szukać pomocnych rąk w celu usunięcia go z życia.  Chciałam też zwrócić uwagę na pozycję w jakiej znajduje się wisielec. W sztuce jogi pozycja ta nazywana jest pozycją drzewa, pozwala ona na odzyskanie równowagi psychicznej. A dlaczego wisielec wisi? Bo żeby tą równowagę odzyskać potrzebuje czasu. Pewien natłok zdarzeń i chaos myśli nie pozwalał mu działać. Musi spojrzeć na sytuacje z dystansu i czasami z punktu widzenia tej drugiej osoby ,a przede wszystkim musi wyciszyć się. W ten sposób przygotowuje się do zmian o czym mówi następna karta. Ten stan nie trwa wiecznie, w końcu minie, kiedy już odzyska równowagę, emocjonalną stabilność i będzie mógł z powrotem stanąć na nogi. Jeśli również weźmiemy pod uwagę , że arkan ten następuje po karcie sprawiedliwości, możemy stwierdzić , że tak mu nakazuje własne sumienie, on już wie co przeskrobał i wie , że szybko tego nie naprawi, musi poświęcić sprawie trochę czasu, rozmyślając nad prawidłowym rozwiązaniem sytuacji. W żaden sposób nie uważam tej karty za negatywną, dlatego , że oznacza ona kontemplacje nad naszymi przeszłymi uczynkami, czasami sami musimy zrozumieć co zrobiliśmy źle, bo nikt inny nam tego nie powie, wszystkie odpowiedzi tkwią w naszej własnej przeszłości.


  Nie widzę sensu w dzieleniu kart na dobre i złe, żadna nie jest zła. Każda karta po prostu oddaje obraz naszych odczuć (czasem lepszych , czasem gorszych ) odnośnie tylko do sytuacji w jakiej się znajdujemy (takie życie - wiadomo, nie zawsze kolorowe) , tarot daje nam rady, wgląd i wskazówki, tak abyśmy wiedzieli co się dzieje i daje również możliwość naprawienia sytuacji . Tarot nie jest wyrocznią. Na wszystko mamy wpływ wyłącznie my. Tarot obrazuje sytuacje które nie koniecznie muszą być zawsze czarne albo białe, jest wiele odcieni, tak samo jak wiele jest sytuacji...No to tyle:) gracias:P
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 17:32

 4. #4
  Wiem, że nic nie wiem... Awatar werona
  Dołączył
  11-12-2008
  Przegląda
  sam środek ;))
  Posty
  6,119
  Podziękował/a
  1,622
  Podziękowano 2,113 razy
  Siła reputacji
  107374191

  Domyślnie

  Wisielec - modlitwa, medytacja, wizualizacje, kontemplacja, zagłębienie się we własne wnętrze, skłonność do głębokiej analizy, pogodzenie się z losem, wrażliwość emocjonalna, wyciszenie.

  Wisielec (odwrócony) - skłonność do nałogów, izolowanie się od ludzi, nerwowy tryb życia, niepokój, załamanie psychiczne, toksyczny wstyd, depresja, melancholia, ucieczka w świat wewnętrzny.

  Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

  Rada z jednej karty:

  Coś takiego zdarzyło się w Twoim życiu, co wywróciło go do góry nogami. Bądź cierpliwy i nie poddawaj się. Ucz się. Nie zastygaj w starych poglądach i przekonaniach. Słuchaj ludzi, ich doświadczeń. Możesz się z tego bardzo dużo dowiedzieć. Bądź uważny na wszelkie uzależnienia, o których myślisz, że mogłyby Ci pomóc w przetrwaniu tego okresu: alkohol, narkotyki, lekarstwa, nadmierna praca i ucieczka w sen. Karta informuje o opóźnieniach w sprawie, o którą pytasz. Życie będzie wymagało od Ciebie teraz dużego poświęcenia. Musisz więc wiedzieć, co tak naprawdę ważne jest w Twoim życiu.

  Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

  Blaski: zatrzymanie w życiu, opóźnienie, przewartościowanie, zwrócenie się do świata duchowego poprzez modlitwę czy medytację, wycofanie ze świata materialnego, odłożenie spraw na później, okres czekania na wszystko.

  Cienie: ucieczka z rzeczywistości do wnętrza, nadużywanie wszelkich używek zaburzających kontakt z rzeczywistością: alkoholu, lekarstw, narkotyków, rezygnacja, zobojętnienie, zazdrość, zdrada, strach przed utratą wartości materialnych, apatia, kryzys, stagnacja, skłonności masochistyczne, smutek.

  Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 17:30

 5. #5
  Tarocistka Awatar AnnaMaria
  Dołączył
  25-03-2009
  Przegląda
  Miedzy ziemią a niebem :)
  Posty
  1,354
  Podziękował/a
  156
  Podziękowano 505 razy
  Siła reputacji
  448790

  Domyślnie

  XII. Wisielec
  Po minięciu karty nr 11, Moc, natrafiamy na Wisielca (nr 12) - i jesteśmy w samym środku najbardziej tajemniczej i mistycznej środkowej części Wielkich Arkanów. Tu właśnie - pomiędzy Mocą a Gwiazdą - tarok wyświetla swoje najbardziej ezoteryczne treści i mówi to, czego nie powie żadna nauka, ideologia ani religia. Te karty opowiadają o wewnętrznym życiu duszy.

  Karta nr 12 przedstawia obraz, który poza tarokiem nigdzie nie jest znany. Oto młody mężczyzna - którego głowę otacza aureola - wisi na gałęzi drzewa (lub na szubienicy uczynionej z gałęzi) za nogę głową w dół. Nie widać, aby przy tym cierpiał. Przeciwnie, wygląda, jakby oglądał coś, czego nie widzi nikt prócz niego.

  Jedyna znana z mitologii historia, która choć trochę przypomina postać Wisielca, to islandzki mit o Odynie, który powiesił się na gałęzi jesionu i przez siedem dni i nocy wisiał złożony w ofierze samemu sobie, dzięki czemu uzyskał wiedzę o wróżeniu z run. Opowieść ta - jak i obraz Wisielca - jest echem starych praktykach szamańskich, kiedy to szamani poprzez poddanie się cierpieniu, odosobnieniu i stanom bliskim śmierci zyskiwali wiedzę o rzeczach ukrytych, i moce niedostępne dla zwykłych ludzi.

  Karta Wisielec zwiastuje ważny etap w życiu duchowym. Wisielec widzi wszystko odwrócone - co znaczy, że zaczynamy dostrzegać świat z odmiennego niż dotąd punktu widzenia; że sprawy dotychczas najważniejsze przestają nas obchodzić, i odwrotnie. Wisielec wisi, zerwał kontakt z ziemią - co oznacza dla tego, kto tę kartę wyciąga, że i on traci kontakt z materialną rzeczywistością, sprawy jedzenia i zarabiania przestają być najważniejsze, a jego stan można nazwać stanem "zawieszenia". Karta ta zapowiada też taki etap w życiu, kiedy człowiek poznaje rzeczy nowe (gdyż Wisielec ma oczy szeroko otwarte) - ale nie działa.

  Karta ta zwykle oznacza, że oto przyszedł moment, kiedy musimy przerwać naszą codzienną gonitwę, wyłączyć się na jakiś czas z czynnego życia, i przyjrzeć się światu na odmiennych zasadach niż dotąd. Wisielec oznacza zatem rewolucję w naszych poglądach na świat i na siebie samego!

  Karta ta kojarzy się z ofiarą. Oznacza, że aby iść swoją ścieżką dalej, musimy zatrzymać się i złożyć coś w ofierze. Najczęściej taką ofiarą jest to, że musimy zrezygnować z jakichś swoich celów, do których byliśmy wcześniej bardzo przywiązani.

  Karta ta oznacza odwrót od "świata tego", i zwrócenie się ku światu ducha. Dla ludzi zbyt silnie zanurzonych w codziennej, "gospodarczej" działalności, karta Wisielec może być zapowiedzią sporych przykrości! Bo nie każdy przecież ma ochotę i na wyrzeczenia, i na rozwój duchowy. Wiec również owo "zerwanie związku ze światem materii", które jest zapisane w tej karcie, może się w życiu wypełnić jako choroba, bankructwo, ograniczenie swobody ruchów, a także niemożność zdecydowania się na cokolwiek.

  Ta karta - jak pozostałe ze środka Wielkich Arkanów - ma w sobie coś z silnego lekarstwa. Jeżeli ktoś dojrzał do przyjęcia jej energii, zobaczy nową rzeczywistość. Dla nie przygotowanych, ta sama energia może okazać się niszcząca.  --------------------------------------------------------------------------------

  Wisielec
  Młody człowiek wisi głową w dół, ale jego twarz nie wyraża cierpienia, lecz zachwyt nad rzeczami, które ujrzał w tej dziwnej pozycji. Karta Wisielec opisuje więc kogoś, kto pozostaje w stanie zawieszenia i oderwania od normalnego rytmu życia. Ale w warunkach oderwania od codzienności inaczej widzimy świat: widzimy rzeczy, z których normalnie nie zdajemy sobie sprawy, albo ich nie dostrzegamy. Karta Wisielec może też ostrzegać, że za chwile twój świat zostanie wywrócony do góry nogami.

  Wisielec jako pierwsza karta w rozkładzie:

  Twoje problemy nie maja prostych rozwiązań. Tego, co robisz, nie da się kontynuować idąc po prostu krok za krokiem. Pozostajesz w stanie zawieszenia; wszystko jest inaczej niż być powinno. To, co się teraz dzieje, nie jest stanem normalnym, ale wyjątkiem (jakby świat stanął na głowie). Ale obecne położenie daje ci szansę zobaczyć wszystko z nowej perspektywy i odkryć rzeczy, których normalnie nie widzisz.

  Wisielec jako karta druga, czyli ta, w której zapisane są ostrzeżenia:

  Nic wokół ciebie nie jest pewne. Wszystko może znaczyć cos dokładnie przeciwnego. Cały twój świat może w każdej chwili zostać wywrócony do góry nogami. Konieczna jest przeogromna ostrożność, bo nie masz twardego gruntu pod nogami.

  Wisielec jako karta trzecia, mówiąca co robić:

  Jeżeli tylko możesz, nie działaj. Nie wykonuj praktycznych kroków. Nie podejmuj decyzji. Dla praktycznego działania ta karta jest bardzo niepomyślnym znakiem. Za to wykorzystaj obecną wyjątkowa sytuację ("sytuację zawieszenia") do tego, aby dobrze zorientować się w otaczającej cię rzeczywistości, bo teraz widać rzeczy które normalnie były ukryte.

  Jako karta czwarta - mówiąca o tych rzeczach z przeszłości, które są mechanicznymi nawykami, obciążeniami i przeszkodami:

  Nosisz ze sobą bagaż złych nawyków, które każą ci czekać, pozostawać w stanie zawieszenia i niezdecydowania. Masz nawyk fantazjowania zamiast działać. Czyżbyś chciał całe życie spędzić "chwiejąc się na wietrze"?

  Jako karta piąta - twoi partnerzy:

  Towarzyszy ci ktoś, kto jest niezdecydowany, niechętny do działania, i jego "zawieszenie" może udzielać się tobie. Karta ta może też oznaczać, że twoje związki są niepewne, chwiejne, że wyniknie z nich cos innego, niż sądzisz.

  Jako karta szósta - zbliżająca się przyszłość:

  Zajdziesz się w sytuacji "zawieszania" - ważne praktyczne decyzje trzeba będzie odsunąć na później. To, co już teraz się chwieje, jest niepewne, zostanie obalone; możliwe też że dostaniesz nowe informacje, które sprawią, że spojrzysz na świat z zupełnie innego punktu widzenia.

  Karta siódma - niespodzianki w przyszłości:

  Przyjdą nowe wiadomości, takie których teraz w żaden sposób nie możesz się spodziewać, które biegunowo zmienia twoja sytuację.

  Karta ósma - co się na pewno nie zmieni:

  Nie zmieni się twoja sytuacja zawieszenia, niezdecydowania, oderwania od życia - to jest silniejsze od ciebie.

  Dziewiąta - karta mistrzowskich osiągnięć:

  Wisielec w tej pozycji pokazuje, że możliwe są wysokie osiągnięcia w takich dziedzinach, jak abstrakcyjne myślenie, wymyślanie teorii pozornie dalekich od życia, odkrywanie rzeczy, których normalnie nie widać. Karta ta w tej pozycji może też wskazywać na praktykę jogi.

  Dziesiąta - karta "ogólnego pożytku":

  Twoje postępowanie da innym czas do namysłu i uchroni przez bezpośrednim naporem życiowych konieczności. (Sytuacja podobna do tej, kiedy np. rodzice ciężko pracują, w zamian za co dzieci mogą się nie martwić o materialne warunki.)

  Jedenasta - rzeczy zaczęte i nie skończone; szanse, które "rozwiały się jak dym":

  Była szansa oderwania się od istniejących ograniczeń i konieczności, spojrzenia inaczej na świat - ale to się rozwiało...

  Dwunasta - dodatkowe wskazówki do interpretacji:

  Zwróć uwagę na wszystko, co każe ci zwlekać i pozostawać w stanie niezdecydowania.

  Trzynasta - co dalej?

  Czeka cię jeszcze stan oderwania i wyzwolenia od życiowych konieczności, możliwość życia, kiedy się buja w obłokach - ale to jeszcze nieprędko.  --------------------------------------------------------------------------------zrodlo Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty, Słowianie. Nowości

  o zdrowiu

  Wisielec
  MoŜliwość uzyskania postępu w leczeniu choroby w przypadku wykorzystania
  alternatywnych metod leczenia. Dobre efekty przyniesie medytacja, wizualizacja, afirmacja,
  grupy wsparcia, modlitwa, rozmowy z kapłanem; po chorobie konieczność wprowadzenia
  kategorycznych zmian w trybie zycia i odŜywianiu; w przypadku kryzysów emocjonalnych
  nie naleŜy znieczulać się alkoholem, tabletkami czy narkotykami.
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 17:31

 6. The Following 2 Users Say Thank You to AnnaMaria For This Useful Post:

  Mimbla z centrum (08-09-2010), norsk (19-04-2015)

 7. #6
  Awatar akszeinga1985
  Dołączył
  06-03-2009
  Przegląda
  Wałbrzych
  Posty
  637
  Podziękował/a
  179
  Podziękowano 225 razy
  Siła reputacji
  51996598

  Post Wisielec

  W pozycji prostej: opóźnienie, odwlekanie, medytacja, okres oczekiwania.
  Odwrócony: ucieczka od rzeczywistości, wszelkie używki- narkotyki i alkohol, rezygnacja, strach przed stratami, apatia, smutek.


  Wisielec – pokazuje nam problemy natury umysłowej w tym depresje, nadużywanie leków czy też uzależnienia. Wisielec to również możliwość wystąpienia dolegliwości nerek.
  Osoba pokazana tą kartą często nie jest w stanie zauważyć problemu w którym się obecnie znajduje. Często Wisielec pokazuje po prostu choroby typowo umysłowe w tym depresje z których sama osoba wyjść nie potrafi i jest konieczna pomoc terapeuty. Bardzo często przy przeciwstawianiu się Wisielcowi jest pomocna medycyna naturalna, bioenergoterapia, masaże energetyzujące, techniki wizualizacyjne. Należy zachęcić klienta aby poddał się takim terapiom gdyż w znaczący sposób pomogą one we wzmocnieniu energetycznym ciała i duszy a z tym powrocie do równowagi pierwotnej organizmu.

  Piotr Górski ,,Tarot a zdrowie''
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 17:35

 8. #7
  never say never Awatar MalutkaBu
  Dołączył
  26-01-2009
  Wiek
  39
  Posty
  175
  Podziękował/a
  0
  Podziękowano 125 razy
  Siła reputacji
  268437

  Domyślnie

  Wisielec

  Osoba, którą symbolizuje Wielki Arkan XII: jest tym, kto chce, ale nie może (nie umie) zmienić swojego losu.
  Karta odwrócona: ofiara sytuacji. Nerwicowiec. Materialista.
  Cech charakteru: smutek, żal, melancholia. Brak zdecydowania. Wewnętrzna aktywność. Mądrość. Zdolności adaptacyjne. Samolubstwo.
  Karta odwrócona: błędne wnioski. Lękliwość. Bierność. Nieufność. Uleganie złudzeniom. Chwiejność.
  Sytuacja albo sprawa: "zawieszenie", wymuszona przerwa w działaniu. Przeszkody. Uciążliwość. Poczucie izolacji. Konieczność zaakceptowania losu. Rozwój duchowy. Wyrzeczenia. Kłopoty. Niespełnione nadzieje.
  Karta odwrócona: brak spokoju. Bezproduktywna szarpanina. Zdrada. Porażka. Znużenie. Uwięzienie. Upadek. Uwikłanie się. Stagnacja.
  Zdrowie: problemy z ciśnienie i krążeniem.
  Karta odwrócona: osłabienie. Długa choroba.
  Miłość: samotność. Niespełnienie. Lęk przed zmianą. Powtarzalność reakcji i relacji.
  Karta odwrócona: zdrada. Niemożność odejścia od kogoś, kto Cię krzywdzi.
  Praca: ciężki, jałowy trud. Mało płatna, monotonna praca. W przyszłości szansa na usamodzielnienie się.
  Karta odwrócona: Konieczność ciągłych ograniczeń. Bieda.
  Karma: obecne trudności stanowią twoją lekcję karmiczną. Przepracuj ją świadomie i mądrze.
  Karta odwrócona: ponowne karmiczne długi. Przepracowanie ich jest możliwe, ale zajmuj całe lata.
  Rada: zastanów się czemu służą opóźnienia. Daj się prowadzić własnej nieświadomości. Nie rób nic na siłę.
  Gdy karta Cię przyciąga: z ufnością oczekuj nadejścia tego, co stwarzasz w własnym umyśle. Zasłużyłaś na zmiany
  Gdy karta Cię odpycha: czujesz się osaczona. Szamoczesz się bez planu. Poszukaj drogi. Wyzwolenie na pewno nadejdzie.

  Karta Wisielca symbolizuje człowieka, który zapewne powiedziałby o sobie, że „żyje jak w klatce”, po czym z rozpaczą zapytał: i co ja mam teraz zrobić?!...Niestety, nie zna odpowiedzi. Ce****e go pasywna postawa wobec losu. Od dawna męczy się i miota wewnętrznie, ale z tej szarpaniny nie wynika nic konstruktywnego. Dojmującym stanem psychicznym Wisielca jest rezygnacja. Zaakceptował beznadzieję i – często – brak miłości. Dlatego bywa smutny i pozwala się źle traktować. Jeżeli jest zdradzany – ignoruje bądź przemilcza oczywiste fakty. Ten etap swoistego zawieszenia potrwa jeszcze przez jakiś czas. Na razie okoliczności nie sprzyjają realizacji zamierzeń, niemniej trzeba uczciwie przyznać, że Wisielec nie jest na nie gotowy. Załatwienie spraw, jakie ułatwiłyby mu wyjście z dołka, odkłada na później z lęku, apatii oraz niedostatku wiary we własne siły. Ponadto dźwiga na sobie obciążenia z dzieciństwa, a także nieprzepracowane problemy karmiczne. Psychiczny ból uśmierza alkoholem, prochami albo wycieczką w wirtualny świat. Jeżeli walczy, to w borykanie się z przeciwnościami wkłada mnóstwo wysiłku, natomiast efekty jego zmagań są naprawdę znikome.
  Próby kontaktu z płcią przeciwną biorą się z chęci zapomnienia o zmartwieniach lub ucieczki przed kłopotami. W jego/jej życiu nie ma jeszcze miejsca na miłość, czego dowodzi m.in. blokada seksualna. Może umawiać się na randki, lecz brak w nim ognia. Nowy partner/ka zostanie obsadzony w roli plastra na zranione serce. Wisielec zacznie mu się wypłakiwać i marzyć, że ten ktoś w cudowny sposób weźmie go i zabierze do siebie. A potem milcząco zrzuci na niego odpowiedzialność za niepowodzenie. W związek z Wisielcem możesz się zaangażować uczuciowo pod warunkiem, że dzięki terapii, medytacji ewentualnie afirmacjom dojrzał wreszcie do zmian.

  Karta odwrócona
  Ucieka w chorobę. Czerpie cichą satysfakcję z własnego poświęcenia, jest dumny z siebie jako ofiary. Czasami miota nim bezproduktywna zazdrość. Wszechstronne zahamowania mogą trwać nawet do końca życia.
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 17:31
  Facet jest jak rollercoaster ; )albo sprawi,że jest ci niedobrze albo da ci najlepszą jazdę w życiu

 9. Użytkownicy którzy podziękowali MalutkaBu za ten post:

  Mimbla z centrum (08-09-2010)

 10. #8
  Awatar Galadriel
  Dołączył
  06-02-2009
  Przegląda
  Warszawa
  Posty
  389
  Podziękował/a
  49
  Podziękowano 210 razy
  Siła reputacji
  2

  Domyślnie

  Wisielec – Związek jest w stanie rozkładu;
  Wyprowadzasz się od mężczyzny, którego skostniały styl życia przestał ci odpowiadać;
  Koniec pewnej fazy romansu, w którym mogłabyś się głębiej zaangażować;
  Będziesz musiała całkowicie się dla niego poświęcić;
  Czekasz, co związek może przed tobą odkryć;
  Tracisz nadzieję na prawdę w związku;
  Zacieśniacie wasze więzi oparte o powinowactwo dusz;
  Miłość bez dotrzymywania wierności lub z obowiązku;
  Pożegnanie z mężczyzną, którego romantyczne ideały nie pasują do twoich;
  Ktoś będzie musiał pójść na kompromis, jeśli wasz związek ma funkcjonować;
  Będziesz musiała zrezygnować z kogoś lub czegoś, co bardzo cenisz, ponieważ twój mężczyzna nie aprobuje twojego zaangażowania;
  Twoje całkowite poświęcenie innej osobie umożliwia ci uwolnienie się od własnych egoistycznych nawyków;
  Jesteś w stanie zaoferować mężczyźnie bezwarunkową miłość, co jest wynikiem wyrozumiałości i mądrości
  Nancy Shavick - Tarot a miłość i przyjaźń

  Wisielec

  Jako dobra rada:
  Nie próbuj trzymać się kurczowo starego. Tylko przez odwrót, przez zmianę punktu widzenia i całkowicie nowy sposób postrzegania będzie możliwe coś nowego.

  Jako ostrzeżenie:
  Uleganie zwątpieniu, rezygnacja z siebie i kurczowe trzymanie się przeszłości nie ma żadnego sensu.

  Jako karta dnia:
  Dziś Twoja cierpliwość zostanie wystawiona na próbę. Albo będziesz z czymś zwlekał, o co tak czy owak już od dłuższego czasu zabiegasz, albo sprawa zatrzyma się niespodziewanie, choć nawet nie brałes tego pod uwagę. Nie próbuj usilnie uwolnić się od takich problemów. To sprawi tylko, że staną się jeszcze bardziej zagmatwane. Być może wystarczy, jeśli zmienisz swój punkt widzenia, żeby zobaczyć całośc w zupełnym świetle. Jeśli to nie pomoże, chcąc nie chcąc, musisz ponieść ofiarę, po czym przyjdzie postęp w sprawie.

  Jako karta na rok:
  Ten rok będzie punktem zwrotnym w Twoim życiu. Zagalopowałeś się w ślepy zaułek i musisz chcąc nie chcąc zawrócić. Jeśli masz uczucie, że utkwiłeś w beznadziejnej sytuacji, nie pozwól się "powiesić", bo to pogłębi jeszcze bardziej ów kryzys. Równie niewiele pomoże wymuszanie zmian wszelkimi możliwymi środkami. To jest jak ruchome piaski, im bardziej próbujesz z nich wyjść, tym wchodzisz głębiej. Chodzi o to, że potrzebujesz więcej cierpliwości, zdecydowania, gotowości poświęcania starych przyzwyczajeń i zastanowienia się nad problemem tak długo, aż jego rozwiązanie stanie się jasne i oczywiste. To jest zupełnie proste. Ale takie rzeczy uświadamiamy sobie zwykle po tym, jak znajdziemy juz te rozwiązania.

  H.Banzhaf - Klucze do tarota
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 17:31

 11. The Following 2 Users Say Thank You to Galadriel For This Useful Post:

  Lena75 (19-05-2014), Mimbla z centrum (08-09-2010)

 12. #9
  Początkujący Awatar DomiB
  Dołączył
  18-12-2009
  Przegląda
  Zielona Góra
  Wiek
  35
  Posty
  28
  Podziękował/a
  3
  Podziękowano 4 razy
  Siła reputacji
  1

  Domyślnie Poetycko :)

  Do góry nogami

  Na drzewie co ma korzenie,
  I liście ma zielone,
  Wisielec – zawisł – za nogę.
  A zrobił to świadomie.
  Świadomie szuka drogi,
  Pozytywnego myślenia.
  Powiesi trochę na krzyżu.
  Nie mając nic do stracenia.
  A zyskać wiele może,
  Odszuka drogę do siebie,
  Oświeci swoje życie
  Będące dzisiaj w potrzebie.
  Zrobił on to dla siebie
  Nie wieszał się za szyje.
  Cały w błękicie spowity
  Chce wiedzieć po co żyje.
  By poznać życiową prawdę
  Nieraz stajemy na głowie.
  XII – ta stacja Tarota
  Tę prawdę właśnie nam powie.
  Siebie graj w życia teatrze.
  Zdobywaj doświadczenia.
  Bo to jest Twoje życie,
  Kto inny niech go nie ocenia?
  Lecz trzeba to zrobić na trzeźwo,
  Krytycznie spojrzeć na siebie.
  Przewartościować uczucia
  Byś czuł się tak „jak w niebie”.
  Przewrócić nieraz warto
  Wszystko do góry nogami
  A wtedy się dowiemy
  – Jacy jesteśmy sami.

  Źródło „Wiersze intuicyjne. Tarot.” Ewa Winiarska

 13. Użytkownicy którzy podziękowali DomiB za ten post:

  Juszun (14-05-2011)

 14. #10
  Tarocista Awatar azkan
  Dołączył
  17-01-2010
  Przegląda
  Anglia
  Wiek
  43
  Posty
  355
  Wpisów
  21
  Podziękował/a
  38
  Podziękowano 216 razy
  Siła reputacji
  110767

  Domyślnie

  XII WISIELEC
  Tu widzimy młodzieńca, który wisi uwiązany za jedną nogę i świat ma odwrócony do góry nogami.
  A więc widzi wszystko z innej perspektywy. Nie ma na jego twarzy ani śladu bólu ani też żadnego grymasu, który byłby dowodem na to, że wisielec cierpi. Przeciwnie, twórcy tarota czasem dodają tutaj fujarkę na której gra. Nigdzie się nie spieszy a cała karta emanuje jakby jednym wielkim spokojem. Jeśli pytamy o konkretną sprawę a wypadnie nam Wisielec to znak to niechybny, że cała sprawa albo stoi w miejscu albo dużo wody jeszcze upłynie zanim ją załatwimy. W odniesieniu do naszego świata wewnętrznego – duchowego oznacza, że sprawy tego świata przestaną nas na jakiś czas dotyczyć, być może pochłonie nas coś co da nam zupełnie inne spojrzenie na wszystko co nas otacza. W praktyce utożsamiany jest wisielec często z chorobą, naszą lub czyjąś przez którą nabierzemy dystansu do wielu spraw.

Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

 1. Wisielec...
  Przez dzikuska w dziale Archiwum snów
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 13-12-2010, 12:38
 2. wisielec
  Przez nemezis.nemezis w dziale Archiwum snów
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 10-11-2010, 22:09
 3. wisielec
  Przez inona w dziale Archiwum snów
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 20-08-2010, 20:09
 4. Wisielec
  Przez atyde4 w dziale Archiwum snów
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 23-03-2008, 15:10

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354