Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 43
Like Tree67Likes

Wątek: 13 - Śmierć

 1. #11
  Awatar akszeinga1985
  Dołączył
  06-03-2009
  Przegląda
  Wałbrzych
  Posty
  637
  Podziękował/a
  179
  Podziękowano 225 razy
  Siła reputacji
  51996598

  Post

  W pozycji prostej: nowe możliwości, nowe energie, umierają stare sprawy, układy, znajomości robiąc miejsce nowym. To wyjście z kłopotów. Jednocześnie zaakceptowanie nieuchronnych koniecznych zmian, przemiana, odnowa, koniec pewnego etapu życiowego, akceptacja koniecznych zmian.
  Odwrócona: strach przed zmianami, stagnacja, choroba, negatywne myśli, niechęć do akceptacji czegoś nowego.


  Źródło: Kizińczuk Sergiusz- ,,Tarot twój klucz do przyszłości''

  Śmierć – to czas rekonwalescencji, odnowa duchowa i/lub fizyczna. Otoczona negatywnymi kartami daje potrzebę poddania się operacji lub zabiegu, wskazuje na problemy z układem kostnym oraz mówi o chorobach, które mogą być nieuleczalne. Trwanie bezczynne w karcie Śmierć powoduje poważne wyniszczenie organizmu oraz możliwość przeniesienia choroby na inne osoby.
  Astrologia – narządy rozrodcze
  Osoba pokazana Śmiercią powinna w szczególności zwrócić uwagę na swój stan zdrowia przede wszystkim jeżeli chodzi o układ kostny. Przy tej karcie zaleca się natychmiastową konsultację u lekarza rodzinnego lub specjalisty oraz rozwagę podczas kontaktów z innymi osobami, gdyż Śmierć nawiązuje również do chorób zakaźnych oraz nieuleczalnych w szczególności wirusowe zapalenie wątroby, wirus HIV. Osoba pokazana karą Śmierć powinna być pod stała opieką lekarza gdyż choroby czy też dolegliwości pokazywane przez Śmierć mogą być długotrwałe, falowe i wyniszczające organizm. Często także Śmierć wskazuje na konieczność poddania jakiemuś zabiegowi lub też operacji. Przy pozytywnych kartach osoba pokazana Śmiercią przechodzi okres rekonwalescencji a wszelkie procesy przebiegają w pożądanym kierunku.


  Piotr Górski ,,Tarot a zdrowie''
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 18:04

 2. #12

  Dołączył
  24-03-2009
  Wiek
  27
  Posty
  12
  Podziękował/a
  2
  Podziękowano 2 razy w 1 poście
  Siła reputacji
  1

  Domyślnie

  Śmierć w znaczeniu ogólnym

  Atutowi Śmierć przypisano numer 13. O ile dwunastka odnosi sie do naturalnego porządku rzeczy symbolizowanego przez dwanaście znaków zodiaku, liczba trzynaście wykracza poza ten "obszar" i otwiera bramę wiodącą ku nowym wymiarom rzeczywistości. W dwunastym arkanie bohater złożył dobrowolną ofiarę z siebie, tu umiera naprawdę, nie w sensie fizycznym, lecz inicjacyjnym, poddając się mocy zniszczenia "starego człowieka" i stając się zalążkiem "człowieka nowego". Musi najpierw umrzeć, by zmartwychwstać i osiągnąć wyższy stopień duchowego poznania. W procesie tym początek (narodziny) i koniec (śmierć) stają się jednością. Tam, gdzie początek, tam i kres - każde z nich ma to samo źródło. Zazwyczaj nazywa się je Bogiem, jednakże bezimienność Śmierci winna nam uzmysłowić, że także Bóg nie daje się w żaden sposób opisać, jest więc - podobnie jak ona - Bezimienny.
  Atut XIII symbolizuje rozwój jaźni poddanej cyklicznemu procesowi rodzenia się i umierania. W tym sensie w alegorii tej trzeba widzieć archetypowy obraz przemiany jednego w drugie, takiej samej, jaką przechodzi poczwarka, zanim stanie się motylem, a ziarno nim przeistoczy się w roślinę.

  Odniesienia
  astrologiczne: Skorpion, ósmy znak zodiaku zarządzający wyobraźnią i inteligencją; pozostające w koniunkcji planety Pluton i Mars
  kabalistyczne Drzewo Życia: ścieżka dwudziesta czwarta (od Piękna[Tiphareth] do Zwycięstwa[Netzach])

  Znaczenie prognostyczne:

  pozycja prosta: Śmierć przepowiada nadejście czasu odnowy i zmian w życiu uczuciowym, duchowym lub zawodowym, transformację, która może być nieoczekiwana lub bolesna, ale bez której nie doszłoby do powstania nowego życia. Mówi o zakończeniu sprawy trwającej od lat, która mogła być przeszkodą w naszym rozwoju, takiej jak przyjaźń, związek z drugim człowiekiem lub praca. Wskazuje na zdolność do podejmowania radykalnych kroków w celu dokonania zmiany. Wbrew pozorom rzadko zapowiada śmierć fizyczną.

  karta odwrócona: wskazuje na sytuację, która kończy się w bolesny sposób, na zastój w przebiegu choroby lub przedsięwzięcia, może też oznaczać jakąś stratę. Mówi o "kaprysie losu", który sprawia, że wszystko idzie nam jak po grudzie. Oznacza pesymizm, bierność i negatywne zmiany, a także żałobę i nadmierną fascynację śmiercią.

  Śmierć na różnych poziomach

  Na poziomie psychologicznym:
  wraz z atutem Śmierć człowiek styka się z jedną z wielkich tajemnic stworzenia, a spowodowany tym wstrząs owocuje radykalną przemianą punktu widzenia i wiedzie go ku poszukiwaniom wyższych wymiarów rzeczywistości. Karta ta symbolizuje głęboką zmianę w zachowaniu człowieka i zapowiada traumatyczne przeżycia.

  Na poziomie intelektualnym:
  karta Śmierć wskazuje na konieczność dokonania głębokiej przemiany, mówi o determinacji, wnikliwości i potrzebie odkrycia tajemnicy życia i śmierci, a także o nieuchronnych zmianach, które sprawią, że człowiek osiągnie lepsze rozumienie praw rządzących światem.

  Na poziomie uczuciowym:
  wskazuje na smutek spowodowany rozstaniem z najbliższymi, przymusową separację lub stratę ukochanej osoby, a także wdowieństwo i przygnębienie.

  Na poziomie materialnym:
  arkan Śmierci mówi o człowieku gotowym do podjęcia drastycznych decyzji. Wskazuje na odnowienie, zniszczenie lub zerwanie z przeszłością, a także na początek lub zakończenie działań.

  Źródło: Przyszłość zaklęta w kartach Tarota - konsultacje J.W Suliga

 3. #13
  Awatar Galadriel
  Dołączył
  06-02-2009
  Przegląda
  Warszawa
  Posty
  389
  Podziękował/a
  49
  Podziękowano 210 razy
  Siła reputacji
  2

  Domyślnie

  Śmierć – Związek jest źródłem dramatycznych doświadczeń, które zmieniają cię na zawsze; pod jego wpływem stajesz się zdrowsza, ale będziesz przechodziła zmiany psychiczne;
  Wiesz, że twoje życie z nim musi ulec odnowie od podstaw w przeciwnym razie rozpadnie się; Jesteś zrujnowana stratą kogoś, kogo gorąco kochałaś, ale ostateczne odejście jego lub jej przyśpieszy twój rozwój osobowy nawet, jeśli nie widzisz tego w czasie wróżby;
  Związek, który potrzebuje całkowitej odnowy;
  Upadek twojego staroświeckiej koncepcji miłości;
  Wiedz, że twoje zaangażowanie w drugą stronę wpłynie na ciebie pozytywnie;
  Nie znajdujesz radości w życiu, a wewnątrz czujesz się załamana, ponieważ on odszedł.
  Nancy Shavick - Tarot a miłość i przyjaźń

  Śmierć

  Jako dobra rada:
  Nadeszła pora rozstania. Pozwól odejść temu, co stare, by zrobić miejsce dla nowego, które pojawi się wcześniej lub później.

  Jako ostrzeżenie:
  Nie podejmój kroków, które nie mają przyszłości.

  Jako karta dnia:
  Dziś wszystko dobiega końca, coś wygaśnie lub minie. Być może jesteś zadowolony, że "to" w końcu przemija lub nie podoba Ci się, że musisz coś opuścić, co wiele dla Ciebie znaczyło. W każdym bądź razie wolno Ci wierzyć, że jest to właściwa pora na pożegnanie. Nie próbuj zatrzymywać tego, co już dawno umarło. Jeśli to sobie rzeczywiście uświadomisz, poczujesz się w końcu wolny i spokojny, chociaż w tym momencie ciężko jest Ci to sobie wyobrazić.

  Jako karta na rok:
  Ten rok może oznaczać ważny moment przełomowy w Twym życiu. Gdy coś umarło, gdy wyczerpały się treść i forma, jest to znak, iż należy się z tym rozstać, żeby dać przestrzeń dla nowego rozwoju. Odpuść sobie to, co być może sam już od dłuższego czasu odczuwałeś, że nawet największe wysiłki są bezskuteczne. Zostaw złe lub szkodliwe przyzwyczajenia ostatecznie za sobą i rozstań się przede wszystkim z tym, co nie służyło Ci dobrze. Im bardziej świadomie i z ochotą uwolnisz się od przestarzałych struktur, tym wcześniej może przyjść nowe. Jeśli ból rozstania i obawa przed niewiadomym towarzyszy tym doświadczeniom, po prostu przygotuj się na nie, bez heroicznego ich wypierania czy bagatelizowania.

  H.Banzhaf - Klucze do tarota
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 18:00

 4. Użytkownicy którzy podziękowali Galadriel za ten post:

  Mimbla z centrum (08-09-2010)

 5. #14
  The sky is the limit... Awatar solweig
  Dołączył
  11-04-2009
  Przegląda
  here & now
  Posty
  2,436
  Podziękował/a
  683
  Podziękowano 726 razy
  Siła reputacji
  118

  Domyślnie śmierć- ambiwaletna symbolika

  Śmierć bardzo często pojawia mi się w rozkładach na związki, w których źle się dzieje i zawsze wróży wielki przełom i kolosalną poprawę.
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 18:03

 6. #15
  never say never Awatar MalutkaBu
  Dołączył
  26-01-2009
  Wiek
  39
  Posty
  175
  Podziękował/a
  0
  Podziękowano 125 razy
  Siła reputacji
  268437

  Domyślnie

  Człowiek, którego reprezentuje arkan Transformacji, doznał niegdyś traumatycznych doświadczeń. Z tego powodu dowiedział się wiele o sobie oraz w ogóle o życiu. Cierpiał, ale przetrwał. Jednak niejednokrotnie jego lęk i ból są świadomie tłumione, zaś Trzynastka zachowuje się z ekstremalną nonszalancją, prowokując Los, jak gdyby śmierć nie istniała. Zatem nie dla niej mała stabilizacja, mozolne wspinanie się po szczeblach zawodowej kariery, chuchanie na rodzinę... Posiada intuicję – karta Transformacji często symbolizuje wróżbitów, jasnowidzów bądź wizjonerów. Nie znosi zakłamania. Bywa niekonwencjonalna i nieprzewidywalna. Przekracza tabu. Nie liczy się z konsekwencjami własnych czynów. Nie dba o to, że realizując jakiś swój cel, pomysł, może zaszkodzić sobie albo innym.
  Trzynastka rozwija się przez utratę, cyklicznie. W potrzebie potrafi nieodwracalnie odciąć się od dawnego ja. Wybierając ją, musisz być przygotowany/a na każdą ewentualność. Pracuje tylko wtedy, gdy zajęcie wydaje się jej interesujące. Potem z dnia na dzień porzuca firmę, środowisko, partnera i szuka nowego wyzwania. W myśl tej reguły kocha się i żeni przeważnie więcej niż jeden raz. Jej związki są burzliwe, ponieważ rzadko zdobywa się na kompromis. Jeżeli chcesz się z nią połączyć, powinnaś wyrobić w sobie pokłady tolerancji. I wiedzieć, że Transformacja przeobraża się, dojrzewa i doskonali dzięki trudnym przejściom życiowym.

  Karta odwrócona
  Możliwość dokonania bardziej istotnej zmiany budzi lęk. Odwrócona Transformacja za wszelką cenę czepia się tego, co ma, choć własna sytuacja męczy ją i pozbawia sił. Ona z kolei wysysa energetycznie bliskich.
  W poważniejszych przypadkach poczucie beznadziei (depresja!) i obsesja śmierci mogą doprowadzić nawet do samobójstwa.
  Facet jest jak rollercoaster ; )albo sprawi,że jest ci niedobrze albo da ci najlepszą jazdę w życiu

 7. #16
  Ekspert:Tarot Awatar liv222
  Dołączył
  16-12-2009
  Przegląda
  Działdowo
  Posty
  4,482
  Wpisów
  2
  Podziękował/a
  549
  Podziękowano 2,206 razy
  Siła reputacji
  90384517

  Domyślnie

  XIII(13) Śmierć Karta radykalnych zwrotów i nieodwracalnych przemian. Oznacza ona głęboką przemianę (często rzeczywiście bolesną), zapowiada zerwanie z czymś (lub z kimś) z czym jesteśmy tak związani, że stało się to niemal częścią nas samych. Zwykle jest to koniec czegoś - chociaż niekoniecznie od razu życia.

  Co oznacza:

  Koniec cyklu, ważne, nieuchronne przemiany, przejście z jednego etapu w drugi, które może okazać się niełatwe. Całkowita zmiana w życiu, przeprowadzka, która może wiązać się z bardzo wyraźną zmianą trybu życia, utrata ważnej osoby, zdecydowane odcięcie się od pewnych wydarzeń. Strata, zmiana, która nie będzie łatwa, ale może być drogą do zaznania w życiu czegoś zupełnie nowego, lepszego. Totalna transformacja, definitywne zakończenie długotrwałego związku, odcięcie się od przeszłości.

  Kartę te interpretuje się jako koniec pewnego etapu życia, już wkrótce dojrzeje w Tobie całkiem nowa osobowość. Zmienia się twe myśli, cele i środowisko w jakim przebywasz.

  Kiedy karta ta pojawia się w rozkładzie, to przede wszystkim po to, aby dać do zrozumienia, że sprawy, o które pytamy, nie są zabawą. Że nasze czyny i decyzje będą nieodwracalne. Że łatwo o krok, którego skutki będziemy odczuwać do końca życia. Że możemy sobie - lub komuś drugiemu - wyrządzić nieodwracalną krzywdę, albo uczynić coś, co w nieprzewidywalny sposób od podstaw odmieni nasze własne - lub czyjeś - życie.

  Wbrew pierwszemu wnioskowi, ta karta rzadko wskazuje na fizyczną śmierć. To oznaka totalnej transformacji problemu, który nas dotyczy. Jest to z reguły proces bolesny, ale dotyka głównie naszej psychiki. Wskazuje na odrodzenie, odnowienie, dojrzewanie psychiczne i emocjonalne, uwolnienie się od starych obciążeń i obowiązków.

  Niemożność zaakceptowania nowych form życia, myśli samobójcze, zagrożenie poważną chorobą, najczęściej przewlekłą, zakaźną, nieuleczalna choroba, myśli samobójcze, wypadek. Tylko w niektórych układach śmierć fizyczna.

  Miłość. Karta ta oznacza zmianę. Jeśli jesteś w związku, w którym od dawna nie masz nic do powiedzenia partnerowi, należy z niego zrezygnować. Jeżeli kochasz naprawdę, twój związek może wkrótce zakończyć się ślubem.

  Praca i pieniądze. Zwolnij tempo. Będziesz miał(a) wiele spraw do załatwienia, więc lepiej nie nakładaj na siebie nowych obowiązków. Czekają cie drobne nieporozumienia w pracy - nie dopuszczaj do niedomówień, a wątpliwości rozstrzygaj na bieżąco.

  Symbolizuje + radykalne i szybkie zmiany, agresywność świadomą lub nieświadomą, szkielet ludzki, wielkie zmiany, uwolnienie od problemów, pozytywna zmiana, pozytywna metamorfoza, transformacja, rewolucyjna zmiana, regeneracja, przemiana wewnętrzna, oczyszczenie sytuacji, całkowiata odmiana w zyciu, odnowa, operacja, utrata kogos lub czegos, pożegnanie, powrót do zdrowia, stare musi odejść, wyjazd

  Przesłanie. Nie bój się zmian. Są potrzebne, abyś mogla(mógł) pozbyć się wszystkiego co płytkie i błache. Przed tobą nowy etap w życiu. Zacznij go z czystym sumieniem i głową otwartą na ważne sprawy.

  CZAS: - wiosna( 2lata)

  narządy rodne,

  ZDROWIE: nie mowi o konkretnej chorobie a w pozycji prostej oznacza dobre zdrowie

  Zdrowie. Dobre, jeśli sam(a) go nie nadwyrężysz. Pamiętaj o relaksie i ruchu na świeżym powietrzu. Dolegliwości wkrótce miną.
  __________________________________________________ ___________________________________________
  OBAWY

  Pozycja odwrócona - może sygnalizować niebezpieczeństwo, agresję, złość, odmowę. radykalnych zmian, depresja, myśli samobojcze, utrata nadziei i wiary w sens zycia, zmiana na gorsze, operacja, koniec czegoś na czym nam zależy, problemy ze zdrowiem, nieuchronny koniec, kurczowe trzymanie sie przeszłości, nieuleczalna choroba, wypadek, lęk przed gruntownymi zmianami, strach przed wszystkim,

  W położeniu odwróconym oznacza to, że taka transformacja niedawno się dokonała, lub nienależy się do niej śpieszyć, gdyż zmiany i tak nastąpią we właściwym czasie. We wróżbie biznesowej oznacza to, że należy natychmiast zamknąć małą firmę i otworzyć nową w innym miejscu, lub zmienić nazwę dużej

  Karta w pozycji odwróconej:

  Wydarzenia, które mogą wstrząsnąć, bolesne straty, ostrzeżenie przed bardzo niemiłymi zdarzeniami, niebezpieczeństwo, zagrożenie. Dotkliwa porażka, uparte trzymanie się przeszłości, żałoba, trudności w pogodzeniu się z tym, co było, rozwód, utrata ważnego stanowiska, poważne straty materialne, wielka klęska.
  __________________________________________________ ________________________________________
  NIEKTÓRE POWIĄZANIA:

  Śmierć + Kapłan - radykalna zmiana w światopoglądzie i filozofii życiowej
  Śmierć + Mag - zapowiedź nowego początku
  Śmierć + Rydwan - uwolnienie się od czegoś, np. bagażu przeszłości, zmiana pojazdu (jeśli Słońce - zakup nowego), zmiana kierunku
  Śmierć + Cesarzowa - odrodzenie, wiosna, nowe życie

 8. Użytkownicy którzy podziękowali liv222 za ten post:

  Mimbla z centrum (08-09-2010)

 9. #17
  Początkujący Awatar DomiB
  Dołączył
  18-12-2009
  Przegląda
  Zielona Góra
  Wiek
  35
  Posty
  28
  Podziękował/a
  3
  Podziękowano 4 razy
  Siła reputacji
  1

  Domyślnie Poetycko :)

  Pod Nr 13 – ym

  Strachem zajrzy Ci w oczy,
  Ból w Twoim sercu umieści.
  Nie dając żadnych nadziei,
  Nie słucha błagalnych treści.
  Zmierza z przeszłości w przyszłość.
  W czarny płaszcz odziana,
  Z czerwonym piórkiem na głowie,
  Śmierć niepokonana.
  Świadomie czy też nie,
  Z godnością czy pokorą,
  Przyjmiesz ją nieuchronnie,
  Niespodziewaną porą.
  Na białym koniu przybędzie,
  Depcząc majątek Twój cały
  Któryś zachłannie pomnażał
  Z wiarą, że jesteś wspaniały.
  Śmierci dano prawo wyboru
  By wskazać koniec jakiejś drogi.
  Niczym jej nie przekupisz
  Dla niej jesteś – ubogi.
  Z nieuchronnością śmierci
  Pogodzić się należy.
  A życie masz godnie,
  Miłość czyniąc – przeżyć
  Abyś nigdy nie stracił
  Człowieczeństwa swojego.
  Bóg dał Ci własną wolę
  Dla uczynku dobrego.

  Źródło „Wiersze intuicyjne. Tarot.” Ewa Winiarska

 10. #18
  Tarocista Awatar azkan
  Dołączył
  17-01-2010
  Przegląda
  Anglia
  Wiek
  43
  Posty
  355
  Wpisów
  21
  Podziękował/a
  38
  Podziękowano 216 razy
  Siła reputacji
  110767

  Domyślnie

  XIII ŚMIERĆ
  Ta karta zawsze wzbudzała wiele kontrowersji, złych skojarzeń oraz emocji.






  I to nie tylko ze względu na numer jakim jest opatrzona a jest to 13-tka. Śmierć rysowana z kosą kojarzona jest jednoznacznie. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Oczywiście można ją rozumieć dosłownie ale w końcu każda karta jest odpowiedzią na pytanie, które zadajemy. A więc jeśli zapytamy o związek to Śmierć będzie mówiła o rozpadzie tego związku, jeśli zapytamy o pracę to odczytać ją należy, że w niedługim czasie ją utracimy. Może również oznaczać kres kłopotów lub kres jakieś sprawy, z którą nie mogliśmy się uporać wcześniej.

 11. #19
  Out of this world... Awatar Cosmo
  Dołączył
  23-09-2009
  Przegląda
  Ciągle w podróży
  Posty
  947
  Podziękował/a
  171
  Podziękowano 363 razy
  Siła reputacji
  15229721

  Domyślnie

  Śmierć a...
  Miłość: rozstanie, rozwód, nieuchronne zmiany w relacji, przemijanie, potrzeba nowych impulsów dla związku, który ma przetrwać.
  Przyjaźń: kryzys w relacji, potrzeba zbudowania nowych fundamentów, przejście przyjaźni w nowy etap.
  Zawód: najczęściej przejście na emeryturę lub rentę zdrowotną, totalna zmiana pracy warunków, konieczność rodzaju pracy, związany z utratą statusu, warunków finansowych, zmuszający do głębokich zmian wewnętrznych, prawdopodobieństwo przeżywania depresji.
  Pieniądze: należy uważać z wydatkami, zaciąganiem kredytów, dokonywaniem inwestycji; możliwe dotkliwe straty, zmuszające do zmiany poziomu życia.
  Zdrowie: niebezpieczeństwo poważnej choroby, kryzys zdrowotny, decyzja o operacji, znalezienie wewnętrznych sił odradzających. Należy uważać na strach, który może niweczyć efekty leczenia. Konieczne rozmowy z przyjacielem lub terapeutą na temat życia i śmierci. Jeśli choroba zakończy się ograniczeniem ruchowym czy w inny sposób wpłynie na zmianę jakości życia, konieczność przygotowania się do nowego życia po chorobie czy operacji.

  Żródło: "Vademecum Tarota" B. Antonowicz - Wlazińska
  "Aby moje życie było wykrzyknikiem (!), a nie znakiem zapytania (?)"
  The truth is out there...

 12. Użytkownicy którzy podziękowali Cosmo za ten post:

  Mimbla z centrum (08-09-2010)

 13. #20
  Awatar Katharos
  Dołączył
  22-02-2010
  Przegląda
  Suwałki
  Wiek
  24
  Posty
  33
  Podziękował/a
  3
  Podziękowano 5 razy
  Siła reputacji
  1

  Domyślnie

  Dla biznesmenów przynosi radę, żeby natychmiast zamknąć firmę, jeśli jest ona względnie mała i otworzyć nową w jakimkolwiek innym miejscu. Jeśli natomiast firma jest duża, to należy zmienić jej nazwę (przerejestrować się).

  Źródło: " Podstawy Tarota '' Jewgienij Kolesow

Podobne wątki

 1. śmierć ?
  Przez gardener w dziale Archiwum snów
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post / autor: 18-09-2011, 09:32
 2. Całkowity rozpad rodziny, śmierć,śmierć i śmierć
  Przez sniezynka w dziale Archiwum snów
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 14-07-2006, 17:30

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230