Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43
Like Tree67Likes

Wątek: 13 - Śmierć

 1. #1
  truskawka
  Guest

  Domyślnie 13 - Śmierć
  Znaczenie karty Śmierć:

  Co oznacza:

  Koniec cyklu, ważne, nieuchronne przemiany, przejście z jednego etapu w drugi, które może okazać się niełatwe. Całkowita zmiana w życiu, przeprowadzka, która może wiązać się z bardzo wyraźną zmianą trybu życia, utrata ważnej osoby, zdecydowane odcięcie się od pewnych wydarzeń. Strata, zmiana, która nie będzie łatwa, ale może być drogą do zaznania w życiu czegoś zupełnie nowego, lepszego. Totalna transformacja, definitywne zakończenie długotrwałego związku, odcięcie się od przeszłości.

  Karta w pozycji odwróconej:

  Wydarzenia, które mogą wstrząsnąć, bolesne straty, ostrzeżenie przed bardzo niemiłymi zdarzeniami, niebezpieczeństwo, zagrożenie. Dotkliwa porażka, uparte trzymanie się przeszłości, żałoba, trudności w pogodzeniu się z tym, co było, rozwód, utrata ważnego stanowiska, poważne straty materialne, wielka klęska.

  Źródło: strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Wielkie

  Archetyp - śmierć
  Znaczenie ogólne - zakończenie czegoś, ostateczne rozstanie, pożegnanie, naturalny koniec, początek procesu transformacji
  Praca - zakończenie pracy lub jakiegoś projektu, koniec pewnego odcinka na drodze zawodowej, zwolnienie, przejście na emeryturę, bezrobocie
  Relacje/uczucia - koniec związku lub tylko zakończenie jakiejś (nieprzyjemnej) fazy w nim, rozstanie, pożegnanie
  Świadomość - uświadomienie sobie tego, że wszystko kiedyś się kończy
  Sfera ducha - rozstanie z dotychczasowym wyobrażeniem o sobie i świecie
  Cel - odejście, zwolnienie miejsca dla czegoś nowego
  Cień - pozorna śmierć, strach przed śmiercią
  Odwrócona - długotrwałe unieruchomienie, gwałtowny koniec

  Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"


  XIII Śmierć (w pozycji odwróconej!)

  Karta ta nie mówi o konkretnej chorobie, ona oznacza ogólnie chorobę, czyli jest jej sygnifikatorem i to tylko w pozycji odwróconej!

  W pozycji prostej oznacza brak problemów ze zdrowiem, dobrą kondycję organizmu albo szybką i pełną rekonwalescencję.

  Znaczenie karty w naturoterapii:
  • lek homeopatyczny – Aconitum,
  • zioło – wilcze łyko,
  • kamień – ametyst.

  Źródło: "Tarot a zdrowie" - Alla Alicja Chrzanowska, Andrzej Piotr Załęski

  Przejście z jednego etapu życia w drugi. Odnowienie. Odrodzenie. Ostateczne odcięcie się od starych problemów, powstawanie nowych. Śmierć. Koniec cyklu. Brak zabezpieczenia. Niepewność sytuacji. Możliwość nagłej, nieprzewidzianej zmiany. Chaotyczność. Lęk, później uspokojenie. Wyzdrowienie. Wyzwolenie. Nowe perspektywy. Niezależność. Wizjonerstwo. Niekonwencjonalność.

  Odwrócona: Stagnacja. Brak harmonii. Poważny wypadek. Starość, stary człowiek. Nieuleczalna choroba. Niewola, uwięzienie. Kłopoty nie do rozwiązania. Depresja psychiczna. Rutyna. Strach przed śmiercią, kalectwem. Samobójcze myśli.

  Źródło - Suliga Jan Witold "Tarot. Karty, które wróżą"

  Strach, który może kryć się za tymi drzwiami pochodzi tylko i wyłącznie z tego, że niełatwo jest chcieć zmienić starą sytuację. A każdy koniec wiedzie do nowego początku. Taka jest natura rzeczy.

  Źródło - Znaczenia Wielkich Arkanów w Tarocie 78 Drzwi
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 17:56

 2. #2
  Zbanowany
  Dołączył
  28-08-2006
  Posty
  38
  Podziękował/a
  0
  Podziękowano 0 razy
  Siła reputacji
  0

  Domyślnie

  Jeśli tarocista wyciąga z układu Kartę Śmierci, nierzadko dreszcz przebiega po krzyżu. Wydaje się, że interpretacja będzie dosyć jednoznaczna: rychła śmierć czeka za progiem. Tymczasem ta karta oznacza zmiany: zakończenie starego rozdziału w życiu i początek czegoś nowego. Śmierć symbolizuje nie fizyczną śmierć człowieka, choć czasem tak jest, lecz najczęściej zakończenie pewnego etapu w jego życiu. Dla przykładu Karta Śmierci w układzie dla osoby samotnej może oznaczać zawarcie związku małżeńskiego lub inny sposób zakończenia samotnego życia. Każdy koniec nieuchronnie zapoczątkowuje coś nowego. Symbol szkieletu na karcie oznacza smutek i żal, towarzyszące przemianom. Rozstawanie się z dotychczasowym życiem i niepewność czegoś nowego rodzi smutek, nostalgię. To czas aby iść dalej, a okres żałoby zostawić za sobą. Nie należy się bać tej karty. Karta automatycznie sugeruje nowe życie, choć początek może być bolesny.

  Źródło!!
  Ostatnio edytowane przez truskawka ; 16-10-2008 o 22:28

 3. #3
  Czarownica ;) Awatar Dama Trefl
  Dołączył
  24-10-2008
  Posty
  1,255
  Podziękował/a
  87
  Podziękowano 193 razy
  Siła reputacji
  9110

  Domyślnie

  Dla mnie ta karta to przede wszystkim zapowiedź końca starego,a narodzenie się nowego. Zmiany i to istotne dla Twojego życia.
  Tyle było dni do utraty sił
  Do utraty tchu tyle było chwil
  Gdy żałujesz tych , z których nie masz nic
  Jedno warto znać , jedno tylko wiedz , że
  Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy
  Ważnych jest kilka tych chwil , tych na które czekamy

 4. Użytkownicy którzy podziękowali Dama Trefl za ten post:

  Mimbla z centrum (08-09-2010)

 5. #4
  Ekspert: karty anielskie Awatar julenka
  Dołączył
  31-05-2008
  Przegląda
  Kaszuby
  Wiek
  27
  Posty
  1,574
  Wpisów
  1
  Podziękował/a
  157
  Podziękowano 640 razy
  Siła reputacji
  66484221

  Domyślnie

  Z tego co wiem to wlasnie karta "Smierc" zadko kiedy oznacza smierc fizyczna... raczej zwraca uwage na smierc jakiegos etapu w zyciu... poczatek czegos nowego... zmian rzeczy, ktore nie mialy owocnych rezultatow
  Smierc przynosi bol i przykre doznanie, ale zawsze zapowiada nowe rozpoczecie... nowe zycie, plany

 6. #5
  Awatar Nell
  Dołączył
  30-10-2008
  Przegląda
  Południowy Wschód
  Posty
  31
  Podziękował/a
  7
  Podziękowano 3 razy
  Siła reputacji
  1

  Domyślnie

  Obok karty Księżyc - tłum, zbiegowisko; obok Cesarza - wojna lub fatalna, destrukcyjna decyzja; obok Koła Fortuny - wypadek; obok Diabła okultyzm np.

 7. #6
  winteer
  Guest

  Domyślnie

  Należy pamiętać że Śmierć nie oznacza definitywnego końca (od tego jest Świat na końcu talii) - tutaj tylko forma się zmienia, istota pozostaje... Przejście z jednego do drugiego (analogicznie: Stary i Nowy Rok).... zmiana zasad gry.
  Korzystna zmiana na lepsze w sytuacji gdy stare uwiera.

  W związkach, relacje - nie zawsze chodzi o zerwanie czy rozwód... równie dobrze nmoże oznaczać zaręczyny, małżeństwo (przejście do następnego etapu bez możliwości powrotu do stanu pierwotnego).

  Krótko mówiąc - "bilet w jedną stronę".

  OPIS – Kościotrup – koniec starego. Biała róża – nowe życie. Kosa – symbolizuje żniwa.

  ZNACZENIE – Korzystne zmiany, przeistoczenie związku, odradzanie się, pomyśne ukończenie wielu starań, koniec kłpotów.

  KARTA ODWRÓCONA – urodziny, zapowiedź nieodwracalnego.

  ŚMIERĆ. Jest to karta transformacji. Zmiany dotyczyć będą Twojej psychiki. Możesz czuć, że coś w Tobie umiera lub, że tracisz kontakt z tym co było Ci bardzo bliskie a co jakby powoli znikało, oddalało się. W tym czasie będzie Ci tego brakowało. Tak naprawdę żal Ci się z tym rozstać ale np. nie masz na to czasu, bo oto masz nowe obowiązki, a nowe pcha się i domaga się abyś się nim zajął(a). To co charakterystyczne to brak alternatywy, nie ma możliwości ominięcia tego procesu. Przemiany są generowane z głębi duszy i jest to nieodwracalne. Transformacja dotyczyć może sposobu myślenia, poglądów, starych przyzwyczajeń, często również miejsc, do których przywykłeś(aś), pracy. To musi odejść jako bezużyteczne dla dalszego rozwoju i ustąpić miejsca nowym, choć niepewnym możliwościom. W tym czasie możesz odczuwać wielki przypływ energii lub całkowitą bezsilność. Możesz np. odczuwać, że oto ubywa Ci lat i, że wszystko jest dla Ciebie osiągalne. Ta karta oznacza narzuconą Ci siłą transformację Ciebie samego, to co bezużyteczne jako niepotrzebne musi zniknąć i ustąpić miejsca nowej dla Ciebie osobowości. Już teraz lub wkrótce zaczniesz dostrzegać zmiany. Możesz tego nie rozumieć, ale musisz to zaakceptować.

  ŚMIERĆ - karta odwrócona. Trudno jest Ci przystosować się do okoliczności, które aktualnie się wokół Ciebie wytworzyły. Nie nadążasz, a właściwie to nie masz ochoty w tym uczestniczyć. Może to mieć dla Ciebie przykre konsekwencje. W zależności od położenia karty w rozkładzie możesz wnioskować co to będzie. Sytuacja może stać się krytyczną, a wówczas wszystko będzie możliwe. Zaniedbujesz rozwój duchowy więc trudno jest Ci wartościować swoje potrzeby i obowiązki. Możliwe, że ktoś bliski oczekuje Twojej pomocy.

  Źródło - strona internetowa: Tarot

  ŚMIERĆ Transformacja.

  Trzynasta karta Wielkich Arkanów nazwana została Śmiercią, a w' Tarocie Egipskim Progiem / Przełomem. Karta ta, niestety, zawsze wywołuje lęk. Nigdy nie chodzi jednak o śmierć fizyczną, lecz o kwestie krążące tematycznie wokół śmierci symbolizującej wszelkiego rodzaju pożegnania, rezygnację, koniec miłości, otrzymanie wypowiedzenia itd. Chodzi więc o zakończenie pewnego etapu, a nie o koniec życia. Wiele rysunków przedstawiających śmierć z kart Tarota wywołuje grozę, a tym samym wątpliwa staje się ich przydatność. Dzięki takiej śmierci przekraczamy próg kierując się ku nowemu początkowi, co chyba najlepiej przedstawiono w Tarocie Ansata. Zawsze trzeba pamiętać, że coś musi umrzeć, by zrobić miejsce nowemu.

  ZNACZENIE KARTY: koniec pracy, spotkań lub partnerstwa; koniec z pewnością bolesny, ale prowadzący ku nowemu. Gdyby w przyrodzie nie było miejsca na śmierć, którą zawiera w sobie jesień i zima, nie byłoby też wiosny i lata. Gdyby owoce nie opadły z drzew, drzewa nie wydałyby nowych. Oceniając ten proces karmicznie (a taką zasadę przyjmują wszystkie religie świata), to nie istnieje śmierć duszy ludzkiej. Także starzenie się powoduje obumieranie; tracimy młodzieńcze siły, ale to wielokrotnie wynagradzane zostaje doświadczeniem i dojrzałością. Śmierć oraz stawanie się towarzyszą nam na 'każdym kroku. Goethe pisał: "nie umierając i nie stając się na nowo, jesteś posępnym gościem na mrocznej ziemi". O tej mądrości przypomina na swój sposób trzynasta karta Tarota. Często powiada się, że trzynastka przynosi nieszczęście i dlatego nazwę Śmierć przyporządkowano tej karcie. Nic bardziej błędnego! Sumą cyfr składających się na liczbę 13 jest 4, a czwórka jest przecież liczbą przypisywaną planecie szczęścia_. Jowiszowi. "Obumieranie" choroby jest warunkiem zdrowienia i o tym trzeba zawsze pamiętać. Karta Śmierci jest więc wybawicielem mogącym poprowadzić nas ku nowym brzegom. Stara mądrość powiada: "kto idzie z czasem, zwycięża czas". Myśl ta jest szczególnie aktualna dziś, ponieważ tylko ten, kto nie trzyma się kurczowo młodości, doświadcza uroków właściwych każdemu okresowi życia. Poza tym należy uwzględnić to, iż Śmierć nie leży na końcu talii, lecz w jej środku. A do końca jeszcze daleka droga.  ZNACZENIE SYMBOLICZNE: to, co należy do tego świata, jest przejściowe i krótkotrwałe. Najsilniejsi ulegną ostrzu kosy, jak trawa na łąkach. Rozkład ciała fizycznego zaczyna się niepostrzeżenie. Nie należy w związku z tym odczuwać obawy, gdyż śmierć jest niczym innym, jak narodzinami w innym życiu. W kimś, kto poskramia swe instynkty, dusza we wspaniałej zgodzie z prawami uniwersalnymi tworzy nowego człowieka, człowieka boskiego przeznaczonego do nieśmiertelności. Karta ta oznacza transformację. Symbolizuje ona ruch, śmierć w celu odrodzenia. W swym znaczeniu elementarnym Śmierć przedstawia ewolucję stanu świadomości człowieka, która towarzyszy przechodzeniu kolejnych etapów życia. Karta ta jest jedną z najbardziej wpływowych i bez wątpienia jedną z najbardziej metafizycznych w całym Tarocie. Posiada ona dwoisty charakter: symbolizuje ukryte siły odnowicielskie oraz siły destrukcyjne, które niszczą bezpowrotnie.

  USTAWIENIE POSTACI: Śmierć znajdująca się w ciemnej przestrzeni, symbolizującej ponure namiętności ludzkie oraz drogę ewolucji człowieka, który wciąż jeszcze błądzi w ciemnościach. Leżące na ziemi ręce i nogi nie są martwe, co oznacza, że śmierć uwalnia człowieka jedynie z życia fizycznego, nie pozbawiając go możliwości dalszego poruszania się. Ruch, przedstawiony przez stopę umieszczoną płasko, polega na przechodzeniu z jednej inkarnacji do drugiej. Ręce i nogi umieszczone na czarnym tle symbolizują związek życia i śmierci z ziemią, z której człowiek powstaje, aby umrzeć i znów się odrodzić. Dwie ręce wychylające się z czarnego tła oznaczają, że śmierć pobudza człowieka do uwolnienia się z materii i do wzniesienia się ku boskości. Dwie białe kości symbolizują nicość świata materii. Głowa dziecka o długich włosach symbolizuje pokonanie śmierci przez siłę umysłu oraz obecność w człowieku, począwszy od dzieciństwa, atrybutów boskości. Głowa z koroną oznacza, że za każdym razem, gdy przychodzi śmierć, człowiek wstępuje do królestwa, w którym nie ma ani dzieciństwa ani starości.

  Śmierć ma tylko jedną stopę, co oznacza, że może działać tylko na planie fizycznym, plan duchowy pozostaje poza jej zasięgiem.

  ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: zdolności wróżbiarskie; siła psychiczna.

  ZNACZENIE UŻYTKOWE: całkowite albo częściowe odnowienie pojęć, idei. Nastąpi coś, co wszystko przemieni. Oddalenie, rozproszenie miłości, oderwanie się od jakiegoś uczucia, od jakiejś nadziei. Zmiana nastąpi w twoim życiu, uczuciach, planach. Ewolucja duchowa i transformacja aktualnej sytuacji na dobre albo złe. Nieoczekiwana, poważna zmiana okoliczności. Usunięcie z życia tego, 'co nieaktualne lub zbyteczne, w celu pójścia bez przeszkód naprzód. Całkowita zmiana w sferze interesów.

  Karta ta może oznaczać śmierć fizyczną pytającego lub kogoś z jego otoczenia, ale orzeczenie to wymaga potwierdzenia przez inne karty rozkładu. Magia, bunt, rozkosz, zniszczenie, zburzenie. (Obok karty' Księżyc - tłum, zbiegowisko; obok Cesarza - wojna lub fatalna, destrukcyjna decyzja; obok Koła Fortuny - wypadek; obok Diabła okultyzm itp.) Najbardziej ogólnie Śmierć wskazuje na destrukcję albo zmianę faktu, stanu lub sytuacji, i to często w znaczeniu szczęśliwym. Ani dobroczynna, ani złowróżbna, powoduje gwałtowne wtargnięcie planu tajemnego do naszego świata, stąd często destrukcja i trudne do przyjęcia zmiany.

  Źródło: Tarot (VIII - XIV) : Satanorium.pl
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 17:55

 8. Użytkownicy którzy podziękowali winteer za ten post:

  Mimbla z centrum (08-09-2010)

 9. #7
  Awatar stokrootka
  Dołączył
  27-10-2008
  Posty
  52
  Podziękował/a
  9
  Podziękowano 17 razy
  Siła reputacji
  1

  Domyślnie śmierć

  Najbardziej znanym wizerunkiem Karty Śmierć jest postać ludzkiego szkieletu wędrującego z kosą. Często ziemia, po której kroczy Śmierć, jest pokryta ludzkimi kośćmi. Czasami zamiast kościotrupa na karcie występuje konny jeździec trzymający kosę, łuk albo miecz.
  Zmiana, przekształcenie, odnowienie, odrodzenie, strata, porażka, ryzyko, pokonanie niekorzystnej sytuacji, ostrzeżenie, osłabienie, niespodziewane zmiany, zakończenie kłopotów i niekorzystnych sytuacji, zerwanie kontaktów lub zakończenie związku, strata finansowa, choroba, narodziny nowych pomysłów, wypadek, koniec marzeń i planów.
  Jest to karta transformacji. Zmiany dotyczyć będą Twojej psychiki. Możesz czuć, że coś w Tobie umiera lub, że tracisz kontakt z tym co było Ci bardzo bliskie a co jakby powoli znikało, oddalało się. W tym czasie będzie Ci tego brakowało. Tak naprawdę żal Ci się z tym rozstać ale np. nie masz na to czasu, bo oto masz nowe obowiązki, a nowe pcha się i domaga się abyś się nim zajął. To co charakterystyczne to brak alternatywy, nie ma możliwości ominięcia tego procesu. Przemiany są generowane z głębi duszy i jest to nieodwracalne.
  Transformacja dotyczyć może sposobu myślenia, poglądów, starych przyzwyczajeń, często również miejsc, do których przywykłeś, pracy. To musi odejść jako bezużyteczne dla dalszego rozwoju i ustąpić miejsca nowym, choć niepewnym możliwościom. W tym czasie możesz odczuwać wielki przypływ energii lub całkowitą bezsilność. To oznaka totalnej transformacji problemu, który nas dotyczy. Jest to z reguły proces bolesny, ale dotyka głównie naszej psychiki. Wskazuje na odrodzenie, odnowienie, dojrzewanie psychiczne i emocjonalne, uwolnienie się od starych obciążeń i obowiązków.
  Mimo stereotypu, że Karta Śmierci oznacza śmierć w dosłownym znaczeniu, znaczenie karty dotyczy raczej przejścia - z jednego etapu życia w drugi.
  Jeżeli ukaże się na początku układu, będzie oznaczała koniec problemów zdrowotnych wróżącego lub kogoś z jego bliskich (otaczająca karta poinformuje kogo). Jeżeli wróżący na przykład będzie obawiał się zabiegu czy operacji, karta Śmierć będzie sugerowała pozytywne rezultaty.
  Pośrodku układu, będzie oznaczała zakończenie kłopotów finansowych, urzędowych lub legalnych. Jeżeli otaczające karty będą mówiły o pieniądzach, jej znaczeniem będzie zwrot poniesionych strat, zwrot długu, poprawa finansowa. Jeżeli w otoczeniu karty Śmierć znajdzie się karta Sprawiedliwość, będzie ona oznaczała zakończenie problemów prawnych (sąd, policja). Jeżeli otaczające karty będą mówiły o sprawach urzędowych oznaczać to będzie koniec tych problemów.
  Na końcu układu - zakończenie lub drastyczne zmiany w sprawach osobistych. W zależności od otaczających kart, będzie widać czy zmiany te będą dotyczyły mężczyzny, czy kobiety. Mogą one także oznaczać koniec przyjaźni lub koniec miłości, negatywnie działającej na wróżącego. W wielu przypadkach karta Śmierć na końcu układu oznacza także koniec lub zmianę obecnego spojrzenia na życie, całkowite odrodzenie, zmianę wartości, odkrycie nowego celu w życiu.


  W pozycji negatywnej - kłopoty, zmartwienia, ostrzeżenie przed wypadkiem (wymagana wyjątkowa ostrożność). Straty finansowe, kłopoty z odzyskaniem długu, strata pracy, niespodziewane wydatki, złe finansowe decyzje, kłopoty w sprawach urzędowych lub prawnych, przedłużenie, komplikacje, możliwość otrzymania niekorzystnej decyzji, kłopoty w sprawach osobistych spowodowane przez działanie ludzi negatywnych.


  Jeśli smierć pojawia się w pozycji odwróconej a sąsiednie karty są pozytywne, to może to oznaczać , że jest to czas na czekanie i obserwowanie dalszych wydarzeń, takie działanie w niedziałaniu;)
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 18:03

 10. #8
  Wiem, że nic nie wiem... Awatar werona
  Dołączył
  11-12-2008
  Przegląda
  sam środek ;))
  Posty
  6,119
  Podziękował/a
  1,622
  Podziękowano 2,113 razy
  Siła reputacji
  107374191

  Domyślnie

  Śmierć - zmiany na lepsze, wielkie porządki, uwolnienie się od starych obowiązków i obciążeń, dokonanie obrachunku z przeszłością, zakończenie starych spraw, poprawa zdrowia, rekonwalescencja.

  Śmierć (odwrócona) - lęk przed zmianami, negatywna transformacja, chęć zachowania statusu quo, niepotrzebne gromadzenie bezużytecznych rzeczy lub spraw, utrata pracy lub pozycji, choroba.

  Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

  Rada z jednej karty:

  To czas na gruntowne zmiany w Twoim życiu, które napawają Cię lękiem. Musisz pożegnać się z przeszłością, dawnymi relacjami, poglądami, przekonaniami. Nic nie jest w stanie zatrzymać tego, co było. Możliwość pożegnania się ze wszystkim, co stare, daje Ci możliwość zrobienia miejsca na wszystko, co nowe.
  To sygnał o bardzo ważnych zmianach osobowości. Bądź uważny na wszelkie wypadki i konflikty ze starszymi ludźmi.

  Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"


  Blaski: całkowita zmiana w życiu, odnowa, rozstanie, operacja, utrata kogoś, pożegnanie, nieuchronny koniec pewnego etapu życiowego, odejście z życia w przeszłość, powrót do zdrowia.

  Cienie: strach przed zmianami, kurczowe trzymanie się starych związków; przekonań, poglądów, relacji przed wszystkim, co nowe, strach przez "puszczeniem", stagnacja, nieuleczalna choroba, myśli samobójcze.

  Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 18:00

 11. Użytkownicy którzy podziękowali werona za ten post:

  Mimbla z centrum (08-09-2010)

 12. #9
  Tarocistka Awatar AnnaMaria
  Dołączył
  25-03-2009
  Przegląda
  Miedzy ziemią a niebem :)
  Posty
  1,354
  Podziękował/a
  156
  Podziękowano 505 razy
  Siła reputacji
  448790

  Domyślnie

  XIII. Śmierć
  Karta radykalnych zwrotów i nieodwracalnych przemian
  Zanim współcześni autorzy zaczęli karty taroka udziwniać i parodiować, karta Śmierć przedstawiała śmierć taką, jak rysowano ją od Średniowiecza: jako grozę budzącego kościotrupa z kosą, który kosi ludzi, tnąc ich ciała na kawałki. Tak wyglądała Śmierć w klasycznej drzeworytowej talii marsylskiej. W talii Waite'a Śmierć ubrano w czarną zbroję i posadzono na koniu, upodobniając ją do jednego z Czterech Jeźdźców Apokalipsy. Wydaje się jednak, że tradycyjny obraz lepiej przemawia do umysłu wróżbity.

  Karta Śmierć, nosząca feralny numer 13, zawsze budziła lęk. Dlatego w starych taliach nie pisano jej tytułu, lub nawet nie umieszczano numeru. Współcześnie autorzy wielu podręczników łagodzą wydźwięk tej karty nazywając ją "Wielką Przemianą". Ale każdy, kto poważnie traktuje tarok, musi pamiętać, że podstawowym znaczeniem tej karty jest śmierć jako taka, po której ciało idzie do grobu (lub na stos), a dusza do niebios.

  Oczywiście, śmierć jest także metaforą: może w sposób przenośny oznaczać "śmierć", czyli ostateczny koniec jakiejś prowadzonej właśnie sprawy; może też oznaczać otarcie się o śmiertelne niebezpieczeństwo. Może wreszcie oznaczać taką przemianę w życiu, po której wszystko zmienia się nie do poznania: ostateczne zniszczenie wszelkich pozostałości z przeszłości. Ale i tak trzeba pamiętać, że Śmierć to... śmierć.

  Kto boi się śmierci, bać się będzie też karty Śmierć. Jeżeli ta karta wzbudza twoje obawy, lepiej w ogóle nie baw się kartami taroka.

  Karta ta kojarzy się z pewnymi prastarymi, szamańskimi wyobrażeniami. Człowiek, który miał zostać szamanem, doświadczał wizji, w których istoty z "tamtego świata" ćwiartowały go, piły krew, obdzierały ciało od kości. Tego rodzaju wizualizacyjne praktyki pozostały do dziś w buddyzmie tybetańskim. W końcu szaman widział siebie pod postacią gołego szkieletu - i wtedy stawał się pośrednikiem miedzy obu światami, ludzi i duchów. Śmierć jako szkielet jest w istocie obrazem tego, co w człowieku jest najtrwalsze i nieśmiertelne, i co przeżywa śmierć w danym wcieleniu.

  Kiedy karta ta pojawia się w rozkładzie, to przede wszystkim po to, aby dać do zrozumienia, że sprawy, o które pytamy, nie są zabawą. Że nasze czyny i decyzje będą nieodwracalne. Że łatwo o krok, którego skutki będziemy odczuwać do końca życia. Że możemy sobie - lub komuś drugiemu - wyrządzić nieodwracalną krzywdę, albo uczynić coś, co w nieprzewidywalny sposób od podstaw odmieni nasze własne - lub czyjeś - życie. A zdarza się też, że karta Śmierć zwiastuje... śmierć.  --------------------------------------------------------------------------------

  Śmierć czyli najgłębsza z możliwych przemian
  Z kartą "Śmierć" wiąże się mnóstwo złych skojarzeń - no bo jakże inaczej, skoro przedstawia ona Kostuchę z Kosą, a w starych taliach, aby dodatkowo nie stresować klientów wróżbitów, nawet tytułu Śmierć" nie drukowano. Sam numer tej karty jest złowróżbny - trzynastka! Karty tej nie należy się jednak bać, bo przecież gdyby klienci umierali za każdym razem, kiedy wypadnie im "śmierć" w rozkładzie, to do tarocistów nikt by już nie przychodził. Trzeba tę kartę rozumieć chłodno i racjonalnie. Oznacza ona głęboką przemianę (często rzeczywiście bolesną), zapowiada zerwanie z czymś (lub z kimś) z czym jesteśmy tak związani, że stało się to niemal częścią nas samych. Zwykle jest to koniec czegoś - chociaż niekoniecznie od razu życia.

  "Śmierć" jako pierwsza, najważniejsza karta w rozkładzie:

  Sprawie, o która pytasz, pisany jest rychły koniec. Nastąpią nieodwracalne zmiany. Musisz się rozstać z czymś lub z kimś, do kogo (do czego) się przywiązałeś, i to będzie bolało. Twoje życie podporządkowane jest teraz pewnej przemianie, która jest w toku i która zmieni twój los nie do poznania.

  Jako karta druga - ostrzegająca:

  W tej pozycji karta "Śmierć" ostrzega przed naprawdę poważnymi zagrożeniami i stratami.

  Jako karta trzecia - "co robić":

  Wokół ciebie dzieje się jakiś proces zniszczenia, który powinieneś przyspieszyć. Uważaj jednak, bo i ty sam narażony jesteś na poważne zagrożenia.

  Jako karta czwarta - ograniczające doświadczenia i "zła pamięć" przeszłości:

  Ciąży na tobie uraz związany z czyjaś śmiercią, albo z własnymi stratami, takimi jak np. bankructwo, uszkodzenie ciała, czyjeś odejście.

  Jako karta piąta - partnerzy:

  Ludzie, z którymi jesteś blisko związany, są źródłem poważnych niebezpieczeństw, które mogą dotkną ich samych, ciebie, lub obie strony.

  Jako karta szósta - zbliżająca się przyszłość:

  Wielka i trudna (bolesna) przemiana, zerwanie z czymś (kimś) co ci jest bliskie, "odcięcie" pewnej części twojej osoby - to cos, co się już dzieje, co jest w toku i czego nie można już zatrzymać.

  Jako karta siódma - niespodziewane wypadki:

  Całe twoje położenie ulegnie wstrząsom z powodu czyjejś śmierci albo zerwania.

  Karta ósma - sprawy, które nie ulegną zmianie:

  Nie zmieni się głęboka przyczyna strat, zerwania, bolesnych przemian.

  Karta dziewiąta - to, w czym osiągniesz doskonałość:

  Osiągniesz mistrzostwo w sztuce przechodzenia przez skrajnie trudne sytuacje.

  Karta dziesiąta - pożytki dla innych:

  Przez to, co się dzieje (o co pytasz), uchronisz pewnych ludzi przed skrajnymi i trudnymi doświadczeniami.

  Karta jedenasta - co się rozproszy i nie będzie doprowadzone do końca:

  Bolesne, ale i radykalne przemiany nie zostana doprowadzone do końca.

  Karta dwunasta - ogólna ocena rozkładu kart:

  Zwróć uwagę na wszystko, co wskazuje na trudne, głębokie, bolesne lecz nieuchronne przemiany.

  Karta trzynasta - to co się "odwlecze a nie uciecze":

  W dalszej perspektywie możesz spodziewać się gruntownej i bolesnej przemiany (starty, zerwania, śmierci) - ale to jeszcze nie teraz.

  zrodlo Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty, Słowianie. Nowości


  o zdrowiu
  Śmierc
  Niebezpieczeństwo powaŜnej choroby, kryzys zdrowotny, decyzja o operacji, znalezienie
  wewnętrznych sił odradzających. NaleŜy uwaŜać na strach, który moŜe niweczyć efekty
  leczenia. Konieczne rozmowy z przyjacielem lub terapeutą na temat sensu zycia i śmierci.
  Jeśli choroba zakończy się ograniczeniem ruchowym czy w inny sposób, wpłynie na zmianę
  jakości zycia, koniecznośc przygotowania się do nowego Ŝycia po chorobie czy operacji.
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 03-12-2015 o 18:01
  azkan likes this.

 13. The Following 2 Users Say Thank You to AnnaMaria For This Useful Post:

  isik (02-03-2013), Mimbla z centrum (08-09-2010)

 14. #10
  Awatar nomo
  Dołączył
  20-04-2009
  Wiek
  42
  Posty
  59
  Wpisów
  2
  Podziękował/a
  14
  Podziękowano 10 razy
  Siła reputacji
  1

  Domyślnie

  karty tarota opisuja drogę jaką nas czeka lecz także służa pomocą jako możliwa droga w głąb siebie nie zawsze są jednoznaczn

Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

 1. śmierć ?
  Przez gardener w dziale Archiwum snów
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post / autor: 18-09-2011, 09:32
 2. Całkowity rozpad rodziny, śmierć,śmierć i śmierć
  Przez sniezynka w dziale Archiwum snów
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 14-07-2006, 17:30

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230