Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 46
Like Tree93Likes

Wątek: 16 - Wieża

 1. #1
  truskawka
  Guest

  Domyślnie 16 - Wieża
  Znaczenie karty Wieża:

  Symbolika karty:

  Nagłe, niespodziewane zmiany, rozpad, dotkliwa strata, która po pewnym czasie może okazać się błogosławieństwem, wyzwolenie, ogromna zmiana w światopoglądzie, postrzeganiu kogoś lub czegoś, utrata życiowej stabilizacji, ważnego stanowiska, plany, które nie powiodą się, trudne do rozwiązania problemy, ruina finansowa, nagły cios z zewnątrz, destrukcja, przykre wydarzenia, zwątpienie w sens życia, wstrząs psychiczny.

  Karta w negacji:

  Bardzo drastyczne zmiany, utrata wolności, więzienie, tragedia, rozpad związku, rozwód, wielka przegrana, bankructwo, długotrwałe dochodzenie do siebie, po dramatycznych przeżyciach, bezsilność, sięgnięcie dna.

  Źródło: strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Wielkie

  Archetyp - katastrofa żywiołowa
  Znaczenie ogólne - przełom, konflikt, przełamanie starych, skostniałych sposobów zachowań, dramatyczne wyzwolenie, rozsadzenie ciasnych granic, wstrząs, zniszczenia
  Praca - zwolnienie, niezrealizowane projekty, gwałtowne dyskusje, skandal, nagłe zmiany
  Relacje/uczucia - kłótnie, nagły wstrząs, nieprzyjemna sytuacja, pęknięcie fałszywych wyobrażeń, nieoczekiwane zerwanie
  Świadomość - krach głównej idei, nagłe olśnienia
  Sfera ducha - rozpad skamieniałej struktury
  Cel - wyzwolenie, wolność
  Cień - żądza zniszczenia, okrucieństwo
  Odwrócona - rozpad intelektu

  Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"

  Despotyzm. Niebezpieczeństwo destrukcji. Projekt fałszywy w założeniu. Nagły zwrot wypadków. Niespodziewana zmiana. Wypadek. Wyzwolenie. Zmiana opinii. Ruina. Utrata stabilizacji życiowej. Strata pieniędzy, domu, rodziny, bezpieczeństwa. Strata miłości. Ryzyko poważnej choroby. Frustracja. Paniczny lęk. Wstrząs psychiczny. Rozpacz spowodowana katastrofą życiowa.

  Odwrócona: Ustawiczne kłopoty. Monotonne życie. Niemożność dokonania zmiany. Trwanie. Stagnacja. Całkowita przegrana. Wstyd. Klęska. Przyłapanie na gorącym uczynku.

  Źródło - Suliga Jan Witold "Tarot. Karty, które wróżą"

  Drzwi otworzyły się na oścież przez podmuch wiatru destrukcji, który wywiał stare pomysły i ludzi, którzy nie mogli się dostosować. Bez strachu krocz przez karb chwilowej porażki, jeśli przyniesie ci ona odrodzenie.

  Źródło - Znaczenia Wielkich Arkanów w Tarocie 78 Drzwi
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 06-12-2015 o 16:56

 2. #2
  Awatar NeoNówka
  Dołączył
  01-11-2008
  Wiek
  38
  Posty
  1,543
  Podziękował/a
  302
  Podziękowano 801 razy
  Siła reputacji
  154

  Domyślnie

  Wieża może także oznaczać dom, jako nasze miejsce zamieszkania. Budynek.

 3. #3
  winteer
  Guest

  Domyślnie

  OPIS – Zrujnowany budynek – nadzieje i ambicje leżą w gruzach, coś nietrwałego lub tymczasowego. Uderzenie pioruna – kara lub wyzwolenie. Błyskawica – wnosi światło do sprawy, oświetla ją. Spadająca korona – upadek władzy.

  ZNACZENIE – Istotna zmiana, klęska, zainteresowanie się czymś innym, rozczarowanie czymś.

  KARTA ODWRÓCONA – Klęska i nieszczęścia, które sami sobie zciągneliśmy na głowę, ryzyko.

  WIEŻA BOGA. Jest to karta powrotu i opamiętania. Przypomina Ci o Twoim miejscu tu na Ziemi. Uzyskałeś(aś) pewien wgląd w sprawy uniwersalne lub zbudowałeś(aś) coś, co z racji swego ziemskiego pochodzenia nie jest doskonałe, bo jako materialne takie być nie może. Osiągnąłeś(aś) już jak na ziemskie warunki dość wysoki szczebel ewolucji duchowej, trudno Ci rozumować w kategoriach egzystencji człowieka, któremu nie dane jeszcze było próbować tej ścieżki. Żyjesz jednak tu na Ziemi, są sprawy, których fizyczne zaniechanie lub zaniedbanie mogą i okażą się zgubne dla Ciebie. Tu nic nie jest absolutnie trwałe i doskonałe, wszystko podlega ewolucji wobec upływającego czasu. Dłuższe pozostawienie spraw bez należytej opieki i lekceważenie ich prowadzi do katastrofy. Ta karta przypomina Ci, że nic nie jest dane Ci na zawsze i pora poświęcić więcej czasu sprawom, które być może wydają Ci się przyziemne, ale jeżeli przyjdzie Ci kiedyś opuścić Wieżę Boga to spadanie z niej będzie łagodniejsze i nie spadniesz w próżnię.

  WIEŻA - karta odwrócona. Karta zapowiada rychły upadek na skutek błędów popełnionych w minionym czasie. Za bardzo zaufałeś(as) swoim możliwościom. Realizacja planów przyniesie Ci straty. Popełniłeś(aś) błąd lub nie do końca przewidziałeś(aś) rozwój wydarzeń, przyjdzie Ci więc wszystko zaczynać od nowa. Jeżeli poczyniłeś(aś) jakieś inwestycje, możesz wszystko stracić. Również Twoje sprawy prywatne nie układają się dobrze. Jeżeli masz rodzinę, powinieneś(aś) poświęcić jej więcej czasu i bardziej zainteresować się nią. Szczególnie jeżeli masz 40-43 lata, możesz w pewnym momencie uświadomić sobie, że oto jesteś Głupcem i pora szukać nowego miejsca na Ziemi. Jednak w tej sytuacji będzie brakowało Ci sił i motywacji. W zależności od położenia karty w rozkładzie i od kart sąsiednich, możesz wnioskować jakiej sprawy ta karta dotyczy.

  Źródło - strona internetowa: Tarot

  XVI. WIEŻA Rozdarcie

  Wieże zawsze przywoływały szczególne asocjacje. Budując wieżę człowiek pragnął zbliżyć się do Boga lub też okazać wobec powolną korozję. Osoby spadające z wieży nie doznają obrażeń, ale muszą od nowa rozpocząć poszukiwania. Piorun i grzmot uważano kiedyś za karę niebios. I tak należy też interpretować piorun z tej karty, który niszczy wieżę, ale czasem również jest jedynym narzędziem by zostać uwolnionym z więzienia tak i fizycznego jak i mentalnego.


  ZNACZENIE KARTY: karta mówi, że nigdy nie możemy być zbyt pewni. Kto ufa jedynie własnemu bezpieczeństwu, ten w ostatecznym rozrachunku przegrywa, ponieważ wykazuje brak jakiegokolwiek myślenia społecznego. Nikt nie może spocząć na laurach, nawet wtedy, gdy stoczył w sobie bitwę z samym diabłem i wygrał ją. W życiu natrafiamy na wiele wież. Może to być sytuacja, kiedy gromadzimy zapasy nie troszcząc się o głodujących, gdy rościmy sobie prawa, odmawiając ich innym, gdy odmawiamy innym podstawowych dóbr, zatrzymując je tylko dla siebie. Ponieważ takie sytuacje w zasadzie nie podlegały karze ziemskiej, do akcji musiały wkroczyć siły boskie, a wobec tych każdy człowiek staje się bezradny. Nazywa je wyrokiem losu, który trzeba przyjąć i zachowuje się tak, jakby nie wiedział, dlaczego to wszystko go spotyka. Tak naprawdę to my sami niszczymy naszą wieżę, ponieważ to, co powiedzieliśmy wyżej dotyczy także świata naszych myśli. To wewnętrzna zarozumiałość sprawia, że nie dostrzegamy argumentacji drugiej strony, ale to właśnie taka postawa będzie ukarana. Jednak cios, który na nas spada jest ratunkiem pozwalającym z nadzieją podążać dalej, uwalnia z pułapki, w którą wpadliśmy i wyzwala nowe energie. Perspektywa staje się szersza, nie ograniczają jej mury stojące w nas. Można powiedzieć, że z ruin rodzi się nowe życie. A jak powiadali Grecy - nikt nie pozostaje bez chwały. Wieże służyły również ochronie przed wrogiem, stając się z czasem ludzkim siedliskiem. W wieży można było czuć się bezpiecznym, a to sprawiało, że pojawiało się poczucie wygody. Ale wygoda nie jest celem ostatecznym. Dlatego bóg posyła piorun, by zniszczyć wieżę.


  ZNACZENIE SYMBOLICZNE: każda bolesna próba przyjęta z pokorą to krok na drodze postępu, który stanowi nagrodę. Cierpienie służy uwolnieniu się z materii, budowaniu własnej nieśmiertelności. Karta ta przedstawia symbolicznie granice mocy ludzkiej i jej niemożność zbudowania rzeczy ostatecznych. Karta poprzedzająca, Diabeł, oprócz innych znaczeń wyraża zło. Ale zło, będące kategorią ludzką, nie ma realnego bytu, gdyż realnie istnieją tylko te siły, które pracują dla duchowego rozwoju. Wieża następuje po Diable, symbolizując postęp w kategoriach ludzkich. Wciąż od nowa odbudowuje się to, co będzie nieustannie burzone, taka jest zasada postępu. Oznacza to, że każda budowla stworzona przez człowieka przeznaczona jest do zniszczenia, czy będzie to budowla mentalna czy materialna, gdyż wszystko, czego podstawą jest materia, musi podlegać przeobrażeniu. Wieża symbolizuje również człowieka uwięzionego w swych wyobrażeniach i budującego teorie, które doświadczenie obróci wniwecz. W swym znaczeniu elementarnym Wieża przedstawia wysiłki i działania człowieka, skazane na niepowodzenie, wciąż na nowo podejmowane; żałosne, ponieważ rujnują jego ambicje; potężne, ponieważ bezustannie poszerzają jego wiedzę. Karta ta, o bardzo dużej, wpływowej mocy, najbardziej negatywna w Tarocie, zapowiada wypadek, coś, co przerwie zwykłą kolej rzeczy; także pożogę, przemoc, upadek. Wieża często działa przez zaskoczenie i w zasadzie żadna karta Tarota nie posiada mocy łagodzenia jej znaczenia. Wieża ustawiona przodem wskazuje na działanie bezpośrednie, brutalne. Człowiek spadający z Wieży i dotykający rękoma ziemi oznacza, że bez względu na przyczynę upadku (materialną czy duchową), zaczerpnie on siły z ziemi, opierając na niej ręce, aby od nowa rozpocząć swe zadanie.

  ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: niebezpieczny upór, idea grożąca w konsekwencji katastrofą i zniszczeniem. Uleganie popędom wbrew mądrości i ostrożności. Beztroska, zdanie się na żywioł.

  ZNACZENIE UŻYTKOWE: brutalnie niweczone plany. Nieoczekiwany cios. Upadek, katastrofa, ruina. Przestroga, aby zachowywać ostrożność w interesach. Mówi ona, że pytający dostanie się w jakiejś dziedzinie życia pod wpływ siły złowrogiej, skłaniającej go do przecenienia swoich możliwości, albo do popełnienia błędu. Płomień niszczący Wieżę może być także interpretowany jako zapowiedź uwolnienia z więzienia.

  Źródło: Tarot (XV - XXII) : Satanorium.pl
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 06-12-2015 o 16:55

 4. #4
  Awatar stokrootka
  Dołączył
  27-10-2008
  Posty
  52
  Podziękował/a
  9
  Podziękowano 17 razy
  Siła reputacji
  1

  Domyślnie Wieża

  Karta przedstawia wysoką wieżę, trafioną piorunem, bądź językiem ognia z nieba. Górna część wieży przewraca się, czasem jest widoczny pożar wewnątrz konstrukcji. Najczęściej widać także, spadające z wieży postaci ludzkie.


  Rozłąka, problemy małżeńskie, problemy w rodzinie, problemy z dziećmi, problemy w miejscu pracy. Zmiana sposobu myślenia lub zmiana opinii, katastrofa, wypadek, bankructwo, kradzież, strata pracy, strata własności, oszustwo, zdrada, manipulacja, nieunikniona operacja, pobyt w szpitalu, niebezpieczny nałóg, więzienie, problemy z policją, nieumiejętność panowania nad sytuacją, fałszywe oskarżenie.


  Karta powrotu i opamiętania. Jest to jedna z najbardziej złowróżbnych kart tarota, o znaczeniu podobnym, jak stereotypowa interpretacja karty Śmierć. Oznacza niespodziewane, całkowite zniszczenie, utratę własności, problemy uczuciowe, poważną chorobę. Symbolizuje także rozpacz po utracie czegoś wartościowego.


  Na początku układu, informuje wróżącego o problemach zdrowotnych jego lub kogoś bliskiego (otaczające karty udzielą informacji o tej osobie). Jeżeli jedną z otaczających kart będzie 6 lub 7 Mieczy będzie to ostrzeżenie przed wypadkiem lub groźną operacją; 3 lub 9 Mieczy - ostrzeżenie przed całkowitą utratą zdrowia i grożącą tragedią spowodowaną takim nałogiem jak alkohol lub narkotyki.  Pośrodku układu, ostrzega przed dużymi problemami uczuciowymi. Otaczająca karta poinformuje, kto będzie ich powodem. Jeżeli jedną z otaczających kart będzie karta Cesarzowa w odwrotnej pozycji - informacja o separacji lub rozwodzie. Jeżeli Cesarzowa będzie w pozycji pozytywnej i obok niej karta Trójka Monet - układ ten będzie oznaczać, że wróżący jest oszukiwany i wykorzystywany w obecnym związku, partner zdradza, kłamie i manipuluje.  Na końcu układu, jej ostrzeżenie, dotyczyć będzie spraw urzędowych, zawodowych i materialnych. Jeżeli jedną z otaczających kart będą karty Sprawiedliwość, Sąd, Pustelnik (wszystkie w pozycji odwróconej), oznacza to negatywne załatwienie spraw urzędowych lub prawnych. W pozycji normalnej - nadchodzące problemy i komplikacje, istnieje jednak możliwość pozytywnego załatwienia sprawy. Gdy znajduje się obok 3, 6, 7, 9 Monet - ostrzeżenie przed stratami finansowymi, sugerowane jest nie udzielanie żadnych pożyczek i cierpliwość w planach dotyczących inwestycji finansowych. Karta Wieża w otoczeniu Pałeczek (2 lub 9) ostrzega przed utratą posiadłości lub pozycji np. domu czy stanowiska.


  W pozycji odwrotnej – w zasadzie nie ma dużej różnicy w interpretacji, ze względu na to, że pozytywne położenie tej karty ma bardzo negatywną interpretację. Pozycja odwrotna tylko potęguje siłę zagrożenia i ostrzega wróżącego przed możliwością załamania psychicznego.


  Wieża - wygodna otoczka , która dzieli nas od rzeczywistości - a także od prawdy. Piorun-olśnienie.
  Często pojawia się pytanie: czy gdy wypadnie w rozkładzie to jest dobrze czy źle? To zależy w jakiej sytuacji obecnie się znajdujesz . Może właśnie od dawna czekasz na prawdę? A może właśnie się jej boisz, bo jak dotąd wszystko było piękne i kolorowe , co sprawia , że wcale nie chcesz wiedzieć? Może ktoś robił Ci na złość lub ukrywał coś przed Tobą?
  Teraz jest szansa na olśnienie.

  Nie na darmo karta wieża znajduje się po karcie Diabeł, gdzie snuje się intrygi, kłamstwa, zdradę i wszelkie zło. Diabeł to także wygoda i przyjemność, ale taka która może mieć swoje złe konsekwencje...
  Na 16-tej karcie przychodzi uwolnienie od naszych 'wygodnych uzależnień', fałszywych poglądów, ale także kłamstw , które prowadziły do stagnacji lub nieporozumień. Jeśli w rozkładzie wypada nam wieża to znaczy , że teraz coś się ruszy. Nastąpi rewolucja. Wcale nie musi być ona zła. Jeśli dzieliły nas z kimś jakieś nieporozumienia i niedomówienia, spowodowane także ingerencja osób trzecich, które były przyczyną letargu między bliskimi sobie osobami , może być to szansa, aby uwolnić się z tego więzienia.
  Co zamierza zniszczyć piorun? powiedzą poprzedzające ją karty. A jakie będą rezultaty? Myślę , że nie powinniśmy patrzeć na karty w zbyt wąski i płytki sposób, (że obrazek jest straszny ,to czeka nas nie wiadomo jaka katastrofa), To wszystko jest symboliczne i myślę , że nie powinniśmy interpretować każdej karty na jedno kopyto; że ona jest zła sama w sobie i koniec. Warto przyjrzeć się temu , co mówią karty sąsiednie:) Poza tym uważam, że zburzenie murów ma także swoje WIELKIE plusy. :)

  A jeśli chodzi o kartę odwróconą. Są różne teorie na ten temat. Niektórzy sądzą , że odwrócona karta zawsze będzie miała wydźwięk BARDZIEJ negatywny, a niektórzy widzą tylko różnicę w indywidualnym podejściu do sprawy.Myślę , że ta druga wersja jest bardziej praktyczna;)
  Odwrócona wieża trzyma nas w niewiedzy, tkwimy w "ruinie własnego strachu" przed rzeczywistością, boimy się poznać prawdę ,bo tak jest nam wygodniej (jednak tylko w początkowym stadium), dlatego z czasem ta wieża rośnie , co prowadzi nas do coraz to większych załamań i problemów. Należy pamiętać , że najgorsza prawda jest lepsza od niewiedzy. Prawda wcale nie musi być okrutna. To my jesteśmy twórcami tego, co się dzieje w naszej głowie. Karta w położeniu odwróconym symbolizuje nieszczęście, które sami na siebie ściągamy. Im dłużej budujemy tę ruinę , tym trudniej jest nam ją zburzyć i ogarnąć. Im wyżej , tym większy lęk przed upadkiem. Sami przedłużamy okres destrukcji, choć może wcale niepotrzebnie. Pewne sprawy powinny zostać wyjaśnione jak najszybciej.
  Natomiast jeśli się odważymy, o czym będzie mówiła karta w pozycji prostej , czeka nas coś lepszego (Gwiazda), choć niekoniecznie od razu, ale dajemy sobie szanse na lepszą przyszłość. Może być to nagłe uwolnienie i wyzwolenie przywracające wiarę.
  Czy uwolnienie z fałszywych struktur przynosi zysk? Zawsze przynosi - prędzej czy później.:)
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 06-12-2015 o 17:01

 5. #5
  Wiem, że nic nie wiem... Awatar werona
  Dołączył
  11-12-2008
  Przegląda
  sam środek ;))
  Posty
  6,119
  Podziękował/a
  1,622
  Podziękowano 2,113 razy
  Siła reputacji
  107374191

  Domyślnie

  Wieża Boga - struktura, hierarchia, dążenie do wzniosłych ideałów, organizacje społeczne i państwowe, duże budynki, nagła zmiana biegu wydarzeń, zburzenie starego, by mogło pojawić się nowe.

  Wieża Boga (odwrócona) - brak czasu, natłok spraw, stare blokuje nowe, tylko poprzez zniszczenie starych struktur można zacząć coś nowego, brak wyższych ideałów, rozpacz spowodowana katastrofą życiową.

  Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

  Rada z jednej karty:

  Karta ta niesie niepomyślne informacje: zerwanie relacji, związku, umowy. Plany legną w gruzach. To była tylko iluzja, która rozsypała się jak domek z kart. Źle oceniłeś sytuację i stąd rozcarowanie. Z zaistniałej sytuacji możesz się jednak dużo nauczyć. Przyjrzyj się jej i znajdź w niej pozytyw. Uważaj na straty i kradzieże. Konflikty w relacjach i związkach.

  Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

  Blaski: nagłe zmiany przychodzące z zewnątrz, rozpad dotychczasowych ideałów, przekonań, poglądów, utrata stabilizacji życiowej, kryzys dotychczasowego systemu wartości, zmiana miejsca pracy, zamieszkania, rozpad związku partnerskiego, ruina, frustracja, utrata pieniędzy, choroba, katastrofa życiowa, zwątpienie w siebie i sens życia, wszelkie nagłe i niespodziewane zmiany.

  Cienie: wyolbrzymianie wszystkiego, czego się doświadcza, utrata poczucia wolności, więzienie, bankructwo i niemożność dokonania jakichkolwiek zmian, chęć zniszczenia wszystkiego, autodestrukcja, bezsilność w dokonaniu czegokolwiek, totalna klęska, pustka, kurczowe trzymanie się starych struktur, brak zgody na zmianę.

  Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 06-12-2015 o 16:56

 6. #6
  Tarocistka Awatar AnnaMaria
  Dołączył
  25-03-2009
  Przegląda
  Miedzy ziemią a niebem :)
  Posty
  1,354
  Podziękował/a
  156
  Podziękowano 505 razy
  Siła reputacji
  448790

  Domyślnie

  XVI. Wieża
  czyli klęska, która może być ratunkiem
  Mądrość taroka znowu wyraża się poprzez kolejność kart Wielkich Arkanów. Piętnastą karta był Diabeł, szesnastą jest Wieża, jeden z najbardziej dramatycznych obrazów taroka. Człowiek, który ugrzązł w pułapce materialistycznych i wielkościowych urojeń Diabła, może zostać zeń wyzwolony tylko przez zniszczenie, jakie wyobraża karta Wieża.

  Obraz na karcie przedstawia masywną budowlę, twierdzę, w którą bije z nieba piorun, i która od niego staje w ogniu. Z okien Wieży wypada dwoje ludzi. Mamy tu więc, po pierwsze, materialne dzieło, które wydaje się bezpiecznym schronieniem; mamy po drugie ogień niebieski, który je rujnuje; i po trzecie, ludzi, którzy z tego powodu cierpią upadek. To jest krótka metafora wielu przygód, których każdy z nas zapewne w życiu doświadczył.

  Zdarzają się nam mianowicie klęski, upadki, porażki i bankructwa, które kiedy się dzieją, wydają się nam tragedią, ale po latach i po nabraniu przez nas mądrości, wydają się jedynym możliwym wówczas i pozytywnym wyjściem. Karta Wieża została specjalnie obmyślana na takie okazje, kiedy tracimy energię na budowanie takich "wież", które najwyraźniej nie są nam w życiu przeznaczone, i tylko "dopust Boży", czyli niespodziewana porażka, może nas od takiego błędnego przedsięwzięcia odwieść. Karta Wieża przedstawia te wypadki, kiedy los gotuje nam kurację wstrząsową, jak gdyby łagodniejsze środki były już nieskuteczne...

  Co nie zmienia faktu, że zdarzenia, które zapowiada ta karta, wcale nie są przyjemne. I zazwyczaj karta Wieża w rozkładzie służy jako wyraźne ostrzeżenie: że oto ktoś chce się wpakować w przedsięwzięcie, które nie rokuje sukcesu.

  Ale są sytuacje, w których Wieża może być zapowiedzią wyzwolenia, uwolnienia się spod krępującego pancerza zakazów i zobowiązań, opuszczenia miejsc, które ograniczają naszą wolność. Rewolucja we Francji w roku 1776 zaczęła się od... zburzenia Bastylii, czyli właśnie wieży, w której król Ludwik Szesnasty więził opozycjonistów. Zburzenie Wieży - nie przez ogień niebieski wprawdzie, lecz przez gniewny lud - stało się symbolem rewolucji i wyzwolenia. Cóż, ówcześni Francuzi namiętnie grywali kartami taroka...  --------------------------------------------------------------------------------

  Wieża czyli tak przemija potęga świata
  Szesnasta karta z Wielkich Arkanów przedstawia najbardziej chyba dramatyczny obraz w całej talii taroka. W wieżę, a właściwie w masywną twierdzę, bije piorun i rozwala jej mury; z wysokich okien tryskają płomienie pożaru, a mieszkańcy tej niezwyciężonej do niedawna budowli lecą głowami w dół. Piorun, od czasów Ahuramazdy, Zeusa i Peruna, był orężem Boga Najwyższego. I oto Wola Niebios burzy dzieła ludzkiej pychy.

  Głęboka mądrość kazała twórcom taroka umieścić tę kartę zaraz po Diable. Diabeł (karta XV) symbolizuje bowiem taki rodzaj ziemskiej potęgi, który jest również duchowym zniewoleniem człowieka. Wieża - przeciwnie - przedstawia materialne zniszczenie, które jest zarazem jedyną szansą na to, aby odrodzić się duchowo. Kiedy człowiek dość się napracował nad tym, aby samego siebie uwięzić w skorupie obronnych murów, nieuchronnie przychodzi rujnujący, ale i wyzwoleńczy cios losu - będący właściwie ratunkiem zesłanym od Boga. Kto jest wystarczająco dojrzały duchowo, potrafi zrozumieć te lekcje. Głupców w takiej sytuacji czeka tylko cierpienie.

  Jest w karcie Wieża coś z Apokalipsy, jest obraz boskich wyroków wydanych na tych, którzy zbytnio wyrośli w siłę. Energia tej karty ujawnia się w świecie wtedy, kiedy upadają imperia i w niesławie schodzą ze sceny ludzie, na których do niedawna "nie było mocnych". W rytmie karty Wieża ginęła Trzecia Rzesza Niemiecka ze swoim wodzem, Adolfem Hitlerem. Energia tej karty "wisiała w powietrzu", kiedy rozpadało się Imperium Sowieckie (Czarnobyl, klęska w Afganistanie). A także wtedy, gdy Napoleon ponosił klęskę pod Waterloo, kiedy Lech Wałęsa przegrywał wybory i kiedy król gangsterów, Al Capone, wędrował za kratki prowadzony przez chytrego Eliota Nessa.

  Ciekawe, że niemal ten sam przekaz zawarli twórcy Księgi Przemian w heksagramie 23. Rozpad, ilustrując to bardzo podobnym obrazem: "Domostwo rozpada się i nie jest sprzyjającym iść dokądkolwiek." Powiedzieli też, że kiedy zniszczenie dochodzi do szczytu, "Człowiek Szlachetny dostaje wóz, nikczemnemu rozpada się jego dom". To samo mogliby powiedzieć twórcy taroka o karcie Wieża: dla człowieka rozumnego owe klęski (jakie niewątpliwie oznacza ta karta) są nauką i źródłem energii na przyszłość - natomiast ktoś nierozumny i przywiązany do spraw "światowych" znajdzie w nich tylko niezasłużone (jak mu się zdaje) cierpienie.

  Często jest tak, że aby iść dalej, trzeba zburzyć wiele z tego, co się dotąd zbudowało, lub doświadczyć jego zniszczenia. Wtedy właśnie w rozkładach kart pojawia się karta Wieża.  --------------------------------------------------------------------------------zrodlo Taraka: Tarok. Pełny przegląd znaczeń kart

  o zdrowiu

  Szokująca informacja o chorobie, barak przygotowania na nią; jeśli chorujesz na jakąś
  chorobę, doświadczenie niepowodzenia w dotychczasowym sposobie leczenia; szkodzenie
  sobie poprzez złe odzywianie, odmowę jedzenia, obŜeranie się lub jedzenie potraw
  zabronionych, paniczny lęk przed przyszłością, huśtawki emocjonalne.
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 06-12-2015 o 16:57

 7. Użytkownicy którzy podziękowali AnnaMaria za ten post:

  Leforca (11-11-2010)

 8. #7

  Dołączył
  02-06-2009
  Posty
  21
  Podziękował/a
  2
  Podziękowano 8 razy
  Siła reputacji
  1

  Domyślnie

  Moze oznaczac tez nowe spojrzenie lub obranie calkowicie odmiennego, lepszego kierunku. Rewolucja.
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 06-12-2015 o 16:59
  greeneye013 likes this.

 9. The Following 2 Users Say Thank You to hebiichigo For This Useful Post:

  greeneye013 (04-04-2014), nagarfus (08-09-2011)

 10. #8
  never say never Awatar MalutkaBu
  Dołączył
  26-01-2009
  Wiek
  39
  Posty
  175
  Podziękował/a
  0
  Podziękowano 125 razy
  Siła reputacji
  268437

  Domyślnie

  Wieża
  Osoba, którą symbolizuje Wielki Arkan XVI: to człowiek doświadczony, o silnej woli, umiejący rozpocząć od nowa.
  Karta odwrócona: despota. Manipulator. Niezdolny do walki, przytłoczony problemami, pesymista.
  Cech charakteru: mądrość, humanizm. Samoświadomość. Dystans do rzeczywistości. Siła. Porywczość. Złe instynkty.
  Karta odwrócona: niemożność dokonania zmian. Koncentracja na sobie, egoizm, pycha, zarozumiałość. Lęki. Frustracja. Wstyd.
  Sytuacja albo sprawa: nieoczekiwana utrata stabilizacji, bezpieczeństwa. Katastrofa. Rozpacz. Ruina. Niebezpieczeństwo. Kryzys wartości. Regeneracja po klęsce. Nieszczęście, które prowadzi ku lepszemu. Przebudzenie.
  Karta odwrócona: komplikacje nie do rozwiązania. Niegodziwość albo ból, których można się było ustrzec. Stagnacja. Więzienie. Poczucie klęski. Bieda.
  Zdrowie: problemy z nogami. Nagłe załamanie psychiczne. Wypadek. Ciężka choroba.
  Karta odwrócona: możliwość śmierci chorego. Cierpienia natury psychicznej. Myśli samobójcze.
  Miłość: degradujący związek. Bardzo trudne, ale konieczne rozstanie. Rozwód.
  Karta odwrócona: niemożność odejścia. Zło, jakiego się doświadcza "na własne życzenie". Bezsilność wobec partnera.
  Praca: losowa klęska. Kłopoty materialne. Może nadszedł czas na usamodzielnienie się?
  Karta odwrócona: niezgoda na zmiany. Nieumiejętność wyzwolenia się ze starych układów. Niepowetowana strata finansowa.
  Karma: ktoś doświadczony przez los, kto potrafił przezwyciężyć cierpienie. Wysoki stopień rozwoju duchowego.
  Karta odwrócona: człowiek, który żerował na nieszczęściu innych. Aktualne problemy mają pomóc w przerobieniu bardzo złej karmy.
  Rada: nie usiłuj za wszelką cenę ratować domu (związku, firmy), ponieważ to niczego nie zmieni. Zacznij od nowa.
  Gdy karta Cię przyciąga: pamiętaj, że cios który pada, stanowi jedyną szansę wydobycia się ze skostniałych norm.
  Gdy karta Cię odpycha: żyjesz w ogromnym stresie, w destrukcyjnej sytuacji albo otoczeniu. Zanalizuj swe lęki. Uwolnij się.
  Facet jest jak rollercoaster ; )albo sprawi,że jest ci niedobrze albo da ci najlepszą jazdę w życiu

 11. The Following 3 Users Say Thank You to MalutkaBu For This Useful Post:

  donatos (15-09-2010), Mimbla z centrum (08-09-2010), werona (19-06-2009)

 12. #9
  Awatar akszeinga1985
  Dołączył
  06-03-2009
  Przegląda
  Wałbrzych
  Posty
  637
  Podziękował/a
  179
  Podziękowano 225 razy
  Siła reputacji
  51996598

  Post Wieża

  W pozycji prostej: doświadczenia, które są najgorszymi momentami życia,rozpad wszystkiego, przyjaźni, ideałów, przekonań. Symbol nagłych zmian, katastrofy. Nagłe zmiany, niekiedy dramatyczne, cios losu.
  Odwrócona: nieakceptowanie zmian, trzymanie się starych wzorów, strach, wyjście z problemów

  Źrodło: Kizińczuk Sergiusz- ,,Tarot twój klucz do przyszłości''


  Wieża – wskazuje na dolegliwości oraz urazy zewnętrzne. Pokazuje nam okres w którym stan zdrowia ulega pogorszeniu. Wieża to problemy z kręgosłupem i nogami. Wieża to również energia, która przynosi podłamanie psychiczne.
  Osoba pokazana ta kartą może w swoim procesie leczenia iść w przeciwnym kierunku niż to jest potrzebne aby osiągnąć równowagę. W połączeniu z negatywnymi kartami między innymi VII Rydwanem może wskazywać na poważny wypadek komunikacyjny oraz konieczność pobytu w szpitalu. Osoba pokazana Wieżą powinna regularnie korzystać z porad rehabilitanta oraz chirurga aby uniknąć dodatkowych komplikacji zdrowotnych.

  Piotr Górski ,,Tarot z zdrowie''
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 06-12-2015 o 17:02

 13. #10
  Awatar Galadriel
  Dołączył
  06-02-2009
  Przegląda
  Warszawa
  Posty
  389
  Podziękował/a
  49
  Podziękowano 210 razy
  Siła reputacji
  2

  Domyślnie

  Wieża: (Świątynia) – Odkrywasz, że to, co on mówi jest tylko odbiciem jego lęku przed zbliżeniem, a nie stanowi prawdziwych uczuć, które żywi dla ciebie;
  Nawet, jeśli powie, że cię nie kocha, lub, że cię potrzebuje zastanów się nad tym;
  Całkowity chaos w związku, nikt nie wie, co się dzieje;
  źle układający się romans zrujnował cię emocjonalnie;
  Kiedy dowiesz się, że ukrywał przed tobą prawdę, zaczniesz obawiać się, iż jest innym człowiekiem niż myślałaś?
  Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że twój związek partnerski nie funkcjonuje tak jak miałaś nadzieje;
  Opadają maski, które mieliście na sobie przez cały czas a na światło dzienne wychodzą wszystkie serwowane sobie przez obie strony kłamstwa;
  Jesteś zszokowana przyjazdem mężczyzny, który zjawił się w najmniej oczekiwanym przez ciebie momencie;
  Wasz związek mija zakręt wychodzicie na prostą i wreszcie zaczynacie się rozumieć;
  Obawiasz się chwilowych zmian, które między wami zachodzą;
  Załamujesz się i przechodzisz w stan smutnego szoku kiedy opuszcza cię osoba, którą kochasz; tragedia ma wpływ na twój nowy związek z innym mężczyzną;
  Nowy związek będzie szczęśliwszy lepszy niż się tego teraz spodziewasz;
  Uwolnienie od kłopotliwego związku z mężczyzną;
  Pozbywasz się człowieka, który nie jest dla ciebie odpowiedni i w ten sposób torujesz drogę nowemu związkowi z mężczyzną;
  Nancy Shavick - Tarot a miłość i przyjaźń


  Wieża

  Jako dobra rada:
  Uwolnij się od tego, co Cię ogranicza i dusi. Zburz i rozsadź stare ramy. Przezwycięż to, co Cię więzi i odważ się na nowy start.

  Jako ostrzeżenie:
  Unikaj bezpodstawnego ryzyka, przygotuj się na krach dotychczasowych wyobrażeń i nadziei.

  Jako karta dnia:
  Dzisiejszy dzień z pewnością nie będzie nudny. Licz się z niespodzianką, która pojawi się albo jako nagłe olśnienie, albo niespodziewane zakłócenie, które pozwoli pęknąć stałym oczekiwaniom. Także wtedy, kiedy ze zrozumiałych względów Cię to rozłości lub zaboli, jeśli dziś coś nie pójdzie zgodnie z planem, musisz wiedzieć, że ta karta wskazuje na ucieczkę z jakiegoś zbyt ograniczonego otoczenia albo na wyzwolenie od destruktywnych mysli. Spójrz wstecz na to, co dziś być może "upadło", by już dłużej za tym nie tęsknić.

  Jako karta na rok:
  Ten rok może być rokiem Twego wyzwolenia, jeśli uzbroisz się w konieczną do tego odwagę. Dlatego powinieneś rozsadzić ramy, które stały się dla Ciebie zbyt ciasne. Odważ się na ucieczkę z ciasnych wyobrażeń, struktur i form życia, które Cię zniewalają. Ale licz się z tym, że tam gdzie się bronisz przeciw zmianom starych przyzwyczajeń, będzie konieczna zmiana toku myślenia. Sprawdź więc, na co patrzysz zbyt jednostronnie lub z uprzedzeniem i kurczowo trzymasz się z powodu pozornego bezpieczeństwa. Zostaw rzeczy ich własnemu biegowi, ponieważ im bardziej o coś walczysz, tym gwałtowniej zewnętrzne okoliczności zmuszą Cię do kapitulacji. Nie myśl o zmianach jako o bezsensownych, nieszczęśliwych zrządzeniach losu, lecz o jako koniecznej zmianie i decydującym przełomie niezbędnym dla Twojego dalszego rozwoju.

  H.Banzhaf - Klucze do tarota
  Ostatnio edytowane przez Euterpe ; 06-12-2015 o 17:00

 14. Użytkownicy którzy podziękowali Galadriel za ten post:

  Mimbla z centrum (08-09-2010)

Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354