Skocz do zawartości

Medytacja zwiększa zdolność do koncentracji


sosnowiczanin

Rekomendowane odpowiedzi

To, co trzy lata temu wykazał Richard Davidson wraz ze współpracownikami potwierdziła niedawno Katherine MacLean ze swoją grupą: buddyjska medytacja poprawia naszą zdolność do skupienia się na wykonywanym zadaniu z pożytkiem dla ostatecznego wyniku. Profesor z University of Wisconsin-Madison opublikował swoje rezultaty na łamach czasopisma „PLoS Biology", a pani profesor z University of California wybrała ostatni numer „Psychological Science". Nam pozostaje zapoznać się z ich wynikami i na serio pomyśleć o własnej praktyce jakiejś z metod kontemplacji, nie koniecznie buddyjskiej.

 

W najnowszym badaniu sześćdziesięciu ochotników z przynajmniej trzema medytacyjnymi rekolekcjami za sobą, zostało podzielonych na grupę kontrolną i grupę, która odbyła trzymiesięczne, intensywne ćwiczenia buddyjskiej medytacji pod kierownictwem nauczyciela medytacji, a jednocześnie jednego z autorów studium. Trzykrotnie w tym okresie przechodzili woluntariusze półgodzinny test na uwagę przed ekranem komputera, na którym pojawiały się linie tej samej długości. Gdy pokazywała się linia krótsza, badany miał nacisnąć mysz komputera.

 

Wyniki poprawiały się za każdym razem u tych, którzy odbywali kontemplacyjne ćwiczenia, a pozytywny efekt utrzymywał się u nich jeszcze przez pięć miesięcy, zwłaszcza u tych, którzy codziennie praktykowali medytację po skończonym kursie.

 

W starszym badaniu naukowcy skoncentrowali się na tzw. „mrugnięciu uwagi", czyli na opisanym w 1992 roku zjawisku niewidzenia drugiego bodźca, jeżeli pokazuje się on zbyt szybko, tj. nie później niż pół sekundy, po pierwszym. W eksperymencie wykorzystano komputer, na ekranie którego wśród liter co jakiś czas pojawiały się pół sekundy po sobie dwie cyfry. Uczestnicy badania, którzy wcześniej przeszli trzymiesięczny kurs medytacji Vipassana nie tylko dużo częściej widzieli drugą cyfrę, ale także ich mózgi potrzebowały na zauważenie pierwszej liczby dużo mniej energii, co było podczas eksperymentu monitorowane (mimo, że sam czas reakcji na pierwszy bodziec się nie zmienił). Według naukowców, ten sam potencjał mózgowej mocy został lepiej wykorzystany u praktykujących kontemplację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
ameryki nie odkryli

Zgadza się. Prawdę mówiąc nie potrzeba nawet na ten temat prowadzić żadnych badań. Wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i zastanowienia :) Skoro medytacja sama w sobie polega między innymi na koncentracji, nic dziwnego, że poprawia zdolność do skupienia się na wykonywanych zadaniach. Jeśli ktoś robi coś regularnie, nic dziwnego, że wchodzi mu to w krew. Podobnie jest z ćwiczeniami fizycznymi. Podczas treningu używamy mięśni. Logiczne zatem, że odpowiednia dawka ćwiczeń zwiększy i wzmocni mięśnie. Medytacja, idąc tym tokiem myślenia, poprawia koncentrację. Dla mnie to całkiem logiczne. Niemniej, dobrze, że ludzie przeprowadzają tego typu eksperymenty. Zawsze to dodatkowy dowód na mądrość naszych przodków (tych, co to medytację "wymyślili").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...