Skocz do zawartości

Cztery Szlachetne Prawdy


sosnowiczanin

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnego razu Błogosławiony przebywał w Kosambi w lesie drzew sīsapā. Wziął wtedy do ręki kilka liści sīsapā i zapytał mnichów: „Jak myślicie, mnisi, czego jest więcej — tych liści sīsapā, które trzymam w dłoni, czy tych rozsypanych po podszyciu całego lasu?”.

Mnisi odpowiedzieli: „Liści sīsapā w dłoni Błogosławionego jest mało, a liści rozsypanych po podszyciu całego lasu jest o wiele więcej”.

„Podobnie, o mnisi, jest wiele zagadnień, które poznałem bezpośrednio, ale o nich nie nauczałem. Dlaczego o nich nie nauczałem? Nie mają one bowiem związku z celem, nie są powiązane ze świętym życiem, nie prowadzą do wycofania, do wyzbywania się namiętności, do niezradzania, do uspokajania, do bezpośredniego poznania, do nibbāny — dlatego o nich nie nauczałem.

Czego więc nauczałem? Oto krzywda. Oto przyczyna krzywdy. Oto niezradzanie się krzywdy. Oto ścieżka prowadząca do niezradzania się krzywdy. Tego nauczałem. Dlaczego właśnie tego? Jest to bowiem związane z celem, powiązane ze świętym życiem, prowadzi do wycofania, do wyzbywania się namiętności, do niezradzania, do uspokajania, do bezpośredniego poznania, do nibbāny — dlatego tego nauczałem.

Dlatego mnisi należy dołożyć wszelkich starań by pojąć Szlachetną Prawdę o Krzywdzie, Szlachetną Prawdę o Przyczynie Krzywdy, Szlachetną Prawdę o Niezradzaniu się Krzywdy, Szlachetną Prawdę o Ścieżce Prowadzącej do Niezradzania się Krzywdy.

 

Sīsapāvana Sutta (SN.56.031 — Mowa w lesie sīsapā)

 

 

Niezwykle klarowne wyjaśnienia:

 

Cztery Szlachetne Prawdy - SASANA.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 8 lat później...

Podstawowe nauki buddyjskie — Cztery Szlachetne Prawdy

Najbardziej podstawowa z nauk Buddy znana jest jako Cztery szlachetne prawdy, które są czterema faktami postrzeganymi przez wysoce urzeczywistnione istoty jako prawdziwe:

Pierwsza Szlachetna Prawda: Prawdziwe problemy

Choć jest wiele rodzajów radości, których można zaznać w życiu, to każda istota - od najmniejszego owada, przez bezdomnego, po miliardera - staje przed problemami. Pomiędzy narodzinami a śmiercią starzejemy się i chorujemy oraz umierają osoby, które kochamy. Napotykamy frustrację i rozczarowanie nie otrzymując tego, czego pragniemy, lub napotykając to, czego nie chcemy.

Druga Szlachetna Prawda: Prawdziwa przyczyna problemów

Nasze problemy powstają za sprawą złożonych przyczyn i warunków, lecz Budda powiedział, iż ich ostateczną przyczyną jest nasza nieznajomość rzeczywistości: tak oto nasze umysły rzutują niemożliwe sposoby istnienia na nas samych oraz na wszystkich i wszystko inne.

Trzecia Szlachetna Prawda: Prawdziwe ustanie problemów

Budda ujrzał, że można pozbyć się wszystkich naszych problemów tak, by już nigdy więcej nie być zmuszonym ich doświadczać ponownie, poprzez zburzenie ich przyczyny: własnej niewiedzy.

Czwarta Szlachetna Prawda: Prawdziwa ścieżka umysłu

Problemy ustają, kiedy usuwamy niewiedzę poprzez prawidłowe zrozumienie rzeczywistości. Dokonujemy tego poprzez zdanie sobie sprawy z połączenia i współzależności wszystkich. Na tej podstawie rozwijamy taka samą miłość i współczucie dla wszystkich istot. Pozbywszy się wewnętrznego zamętu co do własnego istnienia i istnienia innych, możemy działać dla dobra siebie i innych.

 

źródło: https://studybuddhism.com/pl/podstawy/czym-jest/czym-jest-buddyzm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...