Skocz do zawartości

Albin


Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia :

 

To imię pochodzi z łaciny, a jako przymiotnik albus, określa kolor biały. Osoba o tym imieniu jest zaradcza, gospodarna, postępująca według zasady sprawiedliwości społecznej. Za to, co czyni, bierze pełną odpowiedzialność. Swoich życiowych przekonań broni do upadłego i z tego powodu ma czasem kłopoty towarzyskie, rodzinne. Jest świetnym organizatorem, pewnym siebie, zdecydowanym na wszystko. Nie znosi nakazów, jest zwolennikiem wolnej myśli i swobodnego działania. Posiada rozległą wiedzę, wybitną inteligencję o szerokich horyzontach. Jako mąż jest przeciętny, jako ojciec dobry, przyjaciel do towarzystwa mierny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

ALBIN

 

Znak zodiaku: Bliźnięta

Planeta: Merkury

Liczba imienia: TRÓJKA

 

Imię Albin wykłada się na dwa sposoby: bo jeżeli pochodzi ono z łaciny, to znaczy "biały" (albo "blondyn"), a jeżeli z dawnego języka niemieckiego, oznaczyłoby "przyjaciel elfów", czyli duchów przyrody, a może po prostu: krasnoludków. W każdym razie czujemy, że za tym imieniem kryje się istota wszystkim przyjazna i pogodnego usposobienia. błyskotliwych i urodzonych szczęściarzy. Wynika stąd, że Albinowie są optymistami (może nawet niepoprawnymi optymistami), lubią błyszczeć i sprawiać dobre wrażenie, nie lubią za to specjalnie sobie utrudniać życia, a w razie potrzeby zawsze znajdują oparcie u swoich licznych przyjaciół - nie tylko krasnoludków! Spośród znaków zodiaku imię to najbardziej odpowiednie jest dla znaków powietrznych, czyli dla Bliźniąt, Wag i Wodników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Osoba o tym imieniu jest zaradna, postępuje sprawiedliwie. Bierze w pełni odpowiedzialność za swoje czyny. Albin jest świetnym organizatorem, pewnym siebie, zdecydowanym na wszystko. Ma ogromną wiedzę i wybitną inteligencję. Jako ojciec jest dobry, a jako mąż przeciętny.

 

Imieniny Albina

1 marca

23 czerwca

22 lipca

6 września

15 września

26 października

16 grudnia

 

Patroni i święci

święty Albin

 

Zdrobnienia imienia Albin

Albik, Albinek, Albinos, Albinuś, Albiś, Aluś, Bieniu, Binek, Binio, Binulek

 

Przysłowia

„Na świętego Albina rzadka u ludzi mina, bo post się zaczyna”

 

Szczęśliwa liczba: 2

Szczęśliwy kamień: opal

Szczęśliwy kolor: biały

 

Historia imienia Albin

Jest to imię wywodzące się z łac. cognomen Albinus, bardzo dobrze poświadczone już od V wieku przed Chrystusem, zarówno jako imię męskie, jak i żeńskie (Albina). Łac. Albinus utworzony został przy pomocy przyrostka -inus, tworzącego cognomina od nazw rodowych rodziców. Jako przydomek wyraz ten służył do oznaczania człowieka o jasnych włosach, oczach lub rzucającej się w oczy jasnej cerze (albus —biały),

W Polsce Albina spotykamy pod koniec XIV wieku (1387 r.), później jest to imię rzadkie. Również rzadko używane było odpowiednie imię żeńskie – Albina.

Święci, którzy pod tym imieniem pojawiają się na kartach historii kościelnej, są dość liczni. Otwiera ten poczet męczennik z Lyonu z r. 177. Inni są przedstawicielami średniowiecznej epoki i w większości biskupami.

 

ALBIN (AUBIN), BISKUP ANGERS

Urodził się w roku 469 w okolicach Vannes, we Francji. Wcześnie wstąpił do klasztoru, który trudno dziś zidentyfikować. Przez 25 lat był opatem. W roku 529 powołany został na stolicę biskupią w Angers. Objąwszy ją walczył energicznie o poprawę obyczajów, piętnując m. in. rozpowszechnione wówczas kazirodztwo. W związku z tym brał czynny udział w synodach w Orleanie, jeździł do św. Cezarego z Arles oraz do króla Childeberta, który bardzo go cenił. Zmarł 1 marca 550 r.

 

Źródło: Albin | Znaczenie imienia Albin Zdrobnienia Interpretacja Przysłowia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...