Skocz do zawartości

Balbina


Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia :

 

Imię pochodzenia łacińskiego, od imienia męskiego Balbus, czyli jąkała. Balbina natomiast nie ma nic wspólnego z tą wadą jest, bowiem osobą elokwentną, ceniącą piękną mowę i umiejącą barwnie się wyrażać. Posiada dobry, dźwięczny i łagodny głos, może być aktorką, oratorem lub lektorem radiowym lub wykładowcą w szkole. Posiada ujmującą osobowość, piękną powierzchowność, miłą urodę. Zdolna jest do czynów niezwykłych, pracowita i może opracować nie jeden wynalazek. Niezbyt skłonna do zakładania rodziny, a jeżeli już się zdecyduje, to jest dobrą matką i żoną. Troskliwie dba o dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

BALBINA

 

Znak zodiaku: Byk

Planeta: Wenus

Liczba imienia: SZÓSTKA

Imieniny: 31 Marzec, 2 Grudzień

 

Imię Balbina pochodzi od dawnych Rzymian. Obywatele Rzymu z upodobaniem się przezywali; na przykład Brutus (czyli "głupek"), czy też Scevola (czyli "mańkut"). Był ród Cecyliuszów, czyli Ślepaków, i był ród Balbinów, czyli Jąkałów. Szybko jednak zapomniano, co to imię początkowo znaczyło i mieszkańcom Italii kojarzyło się już ono Dodajmy do tego naturalną łagodność i wdzięk wpisany w dźwięki tego imienia - i już widzimy, że Balbina to imię odpowiednie dla pań urodzonych z silną Wenus w horoskopie. Tak więc Balbina to imię dla znaków, którymi włada Wenus, czyli dla Byka, Ryb i Wagi. Była kiedyś w telewizji Gąska Balbinka. Astrologowie twierdzą, że gęś to ptak spod znaku Wagi. Czyli wszystko się zgadza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Balbina ma predyspozycje bycia aktorką, oratorem, lektorem radiowym lub wykładowcą w szkole. Posiada ujmująca osobowość, jest miła, urodliwa. Nie jest zbyt skłonna do zakładania rodziny, jeżeli już się zdecyduje to jest dobrą matką i żoną. Troskliwie dba o swoje dzieci. Balbina przywiązuje dużą wagę do starannego ubioru oraz makijażu. Nie potrzebuje pochwał, bo i tak wie, że na nie zasłużyła. Czasem potrafi być nieco zbyt arogancka w stosunku do innych.

 

Imieniny Balbiny

11 marca

31 marca

2 grudnia

 

Patroni i święci

święta Balbina (zm. ok. 130), męczennica rzymska

bł. Balbina z Asyżu (ok. 1215–1254), klaryska w Asyżu i Arezzo, krewna św. Klary

 

Zdrobnienia imienia Balbina

Bala, Balb, Balba, Balbeczka, Balbek, Balbi, Balbinka, Balbisia, Balbunia, Bibi, Bina, Bisia, Biśka, Bulba, Bulbencja, Ina, Ineczka, Inka, Inusia

 

Szczęśliwa liczba: 5

Szczęśliwy kamień: piasek pustyni

Szczęśliwy kolor: beżowy

 

Balbina w innych językach

ang. – Balbina

fr. – Balbine

niem. – Balbina

 

Historia imienia Balbina

 

Jest to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. U podstaw jego stoi męskie Bałbus „jąkała”, pierwotnie indywidualny przydomek (cognomen). Od gentilicium (czyli nazwy rodziny) Balbi zostało stworzone przy pomocy sufiksu -inus imię Balbinus i Balbina. Balbinus jako imię męskie znane jest od czasów republikańskich (nosił je jeden ze zwolenników Cezara). W źródłach łacińskich to imię jest częste, ale i żeńskie Balbina występowało nierzadko.

W Polsce nigdy nie zyskało to imię ani w męskiej, ani w żeńskiej postaci szerszej popularności.

Święte i błogosławione noszące to imię są nieliczne.

 

BALBINA RZYMSKA

Miała być córką trybuna Kwiryna, umęczonego za wiarę za czasów Marka Aureliusza. Ona też rzekomo odkryła okowy św. Piotra i ofiarowała je Teodorze, siostrze św. Hermesa. Rzymscy hagiografowie lubili łączyć więzami pokrewieństwa prawdziwych i legendarnych świętych. Istniał natomiast cmentarz Balbiny oraz tytuł rzymskiej bazyliki. Te właśnie tytuły, źle rozumiane albo źle odczytane przez autorów martyrologiów (Florusa i Adona), sprawiły, że Balbina znalazła się w wykazach świętych. W martyrologium rzymskim widnieje pod dniem 31 marca.

 

BALBINA Z ASYŻU

Urodziła się około r. 1215 w Asyżu. Wstąpiła wcześnie do klarysek przy kościele św. Damiana. Obdarzona niezwykłymi darami świeciła wszystkim przykładem chrześcijańskich cnót. Toteż chętnie wysłano ją na zakładanie nowego domu zakonnego w Arezzo. Po powrocie do Asyżu umiera 11 marca 1254 r. i tego też dnia wspomina ją martyrologium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...