Skocz do zawartości

fabio245

Rekomendowane odpowiedzi

Gość truskawka

Panowie Ci są spokojni, flegmatyczni. Nie lubią pośpiechu, nigdy nie tracą zimnej krwi. Nawet, kiedy przeżywają wewnętrzny dramat, potrafią zachować uśmiech. Mają skłonność do chwytania dwóch srok za ogon. Często studiują dwie dziedziny jednocześnie, np. literaturę i muzykę, nauki ścisłe i aktorstwo. Pociągają ich wolne zawody, które pozostawiają im czas na lekturę i pisanie. Nie lubią żyć na marginesie prawa. Uwielbiają życie towarzyskie.

 

Pochodzenia łacińskiego, od słowa faba (bóB). Oznacza: ten, który zajmował się uprawą lub sprzedażą bobu. Spopularyzowane przez nazwę rzymskiego rodu Fabiuszów. W Polsce notowane od XIII wieku w formach Fabian, Fabijan, Fabijanek, Fabijanko, Pabijan. Zdrobnienia: Fabianek, Fabek, Fabuś. Inne formy: Fabiusz. Obce formy: Fabian, Fabius (ogólnie przyj. forma), Fabien, Fabius (fr.), Favij (ros.), Fabij, Fabijan, Fabije (połud.-słow.). Forma żeńska: Fabia, Fabiana.

PATRON:

Św. Fabian, papież, męczennik. Zreorganizował strukturę Kościoła w Rzymie i przyczynił się do podniesienia znaczenia swojego urzędu w Kościele powszechnym. Poniósł śmierć męczeńską w więzieniu (lub na arenie) w 250 r., podczas prześladowań chrześcijan zarządzonych przez ces. Decjusza. (Wspomnienie 20 stycznia).

ZNANE POSTACIE:

Sebastian Fabian Klonowic, poeta pol. tworzący w jęz. łac. (ok. 1545-29 VIII 1602). Fabian Birkowski, pisarz pol., nadworny kaznodzieja Władysława IV (1566-9 XII 1636). Pär Fabian Lagerkwist, pisarz szw. (ur. 1891). Henryk Fabian Kroll, działacz mniejsz. niemieckiej w Polsce, poseł (ur. 20 I 1949).

PRZYSŁOWIA:

Fabjan i Sebastian pierwsi drzewa budzą, ale często łudzą.

Fabian i Sebastian gdy mróz dadzą, srogą zimę przyprowadzą.

(związane ze świętem 20 stycznia)

AFORYZM:

Smutno w domu mieć Fabiana, przypomina on pawiana.

Źródło - Wielka księga imion - Onet.pl Kartki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Osoba o imieniu Fabian jest wybuchowa i zadziorna. Bardzo nie lubi, gdy ktoś żartuje na jego temat. W pracy oraz w życiu osobistym jest uczciwy, pragnie zawsze mieć czyste sumienie. Kiedy się zdenerwuje i rozgniewa nie zważa na to, jakie mogą być tego konsekwencje.

 

Imieniny Fabiana

20 stycznia

 

Patroni i święci:

św. Fabian – papież, męczennik

 

Zdrobnienia imienia Fabian:

Bianek, Fabb, Fabcik, Fabcio, Fabciuś, Fabek, Fabi, Fabial, Fabianek, Fabianiasty, Fabiano, Fabianos, Fabianowski, Fabianuś, Fabieneczek, Fabienek, Fabik, Fabiko, Fabin, Fabini, Fabio, Fabioza, Fabisiek, Fabisio, Fabisz, Fabiszek, Fabiuś, Fabiątko, Fabiś, Fabo, Faboszka, Fabryś, Fabs, Fabsik, Fabson, Fabster, Fabuniu, Fabuś, Fafałek, Fafik, Fan, Ferbi

 

Szczęśliwa liczba: 6

Szczęśliwy kamień: sodalit

Szczęśliwy kolor: szary

 

Imię Fabian w innych językach:

łac. – Fabianus

niem. – Fabianus, Fabian

ang. – Fabian

 

Historia imienia Fabian

Jest to imię łacińskie, utworzone od nomen gentilicium Fabius za pomocą sufiksu -anus (Fabianus). Z kolei nomen gentilicium Fabius pochodzi od wyrazu pospolitego faba,ae —bób. Jako cognomen oznaczało więc —rolnika znanego z uprawy bobu. Cały proces imieniotwórczy przebiegał następująco: wyraz pospolity faba,ae -bób; Fabius cognomen, które stało się imieniem rodu: Fabianus —należący do Fabiusa.

W Polsce imię to notowane w formie Fabijan, Pabijan, Fabijanek, Fabijanko. W I połowie XIX wieku zanika, utrzymuje się w kręgach zakonnych. Od imienia Fabijan pochodzą nazwiska: Fabian, Fabianowicz, Fabiański, Fabiś, Fabiszkiewicz oraz nazwa miejscowa Pabianice.

Z pomroki dziejów wyraźnie wyłania się tylko jedna postać z dużym znaczeniu historycznym i kościelnym.

 

FABIAN, PAPIEŻ I MĘCZENNIK

Na Stolicę Piotrową wstąpił po Anterosie w styczniu 236 roku. W sześćdziesiąt lat później Euzebiusz będzie opowiadał, iż stało się tak dla szczególnego wydarzenia: Fabian, który znalazł się na zebraniu kleru i ludu, zwołanego w celu wyboru papieża, nie był przewidziany na kandydata, ale niespodziewanie na jego głowie spoczął gołąb; wszyscy odczytali to oczywiście za widomy znak Boży. Jakkolwiek by było, te i tym podobne opowiadania, pośród których wspominano Fabiana, świadczyły o trwałej pamięci, jaką pozostawił po sobie. W rzeczy samej, rządząc przez czternaście lat w okresie względnego spokoju, papież ten zasłużył się wielce w dziele umocnienia i przeorganizowania Kościoła rzymskiego. Zajął się też troskliwie cmentarzami chrześcijański. On to podzielił miasto na siedem diakonii i powierzył je zorganizowanym ekipom duchownych. Jemu też Kościół zawdzięcza uszeregowanie stopni wiodących do kapłaństwa, które przetrwało aż do naszych czasów.

Posiadamy wreszcie dowody na to, że kontaktował się żywo i autorytatywnie z innymi Kościołami, zwłaszcza afrykańskim i aleksandryjskim. Kiedy za Decjusza wybuchło nowe prześladowanie, Fabian rychło stał się jego ofiarą. Zginął w więzieniu lub na arenie 20 stycznia 250 roku. Pochowano go na cmentarzu Kaliksta. Tam to słynny archeolog De Rossi odkrył w 1854 r. płytę nagrobną z jego imieniem, wypisanym po grecku. Natomiast w 1915 znaleziono w bazylice św. Sebastiana sarkofag papieża z napisem, pochodzącym z X w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...