Skocz do zawartości

Laja Joga -istota wszelkiej religii.


Pit

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym polecić ,kto zainteresowany ,artrykuł o Laja Jodze ,gdzie Laja można by przetłumaczyć jako nirwanę lub oświecenie ,jedna z piękniejszych ścieżek duchowych:

Czym jest Laja Joga?

Termin lajah oznacza rozpuszczenie, roztopienie wszelkich uwarunkowań i ograniczeń powstałych na wskutek rozmaitych zdarzeń i przeżyć mających miejsce w przeciągu całego ludzkiego życia. Bariery uwarunkowanego życia stopniowo roztapiają się, aż dusza ujrzy oświecający świt wolności i zbawienia (Kaiwalja). Lajah oznacza wchłonąć bądź rozpuścić. Joga to inaczej jednia lub pojednanie. Laja Joga to pojednanie przez rozpuszczenie. Można powiedzieć: joga pochłaniającego rozpuszczania się w Duchu Boga.

 

Laja Joga jest taką formą jogi w której Jednia, Najwyższe Zjednoczenie znane też jako samadhi, zostaje osiągnięte poprzez proces laja, który oddać można sufickim terminem fana lub buddyjskim nirwana. Można powiedzieć, że laja oznacza głęboką koncentrację (skupienie, zogniskowanie) powodującą stopniowe rozpuszczenie, pochłonięcie struktur materialnego ego w przeczystej potędze Najwyższej Świadomości. Laja to proces stopniowego pochłaniania zasadniczych energii tworzących naszą materialną istotę, tak że Świadomość zostaje uwolniona (wyzwolona, zbawiona) od wszystkiego co nie jest duchowe, a w czym ukryta jest boska oświecająca potęga Czystego Ducha. Można powiedzieć, że świadomość pochłonięta skupieniem w Bogu, zanurzona w Duchu, stopniowo absorbuje się tym tak, iż wszystko co nie jest duchowe od niej odpada i unicestwia się, a to co zostaje jest niezniszczalnym bytem Wiecznego Ducha, prawdziwą substancją i esencją ludzkiej Istoty .

 

Dikszan - inicjacja w Laja Jogę oznacza ustanowienie połączenia pomiędzy ludzkim duchem ubranym w ciało, a Odwiecznym Najwyższym i Najświętszym Duchem Boga, Brahmanem, który pozostaje bezcielesny. Energia inicjacji jest przepływem tchnienia Ducha Bożego i pojednaniem się z Bogiem w Duchu. Ułatwia skupienie się w Duchu i Prawdzie oraz autentycznie duchową, natchnioną modlitwę. Można powiedzieć, że inicjacja jest zawsze chrztem w Duchu Świętym dokonanym dla praktyki duchowego roztopienia się w Bogu.

Wszelkie jogi hinduskie i tybetańskie czerpią z tego źródła najprzedniejszego niebiańskiego nektaru. W istocie swej JOGA jako duchowa droga jest dużo starsza niż tradycja hinduska, gdyż ta pochodzi ledwie z VII wieku naszej ery! Laja Joga może zostać nazwana jogą wchłonięcia (rozpuszczenia się) w świadomość Wielkiego Ducha, Światła i Życia. Guru Śiwa, głowa całej jogicznej linii nauczania zwany jest też Ojcem, Baba, a jeszcze częściej Ojcem Mistrzem, co brzmi Wale Baba. Guru Śiwa żył i chodził po ziemi tak samo jak Ty około 10 - 12 tyś. lat przed naszą erą. Właśnie tak starożytna jest nauka jogi, którą odkrył i założył wspólnie ze swą małżonką Dewi Parwati. Naprawdę bezpośrednio naucza tylko nielicznych, najczęściej Arhatów, sam pozostając raczej duchowym patronem wszystkich adeptów i adeptek jogi. Abstrakcyjne pojęcie Śiwa (Łaska Boża) określające najwyższy duchowo byt uniwersum odróżniamy tu od imienia żyjącego na ziemi jogina, którego zwiemy Guru Śiwa! Absolut częściej określamy jako Paramśiwa!

 

Bodhidharma, który przyniósł naukę wedyjską do Chin, poprzez Tybet, przyniósł dokładnie nauki i praktyki starożytnych jogów, włącznie z śiwaicką sztuką walki kalaripajat znaną później jako Shaolin. Także Gautama Buddha praktykował jogę, poprzez jogę osiągnął oświecenie i zaproponował jogę jako powszechną drogę do wyzwolenia, do zbawienia ludzkich istot. Szkoły tak zwanego buddyzmu tybetańskiego do dzisiaj, jak na ironię, mówią że są szkołami praktyki jogi tybetańskiej, a termin buddyzm jest tam nieznany. Buddha zaś jest czczony jako jogin, który osiągnął doskonałą świętość oświecającego przebudzenia. W istocie swej joga praktykowana we wszystkich szkołach buddyjskich zasadza się głównie na metodach Mantrajany oraz na systemie Radźajogi.

 

 

Joga oznacza "Jednię" i stanowi esencję wszelkiej religii, istotę każdego wyznania, rdzeń każdej drogi duchowej. W dawnych Indiach jogę praktykowali tacy mędrcy jak Śiwa, Rama, Kryszna czy Wjasa. Kryszna naucza Ardźuny nie krysznaizmu ale właśnie jogi! U podstaw dźainizmu jest joga, gdyż Mahawira praktykował hatha jogę. Założyciel religii perskiej, Zaratusztra także praktykował jogę. "Wiedza o Jedności" znana była i praktykowana przez Proroków Beni Israel: Seta, Henocha, Noego, Abrahama, Mojżesza, Eliasza, Dawida, Jezusa czy Muhammada. Jezus Chrystus odbył nawet kilka lat trwającą pielgrzymkę poświęconą studiowaniu jogi. Także Gautama Buddha przez całe życie studiował jogę. Bodhidharma przyniósł radźa jogę Buddy z Indii do Chin. W krajach bliskiego Wschodu mówi się o tej praktyce Sufa lub Zuf (hebr.). Jak świadczy Biblia, tacy mężowie jak Prorok Samuel czy Dawid związani byli ze szkołą sufich (ryszich). W Tybecie ludzie nie mówią o sobie, że są buddystami, tylko że praktykują jogę. Padmasambhawa także jest joginem.

 

Joga jest sednem każdej religii i tym co wspólne we wszystkich religiach. Jeśli człowiek naprawdę chce zgłębić mistyczno duchową istotę swojej religii przychodzi praktykować jogę. Mówimy że joga nie jest religią w sensie osobnego wyznania czy sekty oddzielającej się od innych. Mówimy też, że joga jest treścią i głębią każdej religii, jej wewnętrznym kultem. Dlatego możesz być członkiem każdej religijnej społeczności i praktykować jogę. Dwie reguły czy jak wolimy dwa przykazania obecne we wszystkich świętych pismach takich jak Weda, Koran czy Biblia są jakby dwoma skrzydłami anielskiego, niebiańskiego treningu Laja Jogi. "Świętymi bądźcie bo Jam jest Świętym" oraz "Bądźcie tak doskonali jak Ojciec wasz niebieski doskonałym jest". Oto znaki autentycznej duchowej drogi uniwersalnego życia.

 

Mistyczne kontemplacje, głębokie nauki Odwiecznej Mądrości, misterium modlitwy, opanowanie zmysłów, charyzmatyczne cuda, wszystko to jest już przedmiotem jogi w każdej z istniejących religii. Joga to realna praktyka i pomoc w głębszym zrozumieniu każdej z istniejących religii czy wyznań, nie zaś zbiór dogmatów. Laja joga ukazuje w szczególności to, co wspólne w naukach wszystkich religii i wyznań duchowych. Joga jest Drogą czystą i bitą, ścieżką prawości i miłości. Nawet taoistyczna tradycja religijna swoje głębsze i rdzenne nauki raczy nazywać jogą. Laja jest Światłem Ekumenii, które jednoczy w sobie prawdę wszystkich istniejących religii. Można powiedzieć, że religie stanowią uproszczoną i egzoteryczną, zewnętrzną stronę jogi.

 

Pomimo używania terminów takich jak joga chrześcijańska, tybetańska, buddyjska czy taoistyczna w odniesieniu do własnych religii, joga pozostaje jogą i oznacza wewnętrzne, misteryjne nauki i praktyki każdej z tych religii. Separatystyczne sekciarstwo powstaje z powodu nienawiści i fanatyzmu, których nie wyzbyli się członkowie wspólnot religijnych. Światło Ducha wlane do brudnego naczynia psychiki skażonej nienawiścią tworzy antagonizmy, podziały i waśnie pomiędzy wspólnotami religijnymi. Z tego powodu joga kładzie nacisk na wszechstronne oczyszczenie i zrozumienie międzyludzkiego braterstwa, na przepełnienie się darem duchowej Miłości. Cztery charyzmatyczne filary każdej jogi to Miłość, Prawda, Świętość i Pokój. Joga zawsze jest Światłem Ekumenii, które jednoczy wyznawców wszystkich wiar i orientacji religijnych w Bożym Duchu Miłości i Prawdy. Joga służy pokazywaniu Drogi Czystej i Bitej, Wąskiej Drogi wiodącej do Ostatecznego Celu. Zaprawdę, Droga Doskonałych jest wąska i ciasna.

 

Joga oferuje proces inteligentnego doskonalenia w którym rozumiemy wierzenia i będziemy w stanie je skutecznie praktykować. Właśnie do tego celu służą ćwiczenia kontemplacyjne zwane na ogół medytacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bodhidharma, który przyniósł naukę wedyjską do Chin, poprzez Tybet, przyniósł dokładnie nauki i praktyki starożytnych jogów, włącznie z śiwaicką sztuką walki kalaripajat znaną później jako Shaolin. Także Gautama Buddha praktykował jogę, poprzez jogę osiągnął oświecenie i zaproponował jogę jako powszechną drogę do wyzwolenia, do zbawienia ludzkich istot. Szkoły tak zwanego buddyzmu tybetańskiego do dzisiaj, jak na ironię, mówią że są szkołami praktyki jogi tybetańskiej, a termin buddyzm jest tam nieznany. Buddha zaś jest czczony jako jogin, który osiągnął doskonałą świętość oświecającego przebudzenia. W istocie swej joga praktykowana we wszystkich szkołach buddyjskich zasadza się głównie na metodach Mantrajany oraz na systemie Radźajogi.

 

W Tybecie ludzie nie mówią o sobie, że są buddystami, tylko że praktykują jogę. Padmasambhawa także jest joginem.

 

 

Choć dobrze jest uważać swoją ścieżkę za najbardziej wenętrzną, ktos inny może naszą uznać za prawdę nazwijmy to dalsza sobie. Wmawianie innym że oto ma się najlepsze, a inni to mają pomyje, to trochę niekulturalne.

 

Ale pewnie pomagać przekonać samego siebie, że wszystko jest ok że praktykuję coś w sprzeczności z otoczeniem. :)

 

Szkoda, trochę że szerzenie jakiś prawd musi sie odbywać kosztem drugich.

 

Od początku:

Budda pobierał nauki u kilku spotkanych joginów, jednak poglądy żadnego z nich nie przekonały go. jak to zgrabnie pisze na wiki:

Poszukiwania zajęły mu około 7 lat. Jako leśny pustelnik spotkał mędrca o imieniu Alara Kalama, który nauczył go sztuki medytacji. Siddhartha nie był jednak przekonany o tym, że karmana da się zniszczyć przez wewnętrzną dyscyplinę i wiedzę, dołączył więc do grupy pięciu ascetów. Został ich przywódcą, jako najgorliwszy w umartwianiu się, kiedy jednak pewnego dnia zemdlał z głodu, stwierdził, że i ta droga do niczego go nie doprowadzi. Po 6 latach surowej ascezy, m.in. staniu bez ruchu na deszczu i żarze słońca, ćwiczeniach zatrzymywania oddechu, porzucił umartwienia jako bezwartościowe; wykąpał się i po raz pierwszy od 49 dni pożywił się ryżem i kwaśnym mlekiem, które w złotej czarce przyniosła mu wieśniaczka Sudżata. Zgorszeni uczniowie opuścili go.

 

W Tybecie termin buddyzm nie jest znany (to termin europejskich z XIX wieku). Jest jednak coś co tłumaczy się jako "wiara w oświeconych", a na dharmę słowo Cho, jako jakimi rzeczy są (mnóstwo tłumaczeń :) )

Jednak analiza językowa duchowych tekstów, i obecność słów używancych tylko do tekstów wysoko-mistycznych jest dowodem, że nauka zbieżna z buddyzmem istniała na tych terenach dużo wcześniej. Wiąże się to z naukami Yundrung Bon, pochodzących z królestwa Szang Szung.

nie byłbym tak przywiązany do tych nazw, systemami ruchów ciała i prany (tyb. lung, wiatr) są tsa lung, oraz zaawansowany Trul kor.

 

ponadto, choć tantry (po tybetańsku : Dziu (gyud) ) buddyjskie były tak jak hinduskie spisywane na terenach Kaszmiru, to buddyjskie były spisane jeden, dwa wieki wcześniej. Odsyłam do Reynoldsa i jego Czarownice i dakinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć dobrze jest uważać swoją ścieżkę za najbardziej wenętrzną, ktos inny może naszą uznać za prawdę nazwijmy to dalsza sobie. Wmawianie innym że oto ma się najlepsze, a inni to mają pomyje, to trochę niekulturalne.

_________________________________________________________________

A gdzie ja tak napisałem i komu wmawiam ,takiego zamiaru to ja nigdy nie miałem i nie ucz mnie kultury ,proszę .

________________________________________________________________

 

Ale pewnie pomagać przekonać samego siebie, że wszystko jest ok że praktykuję coś w sprzeczności z otoczeniem. :)

 

Szkoda, trochę że szerzenie jakiś prawd musi sie odbywać kosztem drugich.

_________________________________________________________________

Wiesz tu jakbym słyszał swojego młodszego brata ,dokładnie przytaczasz swoje myśli mnie.

_____________________________________________________

Od początku:

Budda pobierał nauki u kilku spotkanych joginów, jednak poglądy żadnego z nich nie przekonały go. jak to zgrabnie pisze na wiki:

 

 

W Tybecie termin buddyzm nie jest znany (to termin europejskich z XIX wieku). Jest jednak coś co tłumaczy się jako "wiara w oświeconych", a na dharmę słowo Cho, jako jakimi rzeczy są (mnóstwo tłumaczeń :) )

Jednak analiza językowa duchowych tekstów, i obecność słów używancych tylko do tekstów wysoko-mistycznych jest dowodem, że nauka zbieżna z buddyzmem istniała na tych terenach dużo wcześniej. Wiąże się to z naukami Yundrung Bon, pochodzących z królestwa Szang Szung.

nie byłbym tak przywiązany do tych nazw, systemami ruchów ciała i prany (tyb. lung, wiatr) są tsa lung, oraz zaawansowany Trul kor.

 

ponadto, choć tantry (po tybetańsku : Dziu (gyud) ) buddyjskie były tak jak hinduskie spisywane na terenach Kaszmiru, to buddyjskie były spisane jeden, dwa wieki wcześniej.

 

____________________________________________

"Prawdę tylko w sercu swoim odnajdziesz a nie w żródłach zewnętrznych", a książek to jaa wiele o buddyżmie kiedyś czytałem ,więcej dała mi praktyka i kontakty z nauczycielami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja tak napisałem i komu wmawiam ,takiego zamiaru to ja nigdy nie miałem i nie ucz mnie kultury ,proszę .

 

twierdzisz, że joga ta jest u podstaw większosci tradycji duchowych.

czy spytałeś jakiś przedstawicieli tych tradycji, czy też tak uważąją ?

 

a książek to jaa wiele o buddyżmie kiedyś czytałem ,więcej dała mi praktyka i kontakty z nauczycielami.

 

co do skutecznosci takich działań chyba nikt nie ma wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twierdzisz, że joga ta jest u podstaw większosci tradycji duchowych.

czy spytałeś jakiś przedstawicieli tych tradycji, czy też tak uważąją ?.

 

_________________________________________________________

Oczywiście że popytałem ,możesz sam sprawdzić co myślą i o czym mówią:

 

Czym jest Laja Joga :: SZKOŁA JOGI :: Akcesoria, Pomoce, Sprzęt, Maty do jogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tekst ten jest autorstwa bractwa zakonnego Himavanti - nie jest to najlepsze źródło wiedzy o jodze. Sam tekst zawiera wiele przekłamań - nie sądzę, żeby podlegał merytorycznej dyskusji.

 

pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...