Skocz do zawartości

Wyznaczenie imienia osobistego daimona / geniusza / anioła na podstawie horoskopu


Aur Ganuz

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzuciłem dziś na swojego bloga artykuł o wyznaczaniu imienia własnego daimona na podstawie horoskopu. Artykuł bazuje na xxvi rozdziale III księgi 'The Occult Philosophy' Agrippy. Wrzucam to główny fragment, może się komuś przyda:

 

Do wyznaczenia imienia potrzebny będzie dokładnie sporządzony kosmogram. Pod uwagę weźmiemy cztery punkty ‘Krzyża Materii’ czyli wierzchołek I, IV, VII i X domu. Punkty, w których znajdują się owe wierzchołki pozwolą nam na wyznaczenie tzw. almutenu składowego. Almuten ten wyznaczamy w następujący sposób: dla każdego punktu sprawdzamy władztwo, egzaltację, troistość, granice (termy / horion) i oblicze (prosopon). Planeta, która jest władcą dostaje 5 punktów, wywyższona - 4, planeta w troistości - 3, w granicach - 2 a w obliczu - 1 punkt. Punkty te są sumowane dla wszystkich czterech wierzchołków. Planety są następnie porządkowane w kolejności od tej, która zdobyła najwięcej punktów do tej, która ma ich najmniej (pomijając te, które nie mają żadnych punktów). Z racji tego, że operujemy w tradycyjnym systemie magicznym, używane są jedynie klasyczne planety.

 

Na przykład, w chwili pisania tego artykułu Asc znajduje się w 1°21’ Wodnika, czyli Saturn dostaje 5 punktów za władztwo (Saturn jest władcą Wodnika) i 3 punkty za troistość (dzienny władca żywiołu powietrza), Merkury 2 punkty za granice (0°-7° Wodnika) a Wenus 1 punkt za oblicze (0°-10° Wodnika). Tu mała uwaga techniczna: w zależności od upodobań można używać wszystkich trzech planet władających troistościami, lub skupić się jedynie na władcy dziennym lub nocnym w zależności od natury kosmogramu (w niniejszym przykładem posługuję się jedynie dziennym/nocnym władcą). Podobnie liczymy pozostałe 3 almuteny dla wierzchołka IV, VII i X domu. Sumując, otrzymujemy 12 punktów dla Saturna, 11 dla Słońca, 10 dla Jowisza i Merkurego i 1 dla Wenus. Mars i Księżyc nie ‘zaliczyły’ żadnych punktów. Tu kolejna uwaga techniczna – Agrippa nie podaje co zrobić w przypadku, gdy 2 planety mają tą samą ilość punktów. Można kolejność tych planet ustalić na przykład według porządku chaldejskiego (od Saturna do Księżyca) lub zgodnie z progresją znaków zaczynając od Asc. W niniejszym przykładzie obydwie metody wskazują na Jowisza jako pierwszą planetę.

 

Kolejnym etapem jest przypisanie każdemu stopniu (poczynając od Asc, w kolejności progresji znaków) kolejnych liter z alfabetu hebrajskiego. Tak więc dla 1°21’-2°21’ mamy א, dla 2°21’-3°21’ ב, i tak dalej. Następnie sprawdzamy które litery odpowiadają poszczególnym planetom i ustawiając je w ustalonej powyżej kolejności tworzymy z nich wyraz. Można to zrobić za pomocą arkusza kalkulacyjnego lub obliczając odległość kątową planet od Asc, dzieląc ją na 22 i biorąc resztę z dzielenia, która wskaże nam odpowiednią literę w alfabecie. Stosując tą drugą metodę otrzymujemy: ע (Ayin) dla Saturna (10°40’ Skorpiona – 1°21’ Wodnika = 279°19’; 280/22=12 i 16 reszty; 16. litera alfabetu hebrajskiego to ע - Ayin), ז (Zain) dla Słońca, ע (Ayin) dla Jowisza, ו (Vav) dla Merkurego i ל (Lamed) dla Wenus. Aby imię daimona było pełne należy zakończyć je postfiksem אל [-el] lub יה [-iah]. Tak więc otrzymane imię w pełni wygląda następująco: עזעולאל lub עזעוליה.

 

Kolejną kwestią, która Agrippa pomija są samogłoski. W powyższym przykładzie słowo to można łatwo odczytać jako azaulel lub azauliah lecz inne kombinacje liter będą stwarzać dużo większe problemy. Dwa rozwiązania, z którymi się spotkałem to albo użycie powyższej metody przyporządkowania liter do poszczególnych stopni, z tym wyjątkiem, że zamiast spółgłosek należy użyć samogłosek albo uciec się do tzw. samogłosek naturalnych, czyli samogłosek, które występują w nazwie litery (a dla alef, e dla bet, i dla gimel itd.). Osobiście polecam jednak rozbicie wyrazu na człony i sprawdzenie, czy występują one w słowniku. Wtedy mamy pewność, że nie tylko używamy naturalnej wymowy ale też wybrane imię nabiera znaczenia. W powyższym przypadku עזעול można rozbić na עַז [az] – co oznacza “potężny”, “mocny” lub “silny” oraz עָוֶל [ael] – co oznacza “niesprawiedliwość” lub ”szkodzić”. Tak więc pełne imię brzmieć będzie azaelel lub azaeliah.

Edytowane przez Aur Ganuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...