Skocz do zawartości

Świece w magii ludowej


Seid

Rekomendowane odpowiedzi

Poniżej kilka zagadnień związanych z używaniem świec w znanej mi magii ludowej. Opis powstał na podstawie doświadczeń własnych, obserwacji i rozmów z osobami o dłuższym stażu w rzemiośle niż moje. Pierwotnie tekst napisany był na bloga, ale myślę, że warto wrzucić go także tutaj.

 

Materiał

Świeca powinna być wykonana z wosku pszczelego lub łoju. Najbardziej popularne są obecnie świece woskowe - nie tylko ze względu na to, że przy spalaniu wytwarzają dym o przyjemnym zapachu (bo to kwestia względna, zdaniem niektórych dają nieprzyjemny zapach). Wosk ma bogatą symbolikę, która uzasadnia użycie takiego właśnie materiału. Adepci współczesnej magii świec rzadko zastanawiają się jakie znaczenie symboliczne ma materiał z jakiego zrobiono świecę.

Łój jest obecnie o wiele mniej popularny niż dawniej - przy okadzaniu świece łojowe mogą okazać się przydatne, ze względu na dużą ilość dymu. Minusem jest jego niezbyt przyjemny zapach.

 

Kolor

Świeca powinna mieć kolor naturalnego wosku. Świece kolorowe nie są używane, bo to czy świeca jest biała czy zielona nie ma znaczenia w rytuale. Nie jest zresztą możliwe stworzenie uniwersalnych znaczeń poszczególnych kolorów - w różnych kulturach dany kolor może mieć zupełnie odmienne znaczenie.

 

Wielkość

Najpopularniejsze wśród prawosławnych babek są ofiarne świece cerkiewne - mają one nieco ponad 20cm długości i około 1cm średnicy. Gromnice są oczywiście większe, bo mają służyć ludziom latami - od narodzin, aż do śmierci.

 

Sposób zapalania i gaszenia

Nie mają znaczenia dla skuteczności rytuału.

Świece zapala się tym co ma się pod ręką - najczęściej są to zapałki, ale można wykorzystać także drewienka, papier, a także inną, zapaloną już, świecę. Zapalniczek używanych w tym celu nie widziałem.

Po zakończeniu działań magicznych świece gasi się najczęściej przez zdmuchnięcie płomienia. Wbrew temu co twierdzą adepci współczesnej magii świec nie ma to wpływu na skuteczność czy siłę przeprowadzonych guseł - tak wynika z moich doświadczeń i z rozmów z osobami bardziej zaawansowanymi w rzemiośle niż ja. Gaszenia świec palcami czy przy pomocy specjalnych kapturków nie widziałem ani razu.

 

Wielokrotne wykorzystanie jednej świecy

Jedną świecę wykorzystuje się wielokrotnie - do momentu, gdy zostanie nienadający się już do użytku ogarek. Nie wpływa to w żaden sposób na skuteczność działań, nie powoduje też przenoszenia czegokolwiek między osobami, na których działało się tą samą świecą. Zasada współczesnej magii świec "jedna świeca, jeden rytuał" nie ma tu racji bytu.

 

Dodatki do świec

Namaszczania świec rozmaitymi olejkami, które mają mieć określone znaczenie magiczne nie jest praktykowane.

Spotkałem się z przypadkami owijania świecy lnem i obwiązywania wstążkami, jeszcze inni ubierają świece w specjalne ubranka mające na celu ochronę przed kapiącym woskiem.

 

Przesądy związane ze świecami

Nie ma znaczenia, którą ręką trzymacie czy zapalacie świecę.

Jeśli świeca w czasie działania zgaśnie trzeba ją po prostu zapalić ponownie. Nie oznacza to, że rytuał będzie nieudany albo, że osobę wykonującą czeka wkrótce jakieś nieszczęście.

 

http://ziedzm.blogspot.com/2014/02/swiece.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatki do świec

Spotkałem się z przypadkami owijania świecy lnem i obwiązywania wstążkami, jeszcze inni ubierają świece w specjalne ubranka mające na celu ochronę przed kapiącym woskiem.

w sumie to skoro jest wielokrotnego uzytku to swobodnie mozna przyozdabiac tak dlugo jak ogien nie dojdzie do zdobienia, bo smrod w domu moze okazac sie najmniejwaznym efektem ubocznym ;)

 

przy tej ezoterycznej magii swiec to na dobra sprawe nie ma zadnego systemu. nikt nic nie tlumaczy dlaczego mialoby to dzialac, na jakiej zasadzie, o co chodzi w danej czynnosci.

wspomina sie co prawda o kolorach swiec ale na jakiej zasadzie tez ciezko dociec - ewentualnie na zasadzie subiektywnych 'wibracji' ktore zostaly przemianowane na obiektywne...

 

ja tam generalnie nie mam nic przeciwko do wykorzystania swieczek jako nosnika pragnienia, co jednak dalekie jest od tej ezoterycznej magii swiec - gdzie nie wiadomo w jaki sposob swieczka polaczona jest z kartka papieru na ktorej zapisana jest intencja i co ma jej dalsze palenie do spalonej juz kartki.

 

i to co mnie zawsze zastanawialo to to dlaczego ezoterycy nie korzystaja ze swieczek tortowych - pali sie to 10-20 min i problem z pilnowaniem czy nie zgasnie lub czegos nie podpali mieliby z bani - no ale wiedza ezoteryczna ewoluuje - moze akurat ktos to przeczyta i za pol roku zobaczymy ksiazke 'magia swieczek tortowych' ktorej autor rzecz jasna od dziesiecioleci je stosuje

 

edit

w sumie to nawet moglbym sie zalozyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To można zrobić naturalne świeczki tortowe w sklepach ezoterycznych.

 

Powiedz Seido, czy ludowo palenie samej świeczki jest traktowane jako "rytuał", czy też jest elementem czegoś więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie to skoro jest wielokrotnego uzytku to swobodnie mozna przyozdabiac tak dlugo jak ogien nie dojdzie do zdobienia, bo smrod w domu moze okazac sie najmniejwaznym efektem ubocznym ;)

 

Zdarzało mi się, że len, którym była owinięta świeczka zapalił się w trakcie gusła - nikt nie ucierpiał, wszystkie meble całe, pożaru nie było. Len rzeczywiście nieco śmierdzi przy spalaniu (choć to kwestia względna), początkowo ten zapach niezbyt mi odpowiadał, ale zdążyłem się przyzwyczaić. Oczywiście ze wstążką byłoby o wiele gorzej.

 

W jednym z guseł używa się świec z wyrytymi dwoma symbolami - górnym i dolnym. Górny przesuwa się wraz ze skracaniem się świecy, dolnego z zasady nie usuwa się. Świeca przestaje być używana,gdy nie da się już niżej przesunąć symbolu górnego bez jego nachodzenia na dolny.

 

Powiedz Seido, czy ludowo palenie samej świeczki jest traktowane jako "rytuał", czy też jest elementem czegoś więcej?

 

Samo zapalenie świeczki to po prostu zapalenie świeczki :) Świeca jest elementem o różnej wadze w zależności od gusła. W przypadku spalania lnu służy jedynie do jego podpalenia (ze względu na symbolikę wosku i samej świecy będzie lepsza niż zapałki czy zapalniczka), ale są też gusła, gdzie jest jednym z wazniejszych elementów, ale jednym z wielu, a nie jedynym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...