Skocz do zawartości

oddychanie metoda grofa a obe.


poczatkujacy poszukujacy

Rekomendowane odpowiedzi

Przyspieszenie tempa i pogłębienie oddechu ma zdaniem zwolenników metody rozluźniać psychologiczne mechanizmy obronne prowadząc do wyzwolenia odmiennego stanu świadomości i wyłonienia się materiału nieświadomego i nadświadomego. Tak uzyskany stan ma aktywować naturalne wewnętrzne procesy uzdrawiające, poprzez serię głębokich przeżyć, których treści są unikalne i właściwe dla konkretnej osoby i jej stanu w danym czasie. Innymi słowy "wewnętrzna inteligencja" ma "zająć się" tym, co jest w danej chwili najistotniejsze w procesie uzdrawiania (rozwoju). Każda sesja, pomimo powtarzalnych motywów, jest odmienna. Podczas oddychania holotropowego uwalniana ma być zblokowana w organizmie energia, nastąpić ma integracja wyłaniających się emocjonalnych przeżyć. Po sesji oddychania holotropowego praktykowane jest rysowanie mandali jako technika wspomagająca proces integracji rzekomo wyłonionego materiału.

 

Oddychanie holotropowe przeprowadzane jest zazwyczaj w grupach, w których wyróżnia się obserwatora i osobę (osoby) doświadczającą. Rolą obserwatora jest asystowanie osobie przechodzącej proces oddychania i jak najmniejsza, możliwie żadna ingerencja.

Literatura [edytuj]

 

W swojej książce Przygoda odkrywania samego siebie Stanislav Grof opisuje swoje doświadczenia i eksperymenty z oddychaniem holotropowym.

Quote-alpha.png

Głównym tematem książki jest całe spektrum doświadczeń zaobserwowanych w trakcie sesji psychodelicznych i możliwość ich powodowania przez różne formy nie związanych z narkotykami eksperymentalnych psychoterapii, takich jak hipnoza badawcza, terapia pierwotna, praca neoreichiańska, praktyka Gestalt, nagi maraton, wodna energetyka i rozmaite odmiany rebirthingu.

 

Pierwsza część książki skupia się przede wszystkim na rozwiniętej kartografii psyche, stanowiącej rezultat pracy klinicznej autora z psychodelikami.

Druga część prezentowanego tomu omawia szczegółowo podstawowe zasady terapii holotropicznej, eklektycznej techniki psychoterapeutycznej nie stosującej narkotyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...