Skocz do zawartości

Jogasutry Patańdźalego. Techniki medytacji i metafizyczne aspekty jogi


Gość wilkus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wilkus

Moi mili :)

Podjęcie się recenzji tej książki jest dla mnie dużym wyzwaniem, jako osoby niezbytnio interesującej się jogą i nie mającej wykwintnej wiedzy na jej temat, - dlatego moja recenzja jest recenzją wystawianą przez zwykłego Kowalskiego :)

 

Książka jest dobrej jakości; jej okładka jest przyjemna w dotyku a strony są mocno sklejone.

W książce zabrakło mi koloru, troszeczkę innej czcionki, strony odstępu, i jakiegokolwiek rysunku czy projektu graficznego.

 

Wiele wątpliwości pozostawiają również wyróżnienia tekstu, które nie wyróżniają się zbytnio na tle całego tekstu, (czcionka jest ta sama tylko lekko pochylona).

 

 

Przechodząc do wartości merytorycznych.

Książka ma w całości charakter opisowy, jest ona raczej analizą filozoficzną wprowadzającą czytelnika który miał już do czynienia z ogółem informacji jogicznych oraz określeniami z nią związanych niż podręcznikiem technik medytacji.

Na wstępnie brakuje.. niestety wstępu.

Z mojego punktu widzenia powinno zostać opisane kilka zdań o jodze, kim byl Patańdźali, dlatego ta książka wydaje się być kontynuacją "określonego zakresu wiedzy"...

Sam wstęp zawiera w sobie wiele sugestii, można odnieść wrażenie, że osoba opowiadająca chce wymusić w nas sposoby postrzegania świata. Książka wydaje się być podzielona na osobę narratująco-komentującą i jogasutry Patańdźalego które są interpretowane w formie opisowo- historycznej, z DUŻYM KOMENTARZEM komentatora, którego komentarz niekiedy nie jest łatwo oddzielić.

 

Podczas zapoznania się z pierwszymi stronami książki otrzymujemy interpretację, że

"Patańdźali opisuje jogę jako system samodoskonalenia, dzięki któremu świadomość, doświadczana jako umysł i ciało, może dojść do etapu postrzegania siebie jako obiektu materialnego, obserwowanego przez niematerialnego "czystego widza" nieposiadającego jednak świadomości". i jest to jedyne wytłumaczenie które jestem w stanie zrozumieć przy następnym rozwijaniu kim jest czysty widz

Niektóre zdania nie mają sensu, lecz nie wiem czy jest to wina tłumacza czy wina tego, że książka jest pisana w "niezachodnim stylu" niektóre myśli pisownią dla nas europejczyków przypominają i-cing, za to daje nam powody nad rozważaniem interpretacji niektórych jogasutr (czyli spostrzeżeń)

Książka zawiera również masę ciekawych myśli, ale wszystkie są oparte na jogasutrach oraz wymuszone są również na komentarzu osoby opowiadającej/komentującej.

 

Od strony 123 (dodatek A) występują "jogasutry w polskim przekladzie" - czyli wszystkie jogasutry znajdujące się w czterech rozdziałach rozpoczynających książkę bez komentatora który często wtapia je do swoich wypowiedzi.Te oto jogasutry w Polskim przekładzie zajmują 17 stron i to one mogą być głownymi myślami które mogą nas inspirować (choć i tak wszystko ma silny charakter filozoficzny)

W dodatku B rozpoczynającym się od strony 141 znajdziemy dobre wytłumaczenie czym są jogasutry i ich historie.

 

Podsumowywująć książkę polecam osobą które piszą jakąś prace związaną z jogą lub patańdźal'im, ew. z systemem jogicznym lub po prostu osobom interesującym się jogą i posiadającym jakiś zakres wiedzy.

 

Nie polecam jej zaś osobom , które z jogą wcześniej nie miały nic wspólnego, takim osobom książkę będzie się czytać znacznie trudniej ;)

Niestety z książki, nie dowiedziałem się niczego nowego co mógłbym przełożyć na swoje życie codziennie, z tego względu, że nie rozumiem do końca tej filozofii, po za tym wiele jogasutr jest wzorowanych na systemie buddyjskim i ogólnych prawach religii indyjskich

Edytowane przez zoska1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...