Skocz do zawartości

Tworcza kradziez 10 przykazan kreatywnosci, Austin Kleon


Gość pideha

Rekomendowane odpowiedzi

Twórcza kradzież

10 przykazań kreatywności

Autor: Austin Kleon

 

Austin Kleon to pisarz i artysta i w takiej konwencji napisana jest jego książka, a może książeczka bo obie nazwy doskonale odzwierciedlają charakter Twórczej kradzieży.

Podobno nie można oceniać książki po okładce, no ale ona jest zazwyczaj naszym pierwszym łącznikiem z treścią, ze środkiem, z przekazem. Często właśnie po okładce, tym co zewnętrzne oceniamy czy idziemy głębiej. Potem albo potwierdzimy swój wybór albo jesteśmy głęboko zawiedzeni.

Jak jest z Twórczą kradzieżą?

Z wyglądu mała, niepozorna pozycja z ograniczoną ilością tekstu, z czarno-białymi zdjęciami i schematami, pełna cytatów i aforyzmów. Cała szata graficzna książki utrzymana jest w czarno – białej konwencji. Przebija z niej prostota i zmysł artystyczny, jakże inna w gąszczu nudy, popularyzacji i przewidywalności.

Samo użycie słowa kradzież jako tytułu powoduje u osoby sięgającej po tę książkę zaciekawienie, bo przecież kradzież to zło, to coś co jest powszechnie negowane i nie akceptowalne, a to co złe i zakazane kusi nas jeszcze bardziej. Dodatkowo do słowa kradzież zostało zestawione hasło: 10 przykazań a to już dawka piorunująca, bo element przyziemny, negowany, zły został połączony z boskim pierwiastkiem. Autor wiedział co czyni.

Jak ma się kradzież do 10 przykazań? Co to jest twórcza kradzież? Czy to nie jest to samo co plagiat?

Oryginalność to mit – tak pisze autor i w zestawieniu z jego argumentacją trudno mu nie przyznać racji. A. Kleon pisze: każdy nowy pomysł jest zaledwie mieszanką czy też remiksem wcześniejszego pomysłu lub pomysłów. Wszystko już było dlatego nic nie może być w pełni oryginalne, tak jak człowiek nie jest tylko sumą cech ojca i matki, ale jest remiksem rodziców i wszystkich pozostałych przodków. W późniejszym życiu dopiero dokonujesz wyboru: wybierasz przyjaciół, otoczenie itd. i stajesz się mieszanką przodków oraz tego co zdecydujesz się włączyć do swojego życia. To jest właśnie kradzież i kreatywność. Z jednej strony kradniesz to co już jest, czyli korzystasz z istniejących wzorców i warto się na nie otworzyć i nie uciekać przed tym z drugiej strony wybierając otoczenie, nauczycieli itp. kształtujemy swoją kreatywność, inność i indywidualizm.

Książka składa się z 10 rozdziałów:

 

Kradnij jak prawdziwy artysta

Nie odkładaj pracy w oczekiwaniu na czas, kiedy „poznasz” siebie

Napisz książkę, którą chciałbyś przeczytać

Używaj rąk

Poboczne projekty i hobby są bezcenne

Rób fajne rzeczy i dziel się nimi

Nie jesteśmy już przypisani do ziemi

Bądź miły (świat jest małym miasteczkiem)

Bądź nudny (bez tego nie odwalisz swojej roboty)

Kreatywność, czyli redukcja

 

Z każdego rozdziału wyłania się wizerunek człowieka realnego, normalnego, żyjącego tu i teraz. Autor nie jest oderwany od rzeczywistości jak typowo postrzegany artysta. Jego rady jak sam pisze na samym początku są autobiograficzne. On czerpał ze swojego życia i nie uczy nas teraz jak żyć, tylko jak przyjmować codzienność, jak godzić się z nią by jakość naszego życia była lepsza. Dla niego nie jest wstydem być nudnym, bo przecież z czegoś żyć musimy, takie są realia i nie wszyscy mamy swoją wymarzoną pracę.

Twórcza kradzież jest skierowana do każdego. To fajne i przejrzyste kompendium haseł i stwierdzeń i niby wszystko jest powszechnie wiadome i oczywiste ale podane w świetny i przyswajalny sposób. Całość jest ciekawa, dobrze przemyślana. Język jest prosty i czytelny. I chociaż książka świata nie zbawi to pokazuje nam drogę do lepszego JA i lepszego samopoczucia, a tym samym do lepszej kreatywności.

Książkę zdecydowanie polecam, choć sama na początku jej nie doceniłam

 

Ocena 5+

 

Dziękuję za książkę i możliwość jej zrecenzowania:)

Edytowane przez Kobalt60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególne podziękowania należą się Zosce bo wierzyła we mnie że jednak napisze oraz Adasiowi za pomoc techniczna i za to że jest zawsze nueoceniony

Dziekuje Wam ślicznie*)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...