Bywa, że wręcz prześladuje mnie sen o jechaniu windą. Sen o windzie oznacza:

- jechać windą do góry: sukces, wzrost własnego statusu czy , sen może również oznaczać wzrost własnej świadomości i patrzenia na pewne rzeczy z innego punktu widzenia,
- jechać windą w dół: jakieś niepowodzenie, rozczarowanie; ale sen może oznaczać także powrót do rzeczywistości, zwłaszcza jak ktoś za bardzo buja w obłokach ;)
- jechać starą winda w górę: nie wiesz jak sobie poradzić z nową sytuacją w życiu, pozycją bądź władzą; w dół - nie wiesz jak poradzić sobie z emocjami, psychiką, podświadomymi wzorcami (kotwicami), wracasz wciąż do przeszłości, nie możesz się od niej wyzwolić,
- jechać nową windą w górę lub w dół (bez przeszkód): poradzisz sobie z daną sytuacją (określoną wg. ww. wzoru)
- ugrzęznąć w windzie: jesteś w ślepym zaułku; ugrzęzłaś w czymś, coś cię męczy, gnębi a nie wiesz jak postąpić, nie możesz z tego wybrnąć.
- ugrzęznąć w niej jadąc w górę - boisz się nowych wyzwań, napotkasz trudności w realizacji zamiarów; w dół: irracjonalnie obawiasz się czegoś nieznanego, tzw. ukryty wróg (ktoś podstępny albo nieprzewidziana sytuacja)
- winda zatrzymująca się w niewłaściwym miejscu: błąd - źle, niewłaściwie postępujesz czy oceniasz sytuację bądź innych ludzi; błędne działanie,
- jeździć windą w górę i w dół: wzloty i upadki; huśtawka / chaos emocjonalny, myślowy; sen może mieć także podłoże seksualne,
- zepsuta (nie działająca): nie masz kontroli nad sobą bądź wpływu nad daną sytuację; zastój, zawieszenie w jakimś aspekcie życia.

W sensie mistycznym: ogólnie jazda windą w górę to" korzystanie z królestwa umysłu i ducha, jazda w dół - korzystanie z królestwa uczuć i podświadomości."
Jazda w górę może zapowiadać rozwój, zwrot ku wyższym wartościom; jazda w dół kierowanie się niższymi instynktami, marnymi, nietrwałymi wartościami.
Winda, z założenie porusza się po linii prostej i dociera do z góry ustalonych pięter, jako symbol osobowego rozwoju stanowi bezpieczny, prawidłowy, lecz raczej powolny środek rozwoju, przebiegający według wyznaczonego planu.

Zauważyłam, że moje sny z windą mają odniesienie do sytuacji życiowych; najczęściej śni mi się winda "nie do końca popsuta", zwalniająca swój bieg, i wtedy, wcześniej czy później, napotykam na jakieś trudności realizacyjne. Tak więc jest ona dla sygnałem ostrzegawczym, że coś mi stanie na przeszkodzie. Jednak napotkane w życiu problemy rozwiązują się - nie tkwię w tej windzie, zawsze udaje mi się dotrzeć tam gdzie chcę i bezpiecznie z niej wyjść.