Skocz do zawartości

Lawenda goi, koi i uspokaja


Gość Asmic

Rekomendowane odpowiedzi

images?q=tbn:ANd9GcQQRQAZzep-XbabEyattFuo_3WR1fpyIKPnItUqJGBK1e7mQYHp

 

Lawenda kto nie zna tego zapachu? Już jako dzieci mieliście z nim do czynienia gdy mamusia wkładała wam wkładkę lawendową do szafki z ubraniami i mówiła, że dzięki temu odstraszymy żarłoczne potwory ze skrzydełkami, które nie zjedzą wam waszych ubrań. Zazwyczaj myśleliście wtedy sobie (mamo dorośnij ^^).

Lawenda prawdopodobnie pochodzi gdzieś z dawnego państwa Persji(ja również tak myślę, ponieważ lubi suchą glebę i dużo słońca oraz zbocza gór)jednak potem została przeniesiona do regionu Morza Śródziemnego na kuniach przez notabli i żołnierzy rzymskich, którzy mieli w zwyczaju potem wożenia lawendy do podbitych prowincji m.in. Wielka Brytania zawdzięcza im sprowadzenia tego zioła na ich wyspe. :) Lawendowymi koneserami byli Rzymianie, którzy lubowali się w kąpielach z dodatkiem tego aromatycznego zioła, również w charakterze przypraw dodawali ją do przypraw ze względu na zapach.

Słynne francuskie pola lawendy mają swój początek w XVII wieku, kiedy to rozkwitał przemysł perfumeryjny – od tego czasu Prowansja zachwyca swoimi uprawami. W Polsce zawitała wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa za co bóg zapłać :D

 

Właściwości lecznicze:

Największą popularność lawenda zdobyła gdy zauważono, że usuwa zmęczenie i relaksuje od tamtego czasu lawenda stała się tak popularna, że zaczęto masowo hodować ją w ziołowych ogrodach i farmach. Potem jednak głównie hodowano ją ze względu na właściwości odstraszające drobne owady (mole, muchy, komary).

Oprócz tego lawenda nadaje przyjemny zapach domostwu i wierzono, że chroni przed chorobami zakaźnymi.

Lawenda pomaga ukoić nerwusów, ponieważ wspomaga układ nerwowy zwłaszcza w takich przypadkach jak nerwica czy napady paniki.

Kąpiel lawendowa, którą tak ukochali Rzymianie, delikatnie drażni skórę i może wywoływać lekkie zaczerwienienie (powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych), uspokaja i niszczy drobnoustroje.

Bardzo popularne wśród pań są teraz kąpiele oraz masaże lawendowe, które bardzo relaksują nasz umysł i skórę. Bardzo polecane po długiej i stresującej pracy, to chyba najlepsze co możesz zrobić dla swojego ciała i zdrowia. A jesli nie możesz zasnąć to lawenda bardzo Ci w tym pomoże, ponieważ jest stosowana przy problemach z zasypianiem.

 

Uwaga! Przeciwwskazania i działania niepożądane

Przy miejscowym stosowaniu lawenda może powodować podrażnienia skórne.

Ziela tej rośliny nie powinny stosować osoby cierpiące na chorobę wrzodową.

Nie powinny go również spożywać osoby ze schorzeniami nerek i wątroby.

Nadmierne dawki olejku lawendowego mogą powodować podrażnienia pęcherzyków płucnych i nerek oraz pojawienie się stanu zapalnego błony śluzowej żołądka i jelit. Ponadto olejek ten silnie pobudza macicę, dlatego należy bardzo ostrożnie stosować go podczas ciąży.

 

Olejek lawendowy:

Chyba najbardziej znany jest olejek lawendowy, który ma bardzo mocne właściwości bakteriobójcze. pomocny jest w łagodzeniu dolegliwości związanych z ukąszeniami owadów i oparzeń słonecznych. Nacieranie olejkiem może też przyspieszyć ustąpienie przeziębienia oraz bóli mięśniowych. Okłady z olejku lawendowego niosą ulgę cierpiącym na nerwobóle, wspiera też leczenie przewlekłych bólów gośccowych czy bólom stawowym. Napary z olejku lawendowego działają podobnie do eukaliptusa – oczyszczają górne drogi oddechowe (można sobie zrobić lawendową parówkę, gdy mamy zapalenie gardła!) i działają korzystnie nawet w przypadku chorób płuc. Aromatyczne olejki lawendowe dość łatwo wydalają się z organizmu.

Należy wziąć pod uwagę, że działanie olejku lawendowego jest dużo mocniejsze – trzeba uważać, żeby nie przedawkować! Zbyt duża dawka olejku lawendowego może podrażnić skórę, drogi oddechowe czy żołądek - co dość logiczne, że we wszystkim trzeba mieć umiar :)

 

Magia Zioła:

Suszoną lawendą możemy okadzać pomieszczenie sprawiając ze oczyścimy je z negatywnych energii co zapewni spokój w domu. Suszoną lawendę możemy zaszyć w woreczkach i nosić przy sobie (najlepiej na sercu), co przyciągnie do nas miłość. Tak sobie pomyślałem, że skoro tak silnie uspokaja i relaksuje to byłaby dobrą podstawą do medytacji i oobe, ponieważ wnosi spokoj i opanowanie do umysłu oraz podwyższa koncentracje. Pobudza także zdolności jasnowidzenia oraz stosuje się ją przy oczyszczeniach także eterycznych.

 

Wymagania lawendy

Wszystkie gatunki i odmiany lubią słoneczne stanowisko (pełne słońce) i lekką, dobrze zdrenowaną, zasadową glebę (pH 6,5 - 7,5), niezbyt zasobną. Jeśli jest gliniasta, lawendzie może to zaszkodzić. Podłoże należy więc przed sadzeniem rozluźnić, przekopując z piaskiem i dobrze przegniłym kompostem. Dobry będzie południowy lub zachodni stok.

Pamiętajmy koniecznie o odchwaszczeniu terenu, bo lawenda nie znosi konkurencji agresywnych chwastów. Jej łodygi i liście posadzone w dużym zagęszczeniu, mogą zagniwać i zamierać. Roślina wymaga bowiem dobrej cyrkulacji powietrza.

Z tego też powodu nie sadźmy jej w zaniżeniu. Jeśli nie mamy skarpy, należy usypać podwyższoną rabatę i dopiero posadzić lawendę. Nie wolno zakopać roślin za głęboko. Poziom sadzenia utrzymujemy taki, na jakim rosła w doniczce. Jeśli po posadzeniu jest sucha pogoda, przez początkowy czas powinniśmy regularnie nawadniać krzewy lawendy, ale pamiętajmy - nie zraszamy wodą po liściach. Wodę trzeba dostarczać bezpośrednio w korzenie, odpowiednio zmniejszając strumień z węża.

Lawenda w doniczkach i korytkach wymaga więcej podlewania, a właściwie częściej ale skąpo. Spowodowane to jest minimalnym lub brakiem dostępu do wody z opadów atmosferycznych

 

Te małe krzewinki są bardzo łatwe w pielęgnacji pod warunkiem, że spełnimy ich wymagania.

Lawenda nie lubi: nadmiaru wody, cienia, zraszania szczególnie wieczorem, wysuszających wiatrów, zimna, nadmiaru nawozów

Lawenda uwielbia : suchą glebę, słońce

 

Pozostałych rzeczy takich jak przycinanie, uprawa, rozmnażanie, pielęgnacja i kompozycje (czyli porady dla ogrodnika) znajdziecie pod tym adresem Lawenda - uprawa, cięcie i kompozycje - Ogrodowisko

 

Źródła:

Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań.

Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie

horoskop - magiczne zastosowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lawenda używana do spalania ma dość specyficzny zapach i nie każdemu on musi się podobać.

Olejek lawendowy w połączeniu z miętowym pozytywnie wpływa na bóle głowy. To samo tyczy się naparów z lawendy ale nie mogą być zbyt mocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lawenda ma wiele zastosowań, ale niestety w przypadku wielu z nich działa relatywnie słabo, więc przegrywa z innymi ziołami.

 

Preparaty z kwiatów mają działanie słabo moczopędne, kojące, wykrztuśne i moczopędne.

Kwiaty w połączeniu z rumiankiem można stosować w czasie grypy i bronchitu. W połączeniu z bzem i nagietkiem może się okazać pomocna w łagodnym zbijaniu gorączki, która pojawia się w przebiegu chorób infekcyjnych i reumatycznych. Dawniej lawendzie przypisywano szereg różnych działań - miała chronić przed udarem, leczyć 'porywy namiętności', pomagać w stanach zapalnych jamy ustnej, ułatwiać poród, stosowano ją także w leczeniu epilepsji. Lawenda miała tez wzmacniać neurotyczne, łatwo poddające się uczuciom i często mdlejące niewiasty.

 

O wiele większe zastosowanie ma obecnie olejek lawendowy - stosuje się go zarówno wewnętrznie (po rozpuszczeniu w wodzie z talkiem lub bez, w oleju, alkoholu lub miodzie) jak i zewnętrznie. Niektórzy smarują nim klatkę piersiową u osób z infekcjami górnych dróg oddechowych, z zapaleniami oskrzeli i płuc, a także u astmatyków. Dawniej olejek (zmieszany z olejem) był doskonałym remedium na wszy.

 

Okłady z olejku lawendowego niosą ulgę cierpiącym na nerwobóle, wspiera też leczenie przewlekłych bólów gośccowych czy bólom stawowym.

 

Na nerwobóle jak najbardziej, zwłaszcza zmieszany z alkoholem. Daje całkiem niezłe wyniki np. w leczeniu rwy kulszowej. Bóle stawowe (zwłaszcza reumatyczne) to już inna historia - lawenda działa tu słabo, są o wiele lepsze środki. Niektórzy w ogóle nie polecają takiego użycia, między innymi ze względu na występujące przekrwienie skóry.

 

W przypadku nerwobóli skuteczne są też ciepłe napary z kwiatów lawendy i rumianku.

 

myślisz, że pomogło by mi to z przesuszona cerą?

 

Pomogłoby, możesz spróbować.

 

Uważa się, iż olejek pomocny jest również przy nieregularnym cyklu i problemach menopauzy).

 

Jeśli nieregularność ma podłoże nerwowe to i owszem. W pozostałych przypadkach nie bardzo.

Olejek stosowano za to w celu pobudzenia laktacji - matki wcierały go w gruczoły sutkowe z pominięciem brodawek.

 

Olejek lawendowy uważany jest za najbezpieczniejszy i najbardziej wartościowy olejek eteryczny stosowany w aromaterapii.

 

Nie wiem jak olejek ,który może spowodować konwulsje i zgon można uważać za najbezpieczniejszy. Jak widać ludzie mają różne opinie w tej kwestii ;)

 

Co do magicznego zastosowania lawendy:

Lawenda miała sprowadzać miłość i dawać szczęsliwe pożycie małżeńskie. Wierzono, że zastosowanie tego ziela na mężach sprawi, że będą lepiej traktować swoje żony. Miała tez chronić przed przemocą domową. Lawendę kojarzono z czystością, cnotą i Matką Boską. Stosowano ją więc do rytuałów oczyszczających wszelkiej maści, zwłaszcza w połączeniu z rumiankiem. W połączeniu z rozmarynem miała chronic kobiety przez cielesnymi żądzami i ułatwić im zachowanie cnoty do ślubu. Była z tym związana pewna legenda - ponoć Bóg po wygnaniu Adama i Ewy dał im między innymi właśnie rozmaryn i lawendę. Rozmaryn miał zachować w czystości ich dusze, a lawenda ukoić ból po wygnaniu z raju.

Lawendę stosowano także w celu zesłania konkretnych snów, a także po to, aby przywołać wizje i duchy.

  • Lubię to! 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość befimaka
Lawenda pomaga ukoić nerwusków, ponieważ wspomaga układ nerwowy zwłaszcza w takich przypadkach jak nerwica czy napady paniki.

 

Piorąc kocie legowiska używam do płukania płynu lawendowego, gdyż lawenda wpływa kojąco na niespokojne i znerwicowane koty. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer zmienił tytuł na Lawenda goi, koi i uspokaja
  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...