Skocz do zawartości

Melisa na uspokojenie, bezsenność i opryszczkę


Gość Asmic

Rekomendowane odpowiedzi

Melisa inaczej znana też jako rojownik od wieków jest chętnie uprawiana. W Polsce uprawia się melisę lekarską. Dobroczynne dla organizmu działanie melisy znane jest już od starożytności, stosowano ją przede wszystkim dla uspokojenia nerwów i w celu umożliwienia organizmowi dobrego odpoczynku oraz regeneracji.

 

W jakich sytuacjach najlepiej działa melisa:

- Pomaga w sytuacjach stresowych

- Skutecznie walczy z bezsennością

- Odpręża i relaksuje

- Dodaje energii i przeciwdziała depresji

 

Preparaty z melisy polecane są młodym (szczególnie przy intensywnym wysiłku umysłowym) i starszym, które mają problemy z koncentracją i brakiem witalności. Melisa w ciąży, pita w postaci herbaty, jest całkowicie bezpieczna. Pomaga zmniejszyć poranne mdłości, działa uspokajająco oraz pobudza laktację w okresie karmienia piersią. Jeśli jesteś w ciąży bardzo zestresowana, rozdrażniona i pobudzona nerwowo, napar z melisy może pomóc ci się wyciszyć. Herbata z melisy pita przed snem pomaga również przy trudnościach z zasypianiem.

Oprócz świetnych efektów w walce ze stresem, melisa bardzo dobrze wpływa na układ trawienny człowieka, sprzyja wydzielaniu większej ilości soku żołądkowego oraz rozkurczaniu mięśni gładkich, jest skuteczna także na wzdęcia.

Nerwice, depresje, stres

Melisa jest najbardziej znanym ziołowym lekiem na złagodzenie stresu i nadmiernej pobudliwości nerwowej. Uspokajające właściwości herbatki z melisy wynikają w głównej mierze z zawartości olejku eterycznego, dlatego też zalecamy przykrywanie filiżanki z parzoną herbatą tak, aby olejek się nie ulotnił. [jeśli jeszcze w ogóle tam jest]

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Melisa lekarska, zwana też rojownikiem, jako roślina lecznicza i miododajna znana jest od bardzo dawna. Już w starożytności ceniono jej znakomite właściwości lecznicze. Paracelsus nazywał melisę “eliksirem życia”. Wierzył, że roślina ma moc całkowitego przywracania człowiekowi nadwątlonych sił witalnych.

Obecnie znana jest i uprawiana niemalże na całym świecie. Najczęściej melisa hodowana jest w ogrodach i na przydomowych grządkach. Ma bardzo przyjemny, charakterystyczny cytrynowy zapach oraz ładne, delikatne jasne kwiecie, które zdobi ziele od czerwca do września. Jako roślina miododajna melisa uprawiana jest często w pobliżu pasiek.

Właściwości, zastosowanie i działanie Melisy
Surowcem melisy są liście, zawierające lotne olejki (m. i. cytrol i geraniol), kwasy organiczne, garbniki i trójterpeny. Ma działanie uspokajające i rozluźniające oraz pobudzające trawienie. Właśnie dzięki garbnikom i olejkom eterycznym melisa działa uspokajająco. Polecana jest szczególnie w stanach wyczerpania nerwowego, ogólnego pobudzenia. Rekomendowana dla neurasteników.

Spośród szerokiego wachlarza właściwości leczniczych warto wymienić, że melisa przynosi ulgę przy bólu głowy i bólach menstruacyjnych oraz w zespole przewlekłego zmęczenia. Pomaga także w zaburzeniach trawienia, przy rozstrojach żołądka i przewodu pokarmowego, zmniejsza wzdęcia i gazy oraz w schorzeniach dróg żółciowych.

Sposób parzenia melisy
Melisę zaparzać można na różne sposoby, by uzyskać łagodniejsze lub mocniejsze wyciągi. Jeśli chcemy uzyskać napój o działaniu uspokajającym – naparzamy ok. 1,5 łyżeczki suszu melisy w szklance wody i trzymamy napar pod przykryciem ok. 10 minut. Dla uzyskania napoju relaksującego i odprężającego po trudach dnia użyjemy nieco mniejszą ilość suszu.

 

Jeśli chcemy przygotować mocniejszy odwar, to: łyżkę liści melisy zalewamy szklanką letniej wody. Następnie mieszamy i ogrzewamy pod przykryciem przez 30 minut (nie doprowadzając do wrzenia). Odwar przecedzić, spożywać 2 razy dziennie – najlepiej po południu, po posiłku i przed snem.

Melisa występowała w dawnych polskich zbiorach piśmienniczych jako pszczelnik lub rojownik (nazwa od rojenia pszczół). Od XVII wieku sławę zyskała “karmelitańska dusza” – wódka z melisy, wyrabiana w tajemnicy przez paryskich karmelitów. Twierdzono, że pomaga praktycznie na wszystko – od bólów brzucha i kataru, poprzez migreny, podagry, dusznice, do histerii i ochrony przed urokami włącznie. Do dziś na południu Francji melisa jest spożywana jako codzienna herbatka, zaś jej świeże liście używane są jako przyprawa do sosów, mięs i marynat oraz jako namiastka cytryny.

 

Działania magiczne:

Melisę dodaje się do eliksirów miłosnych, wpływa oczyszczająco i wspomagająco, wprowadza równowagę wewnętrzną, chroni przed złem, przyciąga szczęśliwą miłość, usuwa irracjonalne lęki, dodaje odwagi, chroni przed popełnieniem błędów w miłości, strzeże przed pokusami, chroni związki partnerskie, zapewnia wierność, wzmacnia więź łączącą partnerów, pomaga ustrzec się przed toksycznym związkiem.

 

Źródła: leczniczeziola.pl; czas herbaty.pl; tarot strona.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Ismer zmienił tytuł na Melisa na uspokojenie, bezsenność i opryszczkę

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...